Książka o Witoldzie Pileckim na półkach amerykańskich księgarni

312
FOTO: Wojciech Maślanka/Nowy Dziennik

W stanach Zjednoczonych ukazuje się dziś biografia Rotmistrza Witolda Pileckiego – bojownika polskiego państwa podziemnego, który podczas II wojny światowej na ochotnika dostał się do Auschwitz gdzie organizował ruch oporu i przygotowywał raporty na temat sytuacji w obozie.

Przeznaczona dla amerykańskich czytelników książka nosi tytuł „Ochotnik: Jeden człowiek, podziemna armia i tajna misja zniszczenia Auschwitz”. (The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz). Jej autorem jest były reporter wojenny i pisarz Jack Fairweather. Podkreśla, że jego książka opowiada nie tylko o Witoldzie Pileckim ale również o Polsce w okresie wojny. „Za mało uwagi poświęcano Polsce w czasie wojny i po jej zakończeniu. Chcę pokazać, jak ważną rolę odegrała Polska w walce z Niemcami” – powiedział.

FOTO: Wojciech Maślanka/Nowy Dziennik

Publikacja ukazuje się w USA nakładem znanego wydawnictwa Harper Collins. Od dziś będzie dostępna w największych amerykańskich księgarniach, w tym sieci Barnes&Noble oraz na Amazonie. „Po raz pierwszy Witold Pilecki wchodzi do uniwersalnej świadomości świata anglosaskiego” – mówi Polskiemu Radiu konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który na dzień przed premierą książki zorganizował spotkanie autora z polskimi i amerykańskimi czytelnikami.

Według konsula opowieść o Witoldzie Pileckim ma szanse dotrzeć do szerokiej opinii publicznej w Stanach Zjednoczonych co jego zdaniem jest zasługą autora książki – doświadczonego pisarza i dziennikarza Jacka Fairweathera. „Jack umie przedstawić Witolda Pileckiego w taki sposób by nie zagubić jego przywiązania do polskości, tradycji i wiary ale uniwersalizuje tę postać tak by mogła być bohaterem dla wszystkich” – podkreśla konsul. Podobną opinię wyraża Dyrektor Instytutu Pileckiego. Wojciech Kozłowski mówi, że książka ma szansę na sukces w Stanach Zjednoczonych ponieważ wydało ją znane amerykańskie wydawnictwo i skierowana jest na tamtejszy rynek. „Wartością dodaną książki Jacka Fairwathera jest to, że napisana jest dla niepolskiego czytelnika, człowieka, który niekoniecznie zna naszą kulturę” – podkreśla Wojciech Kozłowski, którego instytut pomagał autorowi zbierać materiały do książki.

FOTO: Wojciech Maślanka/Nowy Dziennik

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku na Kresach Wschodnich. Po rozpoczęciu II wojny światowej zaangażował się w działalność podziemną. Do obozu koncentracyjnego Auschwitz trafił w 1940 roku z własnej woli i za zgodą dowództwa. Spędził tam ponad dwa i pół roku, budował siatkę konspiracyjną, a w raportach dla podziemia informował o sytuacji w obozie i zagładzie Żydów. „Historia Witolda Pileckiego na każdym kto ją poznaje robi wielkie wrażenie. Mnie poruszyło jak wobec wielkiego zła umiał znaleźć odwagę mu się przeciwstawić” – powiedział autor książki „Ochotnik” Jack Fairweather.

Po brawurowej ucieczce z Auschwitz Pilecki służył w kierownictwie Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do niewoli niemieckiej. Do kraju wrócił w 1945 roku jako wysłannik gen. Władysława Andersa, aby stworzyć siatkę wywiadowczą. Aresztowany w 1947 roku przez Urząd Bezpieczeństwa był torturowany i skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku. Więcej o nowej książce w najnowszym wydaniu „Nowego Dziennika” w artykule Wojciecha Maślanki.