Kościół potępia wydarzenia w Pruchniku

181
Przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem biskup Rafał Markowski poinformował, że Kościół wyraża dezaprobatę wobec wydarzeń w Pruchniku (woj. podkarpackie). W Wielki Piątek odbył się tam tak zwany sąd na Judaszu, polegający na biciu kijami kukły przedstawiającej Judasza Iskariotę – z pejsami, długą brodą i w jarmułce.

„W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – czytamy w komunikacie bpa Rafała Markowskiego, Przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup Markowski podkreślił, że „w okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka”.
W ostatnich latach tradycja sądu na Judaszu nie była kultywowana, została wznowiona w tym roku. Wydarzenia w Pruchniku potępił Światowy Kongres Żydów.