LOT-em do domu

508
PREMIER.GOV.PL

Polski rząd pomoże obywatelom, którzy będą chcieli wrócić do kraju po zamknięciu granic. Sytuacja osób wracających do Polski z różnych zagranicznych wycieczek i wyjazdów była jednym z tematów posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w związku z pandemią koronawirusa.  

Zgodnie z ustaleniami została uruchomiona specjalna strona Polskich Linii Lotniczych LOT w ramach programu LOT do domu. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, to oferta dla osób chcących wrócić z państw Bliskiego Wschodu czy Afryki Północnej oraz z popularnych wśród Polaków kierunków podróży takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Irlandia, Cypr i Malta.

Jak podkreślił premier, cena biletów lotniczych będzie zryczałtowana, czyli jednakowa dla wszystkich, a dodatkową opłatę poniesie państwo.  

Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski zapewniał podczas konferencji prasowej, że LOT jest w pełnej gotowości, żeby zrealizować program Lot do domu. Podkreślił, że to czas próby dla PLL LOT i ich pracowników oraz dla Polaków. Wyraził nadzieję, że z tej próby uda się wyjść „obronną ręką” i wkrótce „wróci normalność”.  

Za granicą przebywa ponad półtora miliona Polaków. Część z nich żyje tam na stałe, dlatego trudno jest oszacować, ilu z nich będzie chciało wrócić do Polski.