Manhattański kontyngent gotowy do parady

372
Piotr Praszkowicz – marszałek Manhattanu 2022, biznesmen i właściciel firmy PDP Contracting Inc. – oraz Hania Taweel – Miss Polonii z Manhattanu – staną na czele kontyngentu parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Manhattan dołączył do nowojorskich dzielnic, które mają już przywódców kontyngentów na tegoroczną Paradę Pułaskiego. Na czele tej dywizji stanie znany biznesmen Piotr Praszkowicz. Jako Miss Polonii będzie mu towarzyszyła Hania Taweel.

Tegoroczny Bal Marszałkowski na Manhattanie odbył się w sobotę, 11 czerwca, w audytorium parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Prowadziła go Alicja Rubacha, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego, działającego przy polskim kościele. Bal ten należał do wyjątkowych, ponieważ odbył się w roku jubileuszowym parafii, która świętuje 150-lecie swojego istnienia. Wzięło w nim udział 160 osób.

Gośćmi specjalnymi byli: wicekonsul Mateusz Gmura z żoną Martą, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020/2021 Jadwiga Kopala z mężem Stanisławem, tegoroczny Wielki Marszałek Marcin Luc z żoną Magdaleną oraz Ewa Milko z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która ufundowała specjalny certyfikat dla Miss Polonii.

Goście honorowi Balu Marszałkowskiego. Od lewej: proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhatatnie o. Karol Jarząbek, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020/2021 Jadzia Kopala z mężem Stanisławem, wicekonsul Mateusz Gmura z żoną Martą oraz Wielk Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc z żoną Magdaleną / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Byli także przedstawiciele różnych organizacji społecznych i parafialnych m.in. z Pulaski Association of Business and Professional Men oraz z Komitetu Parady Pułaskiego działającego przy parafii św. Macieja na Ridgewood wraz z tegorocznym marszałkiem oraz Miss Polonii tej dzielnicy z obecnego i ubiegłego roku.

Nie zabrakło oficjalnych przemów i oczywiście przekazania szafy marszałkowskiej oraz korony Miss Polonii, a błogosławieństwa udzielił o. Karol Jarząbek, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Było pyszne jedzenie, a także loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami. Do tańca grał zespół The Masters.

Część oficjalną balu prowadziła Alicja Rubacha, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

SZARFOWANIE I KORONACJA
“Jestem niezmiernie rad z tej szczególnej aktywności państwa i dziękuję Komitetowi Parady Pułaskiego przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie za wysiłek wkładany w kultywowanie ważnej polonijnej tradycji, jaką jest Bal Marszałkowski, oficjalnie rozpoczynający przygotowania do kolejnej wspaniałej, biało-czerwonej manifestacji na Piątej Alei – napisał konsul generalny Adrian Kubicki w przesłanym liście gratulacyjnym, który odczytała prowadząca imprezę Alicja Rubacha. – To radosne październikowe wydarzenie poświęcone gen. Kazimierzowi Pułaskiemu, bohaterowi obojga narodów, jest nieodzownym elementem dziedzictwa polskiego w Stanach Zjednoczonych i cieszę się, że ma w nim swój udział również parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. W jubileuszowym roku 150-lecia funkcjonowania wszystkim parafianom i jej przyjaciołom, a także ojcom paulinom opiekującym się parafią, życzę wielu łask bożych. Dziękuję, że bezustannie dbacie o kultywowanie polskich tradycji na obczyźnie” – dodał przedstawiciel polskich władz, składając również gratulacje marszałkowi Manhattanu i Miss Polonii tej dzielnicy.

Prowadząca bal Alicja Rubacha wraz z marszałkiem Manhattanu Piotrem Praszkowiczem (z prawej) oraz Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2022 Marcinem Lucem

Przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego przy parafii św. Stanisława BiM zaprezentowała sylwetki i zasługi tegorocznych reprezentantów manhattańskiego kontyngentu.

“Jest historią naszej parafii, dlatego że tu stawiał swoje pierwsze kroki po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych. W tej parafii poznał swoją żonę Dorotę, w tej parafii ochrzcił swoje dzieci, które później poszły do komunii, do bierzmowania i ukończyły Polską Szkołę Dokształcającą im. o. Kordeckiego” – podkreśliła Alicja Rubacha mówiąc o Piotrze Praszkowiczu, tegorocznym marszałku Manhattanu. Dodała także, że oddał on parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika swoje serce i duszę, a także od wielu lat wspiera ją nie tylko swoją pracą i zaangażowaniem, ale również finansowo. Następne Alicja Rubacha przedstawiła Hanię Taweel, tegoroczną Miss Polonii z Manhattanu.

Marcin Luc, Wielki Marszałek 2022, złożył gratulacje marszałkowi Manhattanu oraz Miss Polonii tej dzielnicy i zaprosił wszystkich na 2 października na tegoroczną paradę, a także na poprzedzający ją Bankiet Marszałkowski, który odbędzie się 17 września w sali balowej hotelu Mariot Marquis na Times Square. Również Piotr Praszkowicz wygłosił krótkie przemówienie, w którym podziękował lokalnemu Komitetowi Parady Pułaskiego za nominację marszałkowską, a gościom za liczny udział w balu.

Marszałkiem Manhattanu 2022 został znany biznesmen i właściciel firmy PDP Contracting Inc. Piotr Praszkowicz / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

PIOTR PRASZKOWICZ
“Czuję się zaszczycony tą funkcją, a zwłaszcza z tego powodu, że pełnię ją w roku jubileuszowym naszej parafii” – podkreślił w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Piotr Praszkowicz dodając, że jest z nią związany od pierwszych dni swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych.

“W tym miesiącu mnie 31 lat od tego momentu. Myślę, że ta nominacja jest takim ukoronowaniem mojej działalności. Jestem w Radzie Parafialnej doradcą ds. remontów i różnych napraw. Tak więc funkcję marszałka traktuję jako wyróżnienie za mój wieloletni wkład pracy w tę parafię” – powiedział Piotr Praszkowicz.

Marszałek Manhattanu Piotr Praszkowicz (w środku) z rodziną. Od lewej stoją syn Kamil, żona Dorota, córka Sara i syn Kasper / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Tegoroczny marszałek Manhattanu pochodzi z położonego w Beskidzie Niskim malowniczo miasteczka Nowy Żmigród, w którym się urodził, ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące oraz studium ogrodnicze, po czym wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Od początku pobytu w Nowym Jorku związany jest z kościołem św. Stanisława BiM. Działając w różnych organizacjach funkcjonujących przy tej parafii poznał swoją żonę Dorotę, z którą w tym najstarszym kościele na wschodnim wybrzeżu USA wzięli ślub. Mają trójkę dzieci: Kamila, Kaspra i Sarę. Wszyscy należą do tej jedynej polskiej parafii na Manhattanie. Piotr Praszkowicz od 25 lat prowadzi swoją firmę PDP Contracting Inc., a od czterech lat zajmuje się również importem okien z Polski. Jest także członkiem Pulaski Association of Business and Professional Men.

Hania Taweel będzie stanie na czele kontyngentu parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika jako Miss Polonii z Manhattanu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

HANIA TAWEEL
“Jestem bardzo wdzięczna za to, że otrzymałam tytuł Miss Polonii Manhattanu. Dzisiejszy wieczór był jednym z moich marzeń, które się spełniły, ponieważ zawsze chciałam reprezentować naszą parafię w tej roli” – powiedziała “Nowemu Dziennikowi” Hania Taweel.

Zapewniła również, że nie zawiedzie oczekiwań Komitetu Parady Pułaskiego i jej uczestników. Hania ma 20 lat i od dawna jest zaangażowana w działalność młodzieżowej organizacji istniejącej przy parafii św. Stanisława BiM. Jej pomysłem, który chce w najbliższych miesiącach zrealizować, jest zachęcenie młodzieży do licznego udziału w październikowej manifestacji Polonii na Piątej Alei.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc (drugi z prawej) wraz z marszałkiem Manhattanu Piotrem Praszkowiczem oraz z obecną i ubiegłoroczną Miss Polonii tej dzielnicy Hanią Taweel (druga z lewej) i Emilią Zakościelny / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Mam dużo planów na zorganizowanie różnych wycieczek i wyjazdów dla młodzieży działającej w naszej grupie parafialnej oraz wiele innych ciekawych pomysłów – wyjaśnia Miss Polonii z Manhattanu. – Ogólnie działam przy naszym kościele chyba od dziesiątego roku życia i doskonale się znam ze wszystkimi młodymi osobami” – dodała Hania podkreślając, że to na pewno ułatwi jej przekonanie młodzieży do licznego udziału w październikowej biało-czerwonej manifestacji na Piątej Alei.

Pamiątkowa fotografia z manhattańskiego Balu Marszałkowskiego 2022. Od lewej: Miss Polonii z Manhattanu 2021 Emilia Zakościelny, Miss Polonii z Ridgewood 2022 Julia Baran, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc, Miss Polonii z Manhattanu 2022 Hania Taweel, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020/2021 Jadwiga Kopala, Miss Polonii z Ridgewood 2020/2021 Izabela Hajder, wiceprzewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego z Ridgewood Marta Baran oraz marszałek Manhattanu 2022 Piotr Praszkowicz / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK