Kuszące zachęty do zaszczepienia się

270
EPA-EFE/Peter Foley
Władze Nowego Jorku apelują do mieszkańców stanu, by zaszczepili się przeciwko koronawirusowi. Z tygodnia na tydzień spada liczba chętnych, którzy decydują się przyjąć preparat przeciwko wirusowi. W ostatnim tygodniu liczba chętnych była dwa razy mniejsza niż jeszcze miesiąc temu. „To jeszcze nie koniec walki z niewidzialnym wrogiem. Tymczasem liczba szczepień dramatycznie spada, obecnie podajemy mniej niż 100 tys. dawek dziennie. To spadek o ponad 55 proc.” – mówi Andrew Cuomo i proponuje kolejne zachęty. Między innymi stypendium na jedną ze stanowych uczelni.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom, w Stanach Zjednoczonych codziennie podawanych jest ok. 1,7 miliona dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Do tej pory, co najmniej jedną dawkę otrzymało ok. 49 proc. populacji USA, w pełni zaszczepionych jest 39 proc. W stanie Nowy Jork, do poniedziałku 31 maja, co najmniej jedną dawkę podano ponad 10 mln 700 mieszkańcom, to jest ok. 53 proc. populacji stanu. W pełni zaszczepionych ma być prawie 46 proc. Naukowcy są zgodni, że do uzyskania tzw. odporności zbiorowej jeszcze daleka droga, bo by tak się stało, na szczepienie powinno się zdecydować więcej niż 70 proc. populacji. Tymczasem, z tygodnia na tydzień, zainteresowanie gwałtownie spada. To właśnie dlatego, poszczególne stany proponują kolejne „nagrody”, by w ten sposób zachęcić niezdecydowanych.

Stypendium za szczepienie

Jedna z ostatnich nowojorskich propozycji to 50 stypendiów przyznanych na cztery lata na wybranej stanowej uczelni. Pokryte zostaną nie tylko koszty nauki, ale zamieszkania i wyżywienia. Rodzice lub prawni opiekunowie każdego nastolatka w wieku od 12 do 17 lat, które otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, mogą zgłosić swoje dziecko do loterii  ‘Get a Shot to Make Your Future’. Data otrzymania szczepionki nie ma znaczenia. By wziąć udział w loterii należy zarejestrować się na stronie internetowej stanu Nowy Jork (www.governor.ny.gov) najpóźniej do 28 czerwca. W rubrykach należy wpisać między innymi imiona rodziców lub opiekunów prawnych, imię dziecka, datę urodzenia oraz datę przyjęcia pierwszej szczepionki. Losowanie odbywa się raz w tygodniu więc im wcześniej dokona się rejestracji, tym większa jest szansa na wygraną. „Wskaźnik szczepień w całym stanie zaczyna spadać. Naszym celem są teraz przede wszystkim młodzi nowojorczycy, którzy stanowią duży procent pozytywnych przypadków zakażenia i mają najniższy odsetek szczepień w stanie” – powiedział gubernator Andrew Cuomo ogłaszając stypendialną loterię. „Aby lepiej dotrzeć do tej populacji i raz na zawsze pokonać COVID, musimy być kreatywni w naszych wysiłkach. Proponujemy wszystkim dzieciom w wieku od 12 do 17 lat ofertę, która może potencjalnie zmienić ich życie – pełne stypendium, opłatę za pokój w czasie studiów i wyżywienie w wybranej przez nich szkole wyższej lub na uniwersytecie stanowym. Im wcześniej się zaszczepisz, tym większe masz szanse na wygraną – to nic nie kosztuje, a otwiera nowe możliwości” – przekonywał gubernator. W całym stanie, do 31 maja – 21 proc. nastolatków w wieku od 12 do 15 lat przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jak wylicza “New York Times” średni koszt rocznego studiowania na jednym ze stanowych uniwersytetów w Nowym Jorku to ponad 7 tys. dolarów. Do tego dochodzą koszty zamieszkania, zakupu książek i przejazdów. Suma przekracza nawet 25 tys. dolarów. 

Przedłużona loteria

Wciąż jest też szansa na wygranie nawet 5 mln dolarów za zaszczepienie się. Władze stanu Nowy Jork zdecydowały o przedłużeniu (na razie do 4 czerwca) loterii  „Vax and Scratch”. Zasady są proste – każda osoba, która do tej daty zaszczepi się w jednym ze stanowych punktów, otrzyma wartą 20 dolarów „zdrapkę”, a co za tym idzie szansę na wygranie nawet 5 mln dolarów. Tak wysoka jest pierwsza nagroda. Druga nagroda, to 50 tys. dolarów, trzecia – 20 tysięcy. Najmniej można wygrać 20 dolarów. Kupony rozdawane są nowojorczykom, którzy mają co najmniej 18 lat i przyjmą szczepionkę w jednym ze stanowych punktów. Na przykład Javits Center na Manhattanie. Nie trzeba się wcześniej rejestrować – punkty czynne są od godz. 8 rano do 7 wiecz. Zgodnie z prawem stanowym, pracownicy mogą korzystać z płatnego zwolnienia chorobowego, jeśli potrzebują czasu wolnego, po zaszczepieniu się przeciwko COVID-19. U części osób, przez dwa – trzy dni występują grypopodobne objawy. Inne zachęty do przyjęcia preparatu przeciwko koronawirusowi, to między innymi darmowe dwudniowe wejściówki do jednego ze 181 parków stanowych. Oferowano je osobom, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki między 24 a 31 maja. Bilety ważne są do 30 września tego roku. Można je odebrać w dowolnym parku stanowym. „Zachęcamy do szczepień, ale i do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu” – mówił Andrew Cuomo. Nie jest wykluczone, że oferta zostanie powtórzona. W Memorial Day Weekend w wybranych parkach powstały tymczasowe punkty szczepień, gdzie podawano jednodawkową szczepionkę przeciwko Covid, akcja będzie powtórzona w weekend – 5 czerwca w Heckscher State Park, dzień później w Hempstead Lake State Park. Obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy, ale jak zapewniają władze stanu, dla nikogo nie powinno zabraknąć szczepionki.

Darmowe przejazdy 

Kolejną formą zachęty są darmowe tygodniowe przejazdy nowojorskim metrem lub bilety na pociąg – do wyboru. Otrzyma je każda osoba, która ukończyła 18 lat i najpóźniej 5 czerwca zaszczepi się w jednym z dwóch tymczasowych punktów – na Penn Station (czynny codziennie od godz. 3 ppoł. do 8 wiecz.) lub na Grand Central Terminal (czynny codziennie od 8 rano do 1 ppoł.) Nie jest konieczna wcześniejsza rejestracja. Należy mieć przy sobie dowolne ID, może to być dowód, prawo jazdy, miejskie ID lub paszport. Program obowiązuje na razie do 5 czerwca, ale wiele wskazuje na to, że zostanie przedłużony. W punktach na stacjach podawana jest jednodawkowa szczepionka firmy Johnson & Johnson.  

Inne zachęty, na przykład bilety lotnicze  

W akcję promowania szczepień włączają się też prywatne firmy. Na przykłąd restauracja Shake Shack proponuje darmowe frytki w 25 lokacjach w Nowym Jorku dla każdej osoby, która pokaże dowód przyjęcia co najmniej jednej dawki preparatu przeciwko Covid-19. Takie osoby mogą też dostać darmowy deser w White Castle. Darmowe bilety czekają też na takie atrakcje jak NYC Aquarium, Brooklyn Botanical Garden, Bronx Zoo, NYC Ferry czy Brooklyn Cyclones. Zaszczepieni mogą też wygrać na przykład darmowe bilety lotnicze. Loterie zatytułowaną „Your Shot To Fly” proponują United Airlines. Zwycięzcy otrzymają lot w obie strony dla dwojga, w dowolnej klasie, do dowolnego miejsca, gdzie lata United. Loteria potrwa przez cały czerwiec. W oświadczeniu dyrektor generalny United, Scott Kirby, powiedział: „Jesteśmy dumni, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do akcji szczepień. Cieszymy się, że możemy dać ludziom jeszcze jeden powód, by to zrobić, a w konsekwencji spotkać się z przyjaciółmi i rodziną lub wziąć długo wyczekiwane wakacje, od których może ich dzielić dosłownie jeden zaszczyk”. Aby wziąć udział w loterii należy być uczestnikiem programu lojalnościowego MileagePlus United oraz mieszkańcem Stanów Zjednoczonych, który ma co najmniej 18 lat. Ci, którzy nie są jeszcze uczestnikami programu, w każdej chwili mogą dołączyć i wtedy wziąć udział w loterii. Swoje dane można wpisać poprzez stronę internetową przewoźnika najpóźniej do 22 czerwca.  

W ramach Your Shot To Fly United planuje rozdać 30 par biletów.