Mamy nowego konsula generalnego

Nominacja dla Adriana Kubickiego

889
Konsul generalny Adrian Kubicki wraz z żoną Anną / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Adrian Kubicki, były rzecznik prasowy PLL LOT oraz dyrektor Instytutu Kultury Polskiej, został nowym konsulem generalnym w Nowym Jorku. Oficjalną nominację otrzymał w środę, 4 marca, podczas uroczystości, która odbyła się w Sali Lustrzanej pałacu DeLamara na Manhattanie.

“Jestem tutaj po to, żeby służyć państwu i naszemu krajowi, tak by jego siła rozwijała się w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku i poza nim” – zapewniał Adrian Kubicki tuż po otrzymaniu nominacji. Dodał, że jest do dyspozycji od zaraz. Nowy konsul generalny ma 33 lata i jest zarazem najmłodszą osobą pełniącą tę funkcję w manhattańskiej placówce.

Nominację na konsula generalnego wręczył Adrianowi Kubickiemu wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński (z prawej) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

PRZYJACIELSKIE SPOTKANIE
“Nie mogę powiedzieć, że czuję się tutaj jak u siebie, bo mogło by to zabrzmieć arogancko, ale czuję się jak wśród przyjaciół, a nawet w pewnym sensie jak wśród rodziny” – stwierdził w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” nowo mianowany konsul generalny Adrian Kubicki. Stery nowojorskiej placówki dyplomatycznej objął na początku tego miesiąca, a oficjalną nominację podpisaną przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza odebrał w środę, 4 marca, z rąk sekretarza stanu Pawła Jabłońskiego.

W uroczystości wzięła również udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w tym dniu kończyła swoją dwudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Przedstawicielka polskiego parlamentu składając gratulacje Adrianowi Kubickiemu bardzo dobrze wypowiadała się na temat jego profesjonalizmu oraz postawy, jaką sobą reprezentuje.

“Jest człowiekiem niezwykłym, bardzo ciepłym i bezpośrednim” – mówiła marszałek Sejmu dodając, że osobiście miała okazję się o tym przekonać. Wyraziła także nadzieję, że jako konsul generalny będzie otwarty na współpracę z Polonią i dobrze będzie pełnił misję, jaką mu powierzono. Życząc mu powodzenia zapewniła również, że będzie wspierała jego działania.

“Wiem, że ma pan wiele ciekawych pomysłów i jeśli tylko będę mogła pana wesprzeć, to zrobię to z przyjemnością. Może pan na mnie liczyć” – zapewniła Elżbieta Witek. Podczas przemówienia omówiła także swoją wizytę w Waszyngtonie, gdzie wraz z przedstawicielami parlamentów krajów bałtyckich spotkała się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i rozmawiała na temat bezpieczeństwa Europy, zagrożenia ze strony Rosji oraz inicjatywy Trójmorza. Wspominała również o bardzo dobrych obecnie stosunkach polsko-amerykańskich, a także opowiedziała o wrażeniach związanych z odwiedzinami grobu Jana Karskiego i Sanktuarium Jana Pawła II w Waszyngtonie, a także pomnika Katyń 1940 w Jersey City, NJ, gdzie złożyła wiązankę kwiatów.

W rozmowie z “Nowym Dziennikiem” marszałek Sejmu powiedziała, że spotkanie w amerykańskim Kongresie dotyczyło głównie spraw związanych z obronnością naszego kraju i rejonu Trójmorza oraz współpracy gospodarczej.

“Polska jest największym krajem w tym regionie, w związku z tym potwierdziliśmy udział Stanów Zjednoczonych w inwestowaniu w obronność na terytorium Europy” – podkreśliła Elżbieta Witek dodając, że jej dwudniowa wizyta w Ameryce była bardzo udana.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w ciepłych słowach wypowiedziała się na temat nowego konsula generalnego Adriana Kubickiego / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Również wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, który wręczył Adrianowi Kubickiemu nominację konsularną, nawiązując do wypowiedzi marszałek Sejmu, wspominał o świetnej współpracy pomiędzy naszym krajem i USA.

“Rzeczywiście jesteśmy dzisiaj w okresie, w którym stosunki polsko-amerykańskie są chyba tak dobre jak nigdy do tej pory. Mamy niezwykle dobre relacje polityczne i gospodarcze oraz w sferze obronności” – wyjaśniał podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych dodając, że jest to niezwykle istotne z punktu widzenia naszego strategicznego bezpieczeństwa. Zaznaczył także, że jest to efekt ciężkiej pracy polskich dyplomatów. A wraz z wręczeniem nominacji podpisanej przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza do tego grona dołączył nowy konsul generalny Adrian Kubicki, dotychczasowy dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

“Gdy pojawił się w tej instytucji, od razu nadał jej nowego ducha, tchnął nowe życie w jeden z niezwykle ważnych dla nas aspektów, w dyplomację kulturalną. Z tego względu pan minister spraw zagranicznych zdecydował się powierzyć mu jeszcze bardziej odpowiedzialną funkcję – wyjaśniał Paweł Jabłoński. – Jesteśmy przekonani, że świetnie sobie da radę w tej roli, ponieważ wiemy, że jest to człowiek z niezwykle dobrym, głębokim i bogatym doświadczeniem. Pomimo swojego młodego wieku na pewno ma doświadczenie większe niż niejeden dyplomata ze znacznie dłuższym stażem” – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych.

Z kolei nowo mianowany konsul generalny zapewniał, że będzie się starał jak najlepiej wypełniać powierzone mu obowiązki. Stwierdził również, że w siedzibie Konsulatu Generalnego RP czuje się bardzo dobrze, ponieważ miał okazję zapoznać się z nim wcześniej, a nawet w nim przemawiać. W dodatku – jak zauważył – w środowej uroczystości uczestniczyło wielu jego przyjaciół i znajomych, których poznał podczas swojej pracy w Instytucie Kultury Polskiej, a wcześniej także jako rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT przy okazji prac związanych z uruchamianiem nowych połączeń.

Nowo mianowany konsul zwrócił szczególną uwagę na obecnego na uroczystości Edwarda Mosberga, który jako ocalony z Holokaustu od dawna głosi prawdę związaną z drugą wojną światową oraz staje w obronie Polski, gdy pojawiają się jakiekolwiek nieprawdziwe oskarżenia. Adrian Kubicki przedstawił także swoją żonę Annę oraz wspomniał o 2-letniej córce Laurze. Konsul generalny stwierdził, że dla niego najważniejsza jest jedność wśród Polonii.

“Mam nadzieję, że wspólnie do tego doprowadzimy i będziemy kontynuować dialog tak, żeby państwo również mieli jak najwięcej do powiedzenia w sprawach, które są ważne dla Polski w Stanach Zjednoczonych i Nowym Jorku. To, co się tutaj dzieje, rezonuje w różnych miejscach Ameryki, nie tylko w naszym okręgu konsularnym, więc mam nadzieję i gorąco liczę na to, że będziemy współpracować we wszystkich tych obszarach” – zapewnił Adrian Kubicki. Obiecał również, że wszelkie sprawy administracyjno-obywatelskie będą w konsulacie załatwiane sprawnie i przejrzyście.

“Obiecuję służyć Polakom, którzy tutaj mieszkają, i polskiej sprawie. Jest dużo do zrobienia i moja młoda energia oraz to, że wnoszę pewną świeżość w pracę konsula, pozwoli kontynuować to, co zrobił mój poprzednik” – zapowiedział Adrian Kubicki.

Jego działania skupią się głównie na wspieraniu Polaków mieszkających w nowojorskim okręgu konsularnym, dotarciu do jak największej grupy Amerykanów polskiego pochodzenia w regionie, budowaniu pozytywnego polsko-żydowskiego dialogu, wspieraniu relacji biznesowych między naszym krajem i Stanami Zjednoczonymi oraz na promocji Polski we wszystkich ważnych dla Polaków i Amerykanów dziedzinach.

W uroczystości nominacyjnej konsula generalnego Adriana Kubickiego (drugi z lewej) wzięli udział między innymi ocalony z Holokaustu Edward Mosberg wraz z wnuczką Jordaną (pierwsza z prawej) oraz znana prezenterka i dziennikarka amerykańska Rita Cosby / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

DZIAŁALNOŚĆ ADRIANA KUBICKIEGO
Nowy konsul generalny ma 33 lata i z wykształcenia jest socjologiem. Przez prawie siedem lat był dziennikarzem radiowym, pisał także do dzienników i magazynów oraz portalu zajmującego się problematyką organizacji pozarządowych. W swojej pracy szczególnie interesował się zagadnieniami z zakresu pomocy humanitarnej i rozwojowej.

W 2014 roku dołączył do zespołu Polskich Linii Lotniczych LOT, gdzie najpierw był menedżerem odpowiedzialnym za komunikację firmy na kilkudziesięciu rynkach zagranicznych, a następnie dyrektorem biura komunikacji i rzecznikiem prasowym zajmującym się kreowaniem strategii komunikacyjnej PLL LOT oraz reprezentowaniem tej firmy w mediach. W tym czasie zorganizował i reprezentował spółkę na konferencjach oraz wydarzeniach promocyjnych na całym świecie, od Tokio, Singapuru, Seulu czy Sydney po Los Angeles, Miami, Chicago i Nowy Jork. W 2017 r. stał się jednym z inicjatorów kampanii “Bez wiz do USA”, która ostatecznie doprowadziła do obniżenia liczby odmów w amerykańskim procesie wizowym i wejścia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego.

Od sierpnia 2019 do końca 2020 roku Adrian Kubicki kierował Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku, organizując liczne wydarzenia promujące Polskę oraz naszą kulturę, naukę i historię w Stanach Zjednoczonych.

Wśród gości w Konsulacie Generalnym na Manhattanie była Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020 Jadwiga Kopala (na zdj. z Edwardem Mosbergiem) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIKR