Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Kentucky wzrosła do 35

49
epa10099819 An aerial handout photo made available by the Kentucky National Guard shows rescue operations and response to flash flooding in the eastern part of the state near Hazard Kentucky, USA, 29 July 2022 (issued 31 July 2022). Heavy rains have caused flash floods that have left at least 25 people dead. The death toll is expected to go even higher as more rain is expected in the area. EPA/SGT JESSICA ELBOUAB / KENTUCKY NATIONAL GUARD / HANDOUT MANDATORY CREDIT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Wciąż rośnie śmiertelny bilans powodzi w amerykańskim stanie Kentucky. Gubernator stanu Andy Beshear poinformował w poniedziałek, że ostatni raport mówi o 35 osobach, które zginęły w żywiole.

“Coraz gorsze wieści. Otrzymaliśmy potwierdzenie większej liczby zgonów podczas powodzi we wschodnim Kentucky. Straciliśmy 35 osób” – napisał na Twitterze Beshear.

“Dzisiaj będzie kolejny niebezpieczny dzień pogodowy dla wschodniego Kentucky, z większą ilością opadów spodziewanych w regionie aż do nocy” – ostrzegł i dodał, że “możliwe są odosobnione gwałtowne powodzie i niszczące wiatry”.

“Wzywamy ludzi w najbardziej dotkniętych obszarach do szukania schronienia na wyższym terenie” – zaapelował i nakazał opuszczenie flag do połowy masztów na budynkach państwowych.

“Jakby sytuacja nie była wystarczająco trudna dla mieszkańców tego regionu, w tej chwili nadal pada deszcz” – mówił podczas briefingu prasowego.

Powodzie, które rozpoczęły się w zeszłym tygodniu i należą do najpoważniejszych, jakie kiedykolwiek nawiedziły Kentucky, zamieniły niektóre drogi w rzeki, zmyły mosty i zmiotły domy w jednym z najbardziej ubogich obszarów kraju.

Działania ratownicze i szacowanie liczby zabitych i zaginionych utrudnia uszkodzenie anten telefonii komórkowej.

Gubernator w niedzielę mówił, że ciała będą znajdowane “przez tygodnie, z których wiele zostanie przeniesionych setki metrów”.

Te powodzie to druga poważna klęska żywiołowa, która dotknęła Kentucky w ostatnich miesiącach. W grudniu seria tornad w zachodniej części stanu pochłonęła ok. 80 ofiar śmiertelnych. (PAP)

zm/