Kuchciński podał się do dymisji

169
Sejm.gov.pl

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że zrezygnuje z pełnionej funkcji. Na konferencji prasowej wyjaśnił, że powodem są „oczekiwania społeczne”. Marek Kuchciński dodał, że jego loty rządowymi samolotami, z których korzystała także rodzina, nie spowodowały, że złamał prawo. 

Pod koniec lipca media poinformowały, że Marek Kuchciński zabierał członków rodziny na pokład rządowych samolotów. W ramach rekompensaty za 23 loty rządowymi samolotami były marszałek wpłacił 5 tysięcy złotych na Klinikę Budzik i 10 tysięcy złotych na Caritas.

Na niedawnej konferencji prasowej Marek Kuchciński podkreślił, że nie złamał prawa i przeprosił za loty. Poinformował, że raz rządowym samolotem podróżowała jego żona. W ramach rekompensaty za ten lot zadeklarował wpłatę 28 tysięcy złotych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Warszawska Prokuratura Okręgowa poinformowała, że prowadzi postępowanie sprawdzające ewentualne nieprawidłowości w związku z lotami Marka Kuchcińskiego.

Prezes PiS zapowiedział uregulowanie sprawy lotów najważniejszych osób w państwie. Prezes PiS mówił, że sprawa wykorzystywania rządowych samolotów musi zostać uregulowana, by skoordynować działania Kancelarii Rady Ministrów, Prezydenta, Sejmu, Senatu. „Skoro opinia publiczna domaga się rygorów, to te rygory rzeczywiście będą” – wyjaśnił były premier.