Marszałek i Miss Polonii Manhattanu 2019

1166
Na czele tegorocznego kontyngentu z Manhattanu jako marszałek stanie o. Karol Jarząbek w towarzystwie dwóch Miss Polonii tej dzielnicy – Katarzyny Zanko (z lewej) oraz Angeli Bidy / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Tegoroczny Bal Marszałkowski na Manhattanie na pewno przejdzie do historii parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika. To za sprawą przywódców kontyngentu reprezentującego ją podczas październikowej Parady Pułaskiego. Na jego czele stanie o. Karol Jarząbek, wikary jedynego polskiego kościoła na Manhattanie, a będą mu towarzyszyły aż dwie dziewczyny wybrane jako Miss Polonii tej dzielnicy – Angela Bida i Katarzyna Zanko. Taka sytuacja ma tam miejsce po raz pierwszy.

Bal Marszałkowski odbył się w sobotę, 15 czerwca, i miał miejsce w audytorium parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Prowadziła go Alicja Rubacha z Komitetu Parady Pułaskiego działającego przy polskim kościele. Gośćmi specjalnymi byli: Darek Barcikowski, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019, oraz Jadwiga Kopala, wiceprzewodnicząca Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, w którym jest odpowiedzialna m.in. za organizację dorocznego Bankietu Marszałkowskiego, poprzedzającego październikową manifestację Polonii na Piątej Alei. Impreza trwała do późnych godzin nocnych, a zakończyła ją zabawa taneczna przy muzyce zespołu Zambrowiacy.

Reprezentacja Manhattanu z ubiegłego oraz tego roku wraz z gośćmi Balu Marszałkowskiego. Od lewej: Alicja Rubacha, Katarzyna Zielka, Marlena Mertens, Katarzyna Zanko, o. Karol Jarząbek, Angela Bida, Elżbieta Maziarz, Darek Barcikowski i Jadwiga Kopala / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

SZARFOWANIE MARSZAŁKA
Na czele tegorocznej dywizji Manhattanu stanie o. Karol Jarząbek, który obecnie pełni funkcję wikarego parafii Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie, lecz na Piątej Alei wraz z całym kontyngentem pojawi się już jako proboszcz tego kościoła.

Właśnie podczas Balu Marszałkowskiego została oficjalnie podana do wiadomości informacja o jego awansie. Obowiązki proboszcza najstarszego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i obecnie jedynego polskiego kościoła na Manhattanie obejmie wraz z początkiem września, a pełniący obecnie tę funkcję o. Rafał Kandora zostanie wówczas przeniesiony do Summerfield na Florydzie, gdzie również będzie odpowiedzialny za jedną z parafii prowadzonych przez zakon paulinów, do którego obaj przynależą.

Informacje te przekazała Alicja Rubacha, prowadząca uroczystość. Przybliżyła także postać o. Karola Jarząbka oraz jego osiągnięcia. Szarfę marszałkowską przekazał mu Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019.

Podczas części oficjalnej pani Alicja podziękowała również ubiegłorocznej reprezentacji Manhattanu: marszałek Katarzynie Zielce i Miss Polonii Marlenie Mertens, za poprowadzenie ich kontyngentu Piątą Aleją. Przedstawiła także wszystkim Witolda Domitrza, opozycjonistę solidarnościowego, który za swoją działalność został niedawno odznaczony przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności.

Witold Domitrz za swoją działalność opozycyjną otrzymał niedawno od polskiego prezydenta Krzyż Wolności i Solidarności / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

WYBORY MISS POLONII
Ważnym elementem oficjalnej części imprezy były wybory Miss Polonii Manhattanu 2019. O tytuł ten ubiegały się dwie kandydatki Angela Bida i Katarzyna Zanko. Obie mają po 24 lata i obie obecnie mieszkają na Manhattanie oraz są parafiankami kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Prócz prezentacji oraz przedstawienia ich sylwetek – co zrobiła Emilia Zakościelna, Miss Polonii z Manhattanu z 2017 roku – obie odpowiadały na wylosowane pytania. Komisję sędziowską tworzyli: Darek Barcikowski, Jadwiga Kopala, Elżbieta Maziarz, Natalia Gabryszewska oraz Wojciech Maślanka. Ostateczne, jednogłośną decyzją jurorów, obie kandydatki zostały nominowane do tytułu Miss Polonii Manhattanu 2019.

“To jest rewolucja w naszej parafii – podkreślała przy ogłaszaniu wyników wyborów Alicja Rubacha, która z manhattańskim komitetem Parady Pułaskiego związana jest od 16 lat. – Pierwszy raz w historii naszej parafii mamy taki przypadek” – dodała prowadząca ceremonię. Z kolei tegoroczne dziewczyny startujące w wyborach komplementował w swoim przemówieniu Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019.

“Jesteście fantastyczne, mówicie świetnie po polsku, jesteście dumnymi Polkami i wydaje mi się, że dla nas jest to wielki zaszczyt, że obie jako Miss Polonii Manhattanu będziecie prowadzić ten kontyngent podczas Parady Pułaskiego” – podkreślał Darek Barcikowski. Gratulacje złożyła im także Jadwiga Kopala.

“Jesteście piękne, mądre i na pewno będziecie wspaniale reprezentować wasz kontyngent na Piątej Alei.

W waszej parafii jest to historyczny moment, ponieważ nigdy nie mieliście dwóch Miss Polonii, ale na naszym bankiecie oraz Paradzie Pułaskiego mieliśmy już takie sytuacje. Jestem przekonana, że najszczęśliwszy z tego powodu będzie o. Karol, który jako marszałek Mahnattanu będzie pięknie prezentował się z dwoma uroczymi Miss Polonii tej dzielnicy” – podkreślała pani Jadwiga, która przy okazji zaprosiła wszystkich na doroczny bankiet poprzedzający paradę. Jak zwykle odbędzie się on w hotelu Marriott Marquis na Times Square, lecz w tym roku nieco wcześniej niż zwykle, bo już 14 września, trzy tygodnie przed manifestacją polskości na Piątej Alei.

Darek Barcikowski w swoim przemówieniu również zachęcał do udziału we wrześniowym bankiecie oraz październikowej paradzie.

“Na pewno dołożę wszelkich starań, żeby ta parada była wyjątkowa i historyczna” – podkreślał Wielki Marszałek 2019 i poinformował wszystkich, że jej gościem honorowym będzie Natalia Kukulska, która dodatkowo, 5 października, wystąpi z koncertem dla Polonii w Melrose Ballroom na Queensie.

Darek Barcikowski zwrócił także uwagę na to, że stan Connecticut, który reprezentuje, po raz pierwszy będzie przewodził Paradzie Pułaskiego.

“Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, a Polonia w Connecticut liczy aż 350 tys. osób” – dodał na zakończenie.

Ojciec Karol Jarząbek jako marszałek Manhattanu poprowadzi kontyngent parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika Piątą Aleją / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

OJCIEC KAROL JARZĄBEK
Tegoroczny marszałek Manhattanu pochodzi z Warszawy, gdzie ukończył XX Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, w której w 2005 roku uzyskał tytuł mgr. inż. technologii żywności. W tym samym roku wstąpił do zakonu paulinów, gdzie po odbyciu rocznego nowicjatu złożył swoje pierwsze śluby zakonne. W 2006 roku rozpoczął studia w Seminarium Duchownym oo. Paulinów w Krakowie na Skałce.

25 marca 2011 złożył śluby wieczyste, a 19 maja 2011 roku przyjął święcenia diakonatu. 14 lutego 2012 roku obronił pracę magisterską z zakresu teologii moralnej. Po odbyciu 3-miesięcznej praktyki diakońskiej w Stanach Zjednoczonych, 26 maja 2012 roku z rąk arcybiskupa Stanisława Nowaka przyjął święcenia prezbiteratu na Jasnej Górze.

We wrześniu 2012 roku rozpoczął posługę w Amerykańskiej Częstochowie, PA, gdzie pełnił także funkcję kapelana i dyrektora Polskiej Szkoły im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA, a w latach 2014-2017 był również sekretarzem prowincji paulinów. W grudniu 2017 został przeniesiony do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowym Jorku, a rok później ponownie został wybrany na sekretarza prowincji paulinów.

Od 1 września br. będzie pełnił posługę proboszcza jedynego polskiego kościoła na Manhattanie, w którym obecnie jest wikariuszem. Z kolei 6 października jako marszałek dumnie poprowadzi kontyngent parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Angela Bida podczas prezentacji / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

ANGELA BIDA
“Jestem bardzo szczęśliwa, że jako Miss Polonii z Manhattanu będę mogła na Piątej Alei reprezentować parafię, w której się wychowywałam, i w której chodziłam do polskiej szkoły” – stwierdziła w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Angela Bida. Jedna z dwóch tegorocznych Miss Polonii z Manhattanu urodziła się i wychowała w tej nowojorskiej dzielnicy. Jej rodzice wyemigrowali z Polski w latach 90. i zamieszkali na nowojorskim East Village.

Angela jest parafianką kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz absolwentką działającej przy nim Polskiej Szkoły Dokształcającej im. o. Augustyna Kordeckiego. Ukończyła także studia w zakresie stosunków międzynarodowych i obecnie pracuje w dużej firmie na Manhattanie.

Angela lubi podróżować po świecie, ale także chętnie odwiedza swoją rodzinę w Polsce i poznaje naszą rodzimą kulturę. Jej marzeniem jest zwiedzenie każdego kontynentu, a we wrześniu wybiera się do Kenii w Afryce. Po tej podróży – by spełnić marzenie swojego życia – pozostanie jej tylko odwiedzenie Australii i Antarktydy.

Katarzyna Zanko podczas prezentacji / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

KATARZYNA ZANKO
“Bardzo się cieszę, że będę mogła w październiku jako miss, wspólnie z Angelą reprezentować parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie podczas Parady Pułaskiego. Po raz pierwszy startowałam w takim konkursie i było to fantastyczne przeżycie. Poznałam dzięki temu wiele innych dziewczyn w moim wieku oraz mogłam bardziej zaangażować się w polonijną działalność przy tej parafii” – podkreśliła w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Katarzyna Zanko.

Druga tegoroczna Miss Polonii z Manhattanu również urodziła się w Nowym Jorku, lecz swoje dzieciństwo spędziła w Polsce.

Do Stanów Zjednoczonych powróciła wraz z rodzicami i rodzeństwem już jako nastolatka. Ukończyła Brooklyn Technical High School oraz czteroletnie studia matematyczne na SUNY Binghamton University.

We wrześniu rozpocznie studia magisterskie w kierunku nauk aktuarialnych i statystyki na St. John’s University w Nowym Jorku.

W wolnym czasie lubi śpiewać, malować oraz czytać o filozofii i poezji. Interesują ją również języki obce; obecnie uczy się francuskiego i hinduskiego. Jednak jej główną pasją jest taniec. Od kilku lat bierze czynny udział w turniejach tańca towarzyskiego.

Założyła także własny zespół taneczny, działający przy Columbia University z myślą o tzw. women’s empowerment, czyli wspieraniu rozwoju ambitnych kobiet. Katarzyna Zanko uważa, że taniec stanowi międzynarodowy język łączący wszystkich ludzi.

Uczestnicy balu długo w noc szaleli na parkiecie / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Kategorie