Królowa wspiera wnuka i jego żonę

108
EPA-EFE/Paul McErlane

Elżbieta II wspiera Harry’ego i Meghan w ich pragnieniu zbudowania sobie nowego życia i zdystansowania się od brytyjskiego dworu. Tak wynika z oświadczenia wydanego przez Buckingham Palace po zakończeniu rodzinnej narady na temat przyszłości funkcjonowania brytyjskiej monarchii.

To efekt wcześniejszej deklaracji wnuka monarchini oraz jego żony, że chcą oni uzyskać finansową niezależność i zrezygnować z części funkcji pełnionych na dworze.”Moja rodzina i ja całkowicie wspieramy Harry’ego i Meghan w ich pragnieniu, by stworzyć sobie nowe życie jako młoda rodzina” – czytamy w oświadczeniu monarchini. Ale potem zaznacza, że wolałaby, aby wszystko pozostało po staremu, a para nie rezygnowała z części obowiązków. „Harry i Meghan jasno podkreślili, że w swoim nowym życiu nie chcą być zależni od pieniędzy publicznych – dodaje Elżbieta II.
Rozmowy na temat wypracowania nowego modelu działania brytyjskiej monarchii trwają. Od czasów śmierci księżnej Diany to najpoważniejszy kryzys brytyjskiej monarchii; arcybrytyjskiej instytucji, łączącej ponad podziałami większość mieszkańców Wysp. Dziś w posiadłości monarchini w Sandringham odbyła się narada rodziny królewskiej. Nie ma żadnych konkretnych ustaleń, królowa zaznaczyła, że chciałaby, aby sprawa została rozwiązana w „nadchodzących dniach”.