Market zamieniony w galerię

343
Prace plastyczne uczniów z PS 163 na Manhattanie zostały wyeksponowane na witrynie sąsiadującego z tą szkołą Whole Foods Market / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Prawie 150 prac plastycznych stworzonych przez uczniów szkoły podstawowej PS 163 na Manhattanie zostało wyeksponowanych na witrynie znajdującego się w jej pobliżu Whole Foods Market. Pomysłodawcą nietypowej wystawy był dr Dariusz Zawiślak, polski nauczyciel plastyki w tej słynnej placówce oświatowej przeznaczonej dla uzdolnionych dzieci.

“Do prowadzenia zajęć artystycznych w szkole publicznej nr 163 mieszczącej się przy 163 W 97th Street na Manhattanie zachęcił mnie dyrektor Donny Lopez. Pracowałem wtedy w La Guardia School of Arts, na wydziale sztuk pięknych, gdzie miałem zapewnione do końca roku szkolnego 2021 zajęcia w Art Studio z uczniami klas od 9 do 12. Jednak trudno było mi pogodzić godziny tej pracy z koniecznością odbioru własnego dziecka z innej szkoły. Gdy pojawiła się okazja skorzystałem z niej i rozpocząłem pracę z dziećmi, począwszy od wieku przedszkolnego (kindergarten) aż do klasy 5 w szkole, która prowadziła tzw. gifted & talented program przeznaczony dla uzdolnionych uczniów” – wyjaśnił w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” dr Dariusz Zawiślak.

W ciągu tygodnia pracował on z 19 klasami, a czasem nawet z kilkoma dodatkowymi, zwłaszcza gdy zdarzały się zastępstwa, co podczas pandemii nie było rzadkością. W zakończonym przed wakacjami roku szkolnym prowadził on autorski program nauczania podstaw projektowania graficznego w połączeniu z wprowadzeniem do sztuki współczesnej.

“Można śmiało powiedzieć, że był on zbliżony do tego jaki mają studenci uniwersytetów, jednak został on dostosowany odpowiednio do wieku. Uczniowie mogli nie tylko zapoznać się ze pracami Mondriana, Rothko, Warhola, Haringa czy autorów filmowych hitów ze studia Lucasa i Disneya, ale tworzyć własne dzieła w odniesieniu do poszczególnych twórców, tak aby nauczyli się zarówno pracy warsztatowej, jak i teorii, oraz historii sztuki współczesnej” – zapewnił polski nauczyciel.

Na witrynie Whole Foods Market zostało wyeksponowanych około 150 prac uczniów PS 163 / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W związku z tym powstawało bardzo dużo ciekawych rysunków, szkiców i malunków. Dlatego też “Dr D.” – bo takiego skrótu (dla ułatwienia wymowy przez amerykańskie dzieci) używa polski nauczyciel – zaczął te prace pokazywać na szkolnych tablicach. Niestety publiczność była ograniczona tylko do nauczycieli i uczniów ponieważ nawet ich rodzice, ze względu na pandemiczne ograniczenia, nie mieli wstępu do szkoły. Jednak z czasem zainteresowanie pracami młodych artystów rosło, coraz częściej pojawiały się gratulacje kierowane do dr. Dariusza Zawiślaka. On jednak odsyłał autorów takich pochlebnych słów do twórców tych prac, czyli do uczniów.

“Muszę przyznać, że trafiłem na bardzo utalentowane dzieci, niektóre z nich również rozwijały swoje pasje artystyczne poza szkołą” – mówił z dumą polski nauczyciel. Podkreślił również, że miniony rok szkolny nie był ani łatwy, ani łaskawy zarówno dla nauczycieli, uczniów, jak i ich rodziców. Jednak pandemia, która była sprawcą wielu utrudnień, ograniczeń i zmian w systemie szkolnictwa miała również pozytywne aspekty – zwiększyła kreatywność niektórych nauczycieli, którzy szukali różnych rozwiązań by zrobić coś więcej niż pozwalały na to ogólnie dostępne środki i uwarunkowania. Do tej grupy pedagogów na pewno należał dr Dariusz Zawiślak, który postanowił pokazać prace swoich wychowanków szerszej publiczności, wykraczającej zdecydowanie poza szkolne mury.

“Ponieważ pracowaliśmy akurat w kontekście Andy’ego Warhola, na bazie słynnych amerykańskich pączków, pomyślałem o pobliskim oddziale Dunkin’ Donuts. Jednak jego przestrzeń udźwignęłaby jedynie pracę jednej klasy. Na horyzoncie pojawił się okręt flagowy, a przy poprzedniej koncepcji to wręcz lotniskowiec w postaci Whole Foods Market przy Columbus Avenue i 97th Street. W zasadzie przy samej szkole z olbrzymimi oszklonymi i pustymi witrynami. Zapytałem wtedy dyrektora co sądzi o tym pomyśle. Bez wahania odpowiedział – ‘Dlaczego nie?’. I tak moje kroki skierowałem do Whole Foods Market” – opowiadał polski nauczyciel.

Wśród artystów, którymi inspirowali się uczniowie PS 163, był m.in. Pablo Picasso / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Okazało się, że również szefostwo tego popularnego marketu stwierdziło, że pomysł jest bardzo ciekawy i wyraziło zgodę na nietypową galerię. “To były błyskawiczne decyzje, bo o wystawę poprosiłem w połowie czerwca, a już w lipcu prace były wyeksponowane” – mówił z dumą Dr D. W dodatku w tym czasie wygrał również wybory na kolejny rok do Rady Edukacyjnej Dystryktu Upper West Side, która wsparła działania promocyjne Students Art Show w PS 163. Na wystawie pojawiło się blisko 150 prac, w tym również prace zbiorowe. Można je było oglądać do 4 sierpnia. Już niebawem będzie je można również zobaczyć w przestrzeni wirtualnej na stronie www.zary.world.

Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród klientów Whole Foods Market, ale również mieszkańców Manhattaniu przechodzących obok jego witryn, bowiem 97th Street, a zwłaszcza Columbus Avenue, to bardzo ruchliwe i popularne trakty. Dzięki temu prace młodych artystów widziało blisko kilka tysięcy osób dziennie. W dodatku większość rodziców miała okazję zobaczyć dzieła swoich pociech, a poza tym o wystawie było głośno w całej dzielnicy. Pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy, w tym opinii z innych szkół oraz kuratora dystryktu.

“To bardzo ciekawy pomysł. Idąc na zakupy mam okazję zobaczyć ciekawe prace i przekonać się jak bardzo uzdolnione są nasze dzieci” – stwierdziła jedna z klientek Whole Foods Market. Z ekspozycji zadowolone były również osoby zarządzające tą placówką handlową.

Już niebawem będzie je można również zobaczyć w przestrzeni wirtualnej na stronie www.zary.world. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród klientów Whole Foods Market, ale również mieszkańców Manhattaniu przechodzących obok jego witryn, bowiem 97th Street, a zwłaszcza Columbus Avenue, to bardzo ruchliwe i popularne trakty. Dzięki temu prace młodych artystów widziało blisko kilka tysięcy osób dziennie. W dodatku większość rodziców miała okazję zobaczyć dzieła swoich pociech, a poza tym o wystawie było głośno w całej dzielnicy. Pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy, w tym opinii z innych szkół oraz kuratora dystryktu.

“To bardzo ciekawy pomysł. Idąc na zakupy mam okazję zobaczyć ciekawe prace i przekonać się jak bardzo uzdolnione są nasze dzieci” – stwierdziła jedna z klientek Whole Foods Market. Z ekspozycji zadowolone były również osoby zarządzające tą placówką handlową.

Na zakończenie wystawy Whole Foods Market przygotował słodkie upominki dla odwiedzających. Na zdjęciu jest m.in. dr Dariusz Zawiślak oraz Lucia Albero (z prawej), menedżer ds. marketingu Whole Foods Market, w którym była zorganizowana ekspozycja / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Nasi klienci są bardzo podekscytowani widząc te prace inspirowane dziełami Pocasso, Warhola, i innych artystów. Zatrzymują się przy nich i je podziwiają” – podkreśliła Lucia Albero, menedżer ds. marketingu. Dodała, że Whole Foods Market jest bardzo oddany służeniu lokalnej społeczności.

“Lubiny współpracować z okolicznymi szkołami i organizacjami charytatywnymi, poznawać je oraz zachęcać naszych klientów do kooperacji z nimi” – dodała nasza rozmówczyni. Menedżer ds. marketingu podkreśliła, że w markecie, w którym pracuje tego typu wystawa miała miejsce po raz pierwszy, ale podobne ekspozycje bywały wcześniej organizowane w jego oddziale znajdującym się na wschodniej stronie górnego Manhattanu.

“Tam również współpracowaliśmy z publiczną, lokalną szkołą podstawową – stwierdziła Lucia Albero. Na zakończenie wystawy szefostwo Whole Foods Market przygotowało słodkie upominki dla odwiedzających. Zamkniecie ekspozycji uświetniła swoją obecnością Gale Brewer, prezydent Manhattanu oraz członkowie Rady Edukacyjnej Dystryktu – Lucas Liu i Naveed Hasan. Wszyscy z uznaniem wypowiadali się na temat nietypowej wystawy.

“To genialna współpraca promująca sztukę. Studenci ze szkoły publicznej 163 mają wspaniałego pedagoga, który wprowadza uczniów w świat sztuki – podkreśliła Gale Brewer. Dodała, że sztuka jest właściwą drogą, by młodzi ludzie mogli powrócić do normalności po okresie pandemii, “zwłaszcza kiedy mogą poczuć własną duszę, zregenerować się i przekazać własne odczucia”.

Prezydent Manhattanu zwróciła również uwagę na życzliwość dyrekcji Whole Foods Market, która udostępniła przestrzeń okiennych witryn w budynku, w którym się znajduje, aby uczniowie mogli zaprezentować własne prace.

“To właśnie jest wspaniały przykład symbiozy dwóch instytucji znajdujących się blisko siebie. Współpracy sektora prywatnego z publicznym. Chciałabym podziękować wykładowcy, dyrektorowi szkoły i zespołowi Whole Foods Market za wsparcie naszych dzieci, które tego bardzo obecnie potrzebują. Tak właśnie powinna układać się relacja w dobrze zintegrowanej społeczności. Dziękuje wam uczniowie!” – dodała Gale Brewer.

Polski nauczyciel widząc duże zainteresowanie pomysłem związanym z publiczną ekspozycją prac swoich wychowanków zapowiada dalsze akcje.

“Po sukcesie wystawy przestrzeń Whole Foods Market została otwarta na kolejne wspólne projekty. Mam nadzieję że niedługo będę mógł zaprosić do nowego przedsięwzięcia zorganizowanego na jeszcze większą skalę” – zapewnił dr Dariusz Zawiślak.

Gale Brewer, prezydent Manhattanu, była pod wielkim wrażeniem prac wychowanków Dariusza Zawiślaka / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK