List z przeprosinami

204
EPA-EFE/SHAWN THEW

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, iż otrzymał list od północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una, w którym są zawarte „małe przeprosiny” za kolejne próby z pociskami balistycznymi.

Testy to odpowiedź Pjongjangu na wspólne manewry wojskowe Korei Południowej i USA odbywające się na Półwyspie Koreańskim. Korea Północna uznaje je za pogwałcenie porozumień międzynarodowych.
Prezydent Donald Trump poinformował, że Kim Dzong Un przeprosił za próby z pociskami krótkiego zasięgu. Zapewnił również, że chciałby się spotkać i rozpocząć negocjacje, gdy tylko manewry się zakończą.

Donald Trump i Kim Dzong Un spotkali się po raz trzeci pod koniec czerwca, tym razem na granicy pomiędzy dwoma państwami koreańskimi. Uzgodnili wtedy wznowienie roboczych rozmów w sprawie rozbrojenia nuklearnego Korei Północnej. Do negocjacji jednak nie doszło, bo rozpoczęły się wspólne ćwiczenia wojsk południowokoreańskich i amerykańskich. Prezydent Donald Trump zapewnił, że jest gotowy na kolejną turę rozmów. Jego zdaniem, wolna od broni jądrowej Korea Północna ma szanse stać się jednym z najlepiej prosperujących państw na świecie.