M.Morawiecki: „Nord Strem2” to jest krok w fałszywym kierunku

172
EPA-EFE/JULIEN WARNAND /

W obszernym wywiadzie udzielonym niemieckiemu „Die Welt” Mateusz Morawiecki poruszył m.in. kwestie napiętych stosunków Unii Europejskiej z Rosją, podkreślił ważną rolę NATO w utrzymywaniu bezpieczeństwa w Europie i skrytykował Niemcy za zbyt małe nakłady na obronność. Polski premier ponownie skrytykował rosyjsko-niemiecki projekt „Nord Stream2”.
„Nord Strem2″ to jest krok w fałszywym kierunku” – powiedział Mateusz Morawiecki niemieckiemu dziennikowi.

Jego zdaniem Europa musi zdywersyfikować swoje źródła energii, aby nie uzależnić się od Rosji. Premier przypomniał, że występujący obecnie w Polsce tak zwany „mix energetyczny” został nam narzucony przez Związek Sowiecki i dlatego musimy mieć dłuższą drogę do neutralności emisyjnej. 
Odnosząc się do polskich reform wymiaru sprawiedliwości, premier powiedział, że w 2015 roku PiS wygrało wybory, bowiem obiecało zreformować sądownictwo. 

Mateusz Morawiecki przypomniał niemieckim dziennikarzom, że po zjednoczeniu Niemiec około trzydzieści procent enerdowskich sędziów zostało osuniętych od sędziowania, gdyż współpracowali z reżimem totalitarnym. „W Polsce tego nie dokonaliśmy i teraz podejmujemy niezbędne decyzje personalne” – dodał premier. Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska chce lepszej współpracy zarówno z Niemcami jak i z Francją. Jednocześnie wyraził zaniepokojenie wzrostem w niektórych unijnych krajach nastrojów antyamerykańskich.