Londyn – prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Erdoganem

101
EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Polski prezydent rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turcji. Informację taką potwierdził szef gabinetu Andrzeja Dudy minister Krzysztof Szczerski. Prezydent Duda jest już w Londynie, gdzie wieczorem rozpocznie się szczyt NATO. Do rozmowy miało dojść jeszcze przed wylotem polskiego prezydenta do Wielkiej Brytanii.

Turecki prezydent okazał się w ostatnich dniach szczególnie istotnym politykiem dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Tuż przed szczytem media poinformowały, że Recep Tayyip Erdogan zablokował przyjęcie przez NATO nowej strategii obronnej dla państw wschodniej flanki. Turecki prezydent postawił sojusznikom warunek, że nie podpisze dokumentu dopóki NATO nie uzna syryjskich Kurdów za terrorystów. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że to właśnie Kurdowie przez ostatnie lata byli głównymi sojusznikami Zachodu w walce przeciwko ISIS w Syrii.

Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że przed wylotem do Londynu Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Prezydencki minister nie chciał ujawnić szczegółów rozmowy, powiedział jedynie, że była ona dobra i że politycy chcą ją kontynuować w czasie obrad szczytu w Londynie. Jak relacjonuje z Londynu wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, kilka krajów członkowskich, w tym Polska, prowadzi z Turcją intensywne rozmowy, aby przekonać prezydenta Erdogana do podpisania strategii dla wschodniej flanki.

Polskę na spotkaniu liderów NATO reprezentuje Andrzej Duda, ale w Londynie będą też obecni polscy ministrowie obrony i spraw zagranicznych. Sam Andrzej Duda ma też wziąć udział w organizowanym przez prezydenta USA lunchu z udziałem przedstawicieli krajów, które przeznaczają 2 procent PKB na obronność.