List amerykańskich senatorów ws. mienia ofiar Holocaustu

673
EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

88 amerykańskich senatorów podpisało się pod listem do sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, w którym apelują, by podjął on działania mające rozwiązać sprawę mienia ofiar Holocaustu w Polsce. Dokument opublikowała na stronie internetowej senator Partii Demokratycznej Tammy Baldwin, która wraz z senatorem republikanów Marco Rubio jest inicjatorką jego wysłania.

W liście napisano, że Stany Zjednoczone i Polska mają bliskie relacje od czasu amerykańskiej wojny o niepodległość i są one bliskie także dziś, bazując na współpracy w ramach NATO. “Nasz sojusz opiera się nie tylko na wspólnych interesach, ale także na głębokim powinowactwie pomiędzy naszymi narodami, które dzielą wspólne ideały. Jeden z tych ideałów, poszanowanie prawa prywatnej własności, jest fundamentem sukcesu demokracji” – napisali senatorowie.

Autorzy listu dodali, że właśnie dlatego pokrzepiły ich słowa Mike’a Pompeo wygłoszone w lutym w Warszawie, który – jak przypominają – wezwał Polskę do “podjęcia działań zmierzających do przywrócenia własności prywatnej ofiarom Holocaustu, ich rodzinom oraz innym osobom, którym konfiskowano mienie w czasach komunizmu”. “Odpowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że Polska rozwiązała ten problem, była głęboko niepokojąca. Jak pan wie, sprawa ta nie została rozwiązana, ani nie zniknie” – napisali senatorowie do sekretarza stanu.

W liście zaznaczono, że “Polska bardzo ucierpiała w czasie II wojny światowej, a jej żydowska populacja została przez nazistów przeznaczona do eksterminacji”. “Obecnie, kiedy ostatni ocaleni z Holocaustu wciąż żyją, jest czas, aby poprzeć nasze słowa znaczącym działaniem. Zachęcamy do podjęcia odważnych inicjatyw, które pomogą Polsce rozwiązać ten problem najszybciej jak to możliwe” – apelują amerykańscy senatorowie.