Marcin Luc – Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2022

593
Marcin Luc poprowadzi Polonię Piątą Aleją jako Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 / Foto: ARCHIWUM MARCINA LUCA

Znany polonijny biznesmen i właściciel firmy Greenpoint Insurance Brokerage poprowadzi Polonię podczas przyszłorocznej biało-czerwonej, październikowej manifestacji na Piątej Alei. Marcin Luc otrzymał już od Komitetu Głównego Parady Pułaskiego nominację na Wielkiego Marszałka 2022. Szarfę marszałkowską odbierze 20 stycznia podczas uroczystości, która odbędzie się w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

“Było to dla mnie wielkie zaskoczenie ponieważ wszystko wydarzyło się bardzo szybko. Parada odbyła się na początku października, a chwilę później dowiedziałem się o tym, że jestem brany pod uwagę jako potencjalny kandydat na Wielkiego Marszałka 2022” – opowiada “Nowemu Dziennikowi” Marcin Luc. Decyzję Komitetu Głównego Parady Pułaskiego poznał podczas jego zebrania, które odbyło się 21 października w siedzibie Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, na które został zaproszony.

Wiadomość o nominacji na Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2022 reprezentującego stan Nowy Jork przyjął z wielką radością. Marcin Luc nie ukrywa, że marzył o tej funkcji, lecz nie podejrzewał, że to może mu się przytrafić tak szybko.

“Przeszło mi to przez myśl po tym gdy w 2019 roku zostałem wybrany na marszałka Greenpointu. Pomyślałem wówczas, że fajnie byłoby zostać kiedyś głównym marszałkiem całej parady, ale nie podejrzewałem, że to się stanie tak szybko. Myślałem, że może będzie to możliwe za jakieś pięć, a może nawet dziesięć lat, a nie trzy lata później. Dlatego decyzja Komitetu Głównego Parady Pułaskiego była dla mnie sporym zaskoczeniem” – podkreślił nowo wybrany Wielki Marszałek 2022. Oczywiście funkcja ta jest dla niego wielkim wyróżnieniem i zaszczytem.

“Cieszę się bardzo z tego, że to mnie powierzono poprowadzenie całej Polonii Piątą Aleją w przyszłym roku. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że jest to wielka odpowiedzialność, oraz że czeka mnie bardzo dużo pracy, jednak jestem z tego bardzo dumny i zadowolony. Towarzyszą mi bardzo pozytywne emocje” – zapewnił Marcin Luc.

Radości nie kryła także jego rodzina – żona Magdalena oraz synowie Aleksander i Sebastian – która była obecna ma zebraniu.

“Podczas nominacji wszyscy się popłakali ze szczęścia bowiem są bardzo emocjonalni. Widząc to, ja również sam delikatnie się wzruszyłem. Rodzina jest bardzo zadowolona, szczęśliwa i dumna, a przede wszystkim zawsze mnie wspiera we wszystkim co robię” – stwierdził Maric Luc.

Zadowolony był również prezes Komitetu Głównego Parady Pułaskiego oraz Wielka Marszałek 2020/21.

“Ogromnie się cieszę, że Marcin Luc, który jest biznesmenem będzie moim następcą. Jestem przekonana, że będzie miał wielkie poparcie nie tylko ze strony Pulaski Association of Business and Professional Men, ale również od całego zarządu Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, czego nie było w moim przypadku. Ja byłam zdana w większości na siebie, rodzinę i osoby, które mnie zawsze popierały. Poza tym Marcin, którego bardzo lubię, ma wspaniałą rodzinę, która również na pewno będzie go wspierała. Zresztą chyba wszyscy będziemy mu pomagać na tyle, ile będziemy mogli. Życzę mu sukcesów i wierzę, że będziemy mieli kolejną wspaniałą paradę” – podkreśliła Jadwiga Kopala.

Marcin Luc wraz z żoną Magdaleną oraz Wielką Marszałek 2020/21 Jadwigą Kopalą / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Myślę, że będzie on bardzo dobrym Wielkim Marszałkiem. Jest osobą, która od dawna udziela się w Polonii, bierze udział we wszystkich ważnych wydarzeniach, a także jest członkiem Pulaski Association of Business and Professional Men przez co ma szerokie kontakty i poparcie” – wyjaśnił Richard Zawisny, dodając, że decyzja o nominacji Marcina Luca na Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2022 zapadła bardzo szybko ponieważ był on jedynym zgłoszonym kandydatem do pełnienia tej funkcji. Prezes Komitetu Głównego Parady Pułaskiego poinformował przy okazji, że prace związane z przygotowaniami do kolejnej biało-czerwonej manifestacji na Piątej Alei ruszyły pełną parą.

“Złożyliśmy już do urzędu miejskiego wszelkie aplikacje potrzebne go tego żeby parada się odbyła w pierwszą niedzielę października przyszłego roku. Mam nadzieję, że otrzymamy na to zgodę. Złożyliśmy również aplikację w katedrze św. Patryka żeby tradycyjnie tam została odprawiona msza św. poprzedzająca paradę” – podkreślił Richard Zawisny.

Szarfowanie Marcina Luca na Wielkiego Marszałka 2022 odbędzie się 20 stycznia w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Z kolei bankiet poprzedzający paradę zaplanowany jest na 17 września.

“Jest to wstępna data jaką otrzymaliśmy od decydentów w hotelu Marriott Marquis na Times Square. Jednak ta data może jeszcze ulec zmianie ponieważ zależy nam na tym by bankiet tradycyjnie odbył się tydzień przed paradą” – wyjaśnił Richard Zawisny. Jeżeli nic nie pokrzyżuje planów Komitetu Głównego Parady Pułaskiego to przyszłoroczna biało-czerwona manifestacja na Piątej Alei odbędzie się 2 października.

Jednak zanim to wszystko nastąpi to przed nami jeszcze zaległy, przełożony ze względu na pandemię bankiet związany z tegoroczną 84. Paradą Pułaskiego, który odbędzie się w piątek, 12 listopada, sali balowej The Venetian, w Garfield, NJ. Zapowiada się bardzo atrakcyjnie i ciekawie, a zainteresowanie nim jest bardzo duże. Jak poinformowała nas Wielka Marszałek 2020/21 Jadwiga Kopala, na prawie dwa tygodnie przed jego rozpoczęciem zostało sprzedanych ponad 400 biletów.

Marcin Luc jako marszałek Greenpointu w 2019 roku. Na zdjęciu wraz z żoną Magdaleną i synami Aleksandrem i Sebastianem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Marcin Luc ma 40 lat i pochodzi z Kolbuszowej, gdzie się urodził i wychował. Do Stanów Zjednoczonych wyemigrował tuż po maturze mając 19 lat. Podobnie jak wielu polskich imigrantów osiedlił się i rozpoczął pracę na Greenpoincie, w dzielnicy z którą związany jest – poprzez swój biznes – do dnia dzisiejszego.

Karierę zawodową rozpoczynał w sektorze bankowym. W 2007 roku został zatrudniony przez bank Capital One, gdzie zdobył doświadczenie z produktami ubezpieczeniowymi i inwestycyjnymi. Rok później uzyskał swoją pierwszą licencję ubezpieczeniową. Rozwój zawodowy kontynuował w jednym z oddziałów Bank of America, gdzie był odpowiedzialny za współpracę z małymi i średnimi firmami.

W 2011 roku otrzymał licencję brokerską na sprzedaż szerszej gamy produktów ubezpieczeniowych, a fachową wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie zdobył w firmie prowadzonej przez swojego ojca – Roberta Luca – na nowojorskim Ridgewood. Po czterech latach wspólnej pracy, postanowił zrealizować marzenie o posiadaniu własnej firmy.

W 2015 roku otworzył swoje pierwsze biuro na Greenpoincie. Nie miał wątpliwości, iż właśnie ta dzielnica będzie dla niego idealnym miejscem na założenie własnej działalności, bowiem tam przez lata mieszkał i współpracował z lokalną społecznością.

Założona przez niego firma Greenpoint Insurance Brokerage nie tylko zyskała zaufanie i sympatię klientów, ale nawet powiększyła się o drugi oddział w Warwick, NY.

Marcin Luc okazał się nie tylko świetnym biznesmenem ale również działaczem polonijnym i patriotą. Znany jest z tego, że chętnie służy pomocą udzielając fachowych porad nie tylko w dziedzinie ubezpieczeń. Wraz z żoną aktywnie działa w środowisku polonijnym, uczestniczy w ważnych wydarzeniach i wspiera różne inicjatywy oraz organizacje charytatywne.

Od 2014 roku działa w Pulaski Association of Business and Professional Men, gdzie jest członkiem zarządu. W 2019 roku podczas Parady Pułaskiego poprowadził kontyngent Greenpointu jako marszałek tej dzielnicy. Prywatnie jest szczęśliwym mężem Magdy oraz troskliwym ojcem swoich dwóch synów, Aleksandra i Sebastiana, których  – wraz z żoną – wychowują w duchu polskości i patriotyzmu.