Łączenie kultury z naturą

97

W Old Westbury Gardens na Long Island prezentowana będzie plenerowa wystawa rzeźb balansujących Jerzego Jotki Kędziory pt. „Balans w naturze” (Balance in Nature). Wernisaż odbył się w czwartek, 13 czerwca, o godz. 7:00 wiecz., a otwarcie dla publiczności nastąpi w sobotę, 15 czerwca o godz. 10:00 rano.

Jerzy Jotka Kędziora specjalnie na wystawę w pięknych ogrodach przy Westbury House przygotował kilka nowych dzieł, np. kompozycję Charliego z nowym rodzajem balansu. Podczas wernisażu rzeźby te będą miały swoją światową premierę. Jak podkreśla artysta, obecna wystawa cieszy go szczególnie z powodu możliwości zetknięcia się jego prac z naturalnymi akwenami wodnymi i monumentalnymi szpalerami drzewnych alei. 

Jerzy Jotka Kędziora (ur. w 1947 r. w Częstochowie) jest rzeźbiarzem, malarzem, projektantem i pedagogiem. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uczestnikiem około 500 wystaw w kraju i za granicą. Autorem pomników i akcentów rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej, uhonorowanym wieloma nagrodami oraz stypendiami artystycznymi. Od początku swojej artystycznej drogi Kędziora wykazywał zainteresowanie sztuką kinetyczną i eksperymentami rzeźbiarskimi. Zmienność czasu, wyborów i egzystencji we współczesnych czasach stały się podstawą jego artystycznych poszukiwań, które doprowadziły go do pracy nad rzeźbami balansującymi, dzięki którym stał się rozpoznawalny w świecie sztuki. Prace Kędziory funkcjonują w naturalnych obszarach przyrodniczych. Artysta dokonuje łączenia kultury z naturą. Pokazywał je na monumentalnych plenerowych wystawach m.in. w Dubaju, Miami, Berlinie, Pradze, Amsterdamie czy Singapurze oraz podczas takich wydarzeń, jak Biennale w Wenecji czy Art Basel Miami. Jego prace są m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Zbiorach Watykańskich, The American Numismatic Society w Nowym Jorku. Za wcześniejsze pokazy w Stanach Zjednoczonych (ale i inną jego działalność) Polonia amerykańska nagrodziła Jerzego Kędziorę Złotym Medalem Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami, a burmistrz Miami ogłosił 27 lutego Dniem Jerzego Kędziory.

Stała wystawa rzeźb balansujących pt. „Między wodą a niebem” znajduje się w Krakowie, a wystawy czasowe goszczą obecnie Amsterdam i szwajcarski St. Urban. Wystawę w Old Westbury Gardens na Long Island, którą zorganizowała Fundacja Art&Balance i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, będzie można oglądać do 13 października br. Więcej informacji o artyście i o wystawie: www.jerzykedziora.com, www.oldwestburygardens.org.