Krążył ulicami i strzelał do ludzi. Wśród ofiar kilkumiesięczne dziecko

394
EPA-EFE/ECTOR COUNTY SHERIFF OFFICE HANDOUT
7 osób nie żyje a ponad 20 jest rannych w wyniku strzelaniny do jakiej doszło w sobotę po godzinie 3 ppoł. w Teksasie. 36-letni mężczyzna został zatrzymany do kontroli policyjnej. Wtedy zaatakował funkcjonariusza, następnie, jadąc samochodem, strzelał do przypadkowych osób.

Sprawca to Seth Ator. Mężczyzna pracował jako kierowca ciężarówki. Kilka godzin przed strzelaniną został zwolniony z pracy. Zarówno jego przełożony, jak i on zadzwonili na policję. Gdy funkcjonariusze pojawili się na miejscu, 36-latka już nie było w firmie. Kilka godzin później, w okolicach Midland, został zatrzymany do kontroli. Wtedy otworzył ogień do policjanta. Następnie pojechał do Odessy i krążąc ulicami celował w przechodniów. Wśród rannych jest kilkumiesięczne niemowle. Sprawca po jakimś czasie porzucił swój samochód i uprowadził ciężarówkę pocztową, zabijając listonoszkę. Służby zdołały dogonić mężczyznę w okolicach kina w Odessie. Doszło do wymiany ognia i napastnik zginął. Przyczyny działania 36-latka nie są znane. Nie jest wiadomo dlaczego wpadł w furię. Jeden z jego sąsiadów twierdzi, że Ator groził mu bronią już kilka tygodni temu. Miał być porywczy. Prezydent Trump, cytowany przez agencję Reuters, nazwał napastnika „bardzo chorym człowiekiem” i zapowiedział, że będzie współpracował z demokratami i republikanami w zakresie przepisów dotyczących dostępu do broni.

Agent FBI Christopher Combs stwierdził, że sprawca od dawna miał kłopoty ze sobą. Z kolei jego mieszkanie nazwał „bardzo dziwną rezydencją”. Miała odzwierciedlać stan psychiczny sprawcy. Ator był znany policji, w 2001 r. trafił do aresztu w związku z wykroczeniem i uchylaniem się od aresztu. To jednak nie uniemożliwiło mu zakupu broni. Sprawca podczas ataku używał półautomatycznego karabinu. Jego najmłodsza śmiertelna ofiara to 15-latka, najstarsza miała 57 lat. Wśród zabitych jest też między innymi 25-latek, który wybiegł z domu rodziców zobaczyć co się dzieje, a także 29-letnia listonoszka. Jeśli chodzi o osoby ranne, to sprawca celował także do dzieci i niemowlaków.