Marszałek i Miss Polonii Ridgewood wybrani

932
Marszałek Ridgewood 2020 Zdzisław Suski, Miss Polonii Izabela Hajder (z lewej) i Junior Miss Polonii Izabela Kołakowska / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podczas tegorocznej Parady Pułaskiego na czele dywizji z Ridgewood stanie znany społecznik Zdzisław Suski. Będą mu towarzyszyły: Izabela Hajder jako Miss Polonii oraz Izabela Kołakowska jako Junior Miss Polonii.

Ceremonia przekazania insygniów marszałkowskich odbyła się w sobotę, 22 lutego, podczas balu kończącego tegoroczny karnawał. Wzięło w nim udział około 160 osób, wśród których nie zabrakło gości specjalnych.

Uroczystość odbyła się w pięknie udekorowanym w audytorium parafii św. Macieja na Ridgewood. Z sufitu zwisały biało-czerwone oraz biało-żółte flagi, nawiązujące do patriotycznego wydarzenia, jakim jest Parada Pułaskiego, oraz do św. Jana Pawła II, którego będzie w tym roku honorowała. Konferansjerkę prowadziły Leokadia Juszczak, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego z Ridgewood, oraz Marta Baran z Komitetu Rodzicielskiego Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej przy parafii św. Macieja.

Obecni i ubiegłoroczni przywódcy kontyngentu z Ridgewood, goście honorowi oraz panie prowadzące Bal Marszałkowski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

CEREMONIA MARSZAŁKOWSKA
Bal rozpoczął się od odśpiewania hymnów polskiego i amerykańskiego. Odtańczono również tradycyjnego poloneza, a ks. Tarcisio Andro, wikary parafii św. Macieja, udzielił wszystkim okolicznościowego błogosławieństwa.

Podziękowano także ubiegłorocznym przywódcom kontyngentu z Ridgewood: marszałkowi, ks. Dariuszowi Blicharzowi oraz Miss Polonii Julii Godlewskiej i Junior Miss Polonii Mai Orzechowskiej.

Do ceremonii szarfowania prowadzące bal zaprosiły gości honorowych obecnych na uroczystości. Jadwiga Kopala, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020, założyła szarfę marszałkowską Zdzisławowi Suskiemu oraz korony Miss Polonii Izabeli Hajder i Junior Miss Polonii Izabeli Kołakowskiej. Z kolei szarfy tegorocznym najładniejszym dziewczynom założył Richard Zawisny, prezes Głównego Komitetu Parady Pułaskiego. Zarówno Miss Polonii, jak i Junior Miss Polonii otrzymały także certyfikaty ufundowane przez P-SFCU.

Po zakończeniu ceremonii marszałkowskiej rozpoczęła się zabawa, która trwała do późnych godzin nocnych. Do tańca grał zespół Milano Next. Przeprowadzono również loterię fantową oraz licytację m.in. rękawic z autografem Adama Kownackiego. Aukcję tę wygrał Cruz Kury, który za bokserską pamiątkę zaoferował 750 dolarów.

Rękawice z autografem Adama Kownackiego wylicytował Cruz Kury, aktywnie działający w Polskim Komitecie Parafialnym przy kościele św. Macieja na Ridgewood / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

PRZEMOWY GOŚCI
Jadwiga Kopala, Wielka Marszałek 83. Parady Pułaskiego, złożyła gratulacje tegorocznym reprezentantom Ridgewood oraz zaprosiła wszystkich na Piątą Aleję w pierwszą niedzielę października. Opowiedziała również o swoim pomyśle związanym z księgą pamiątkową wydawaną przy okazji Wielkiego Balu Marszałkowskiego, który odbędzie się 26 września w hotelu Marriott Marquis na Manhattanie.

“W tym roku zrobimy pamiętnik całej Polonii. Wiele osób ma zdjęcia ze św. Janem Pawłem II, którego w tym roku będziemy honorować podczas Parady Pułaskiego. Więc myślę, że takie fotografie powinny się znaleźć obok wpisów w naszej księdze” – wyjaśniła pani Jadzia dodając, że wielu osobom ten pomysł bardzo się podoba.

Richard Zawisny również zaprosił wszystkich do licznego udziału w paradzie oraz oddania hołdu bohaterowi dwóch narodów, gen. Kazimierzowi Pułaskiemu. Zwrócił także uwagę na konieczność czynnego włączenia się w życie polityczne Stanów Zjednoczonych, a zwłaszcza w proces wyborczy.

“W tym kraju wszystko opiera się na polityce, dlatego jako Polonia powinniśmy się zarejestrować do wyborów i iść do głosowania, ponieważ to jest bardzo ważne. Wówczas politycy będą nas poważać, będzie nam wtedy łatwiej cokolwiek załatwić oraz będziemy mogli korzystać z milionowych funduszy przeznaczanych na różne grupy etniczne” – podkreślił Richard Zawisny.

W Balu Marszałkowskim udział wziął także Daniel Kurzyna, szef biura radnego Roberta Holdena, reprezentującego w nowojorskim ratuszu m.in. Glendale, Maspeth, Middle Village i Ridgewood. Daniel Kurzyna przekazał gratulacje od swojego szefa dla kontyngentu z Ridgewood, a marszałkowi tej dzielnicy i Miss Polonii oraz Junior Miss Polonii wręczył okolicznościowe dyplomy.

Prowadząca uroczystość Leokadia Juszczak odczytała list gratulacyjny od konsula Kamila Henne, który napisał m.in.: “Pragnę pogratulować nowemu marszałkowi Ridgewood oraz nowo wybranej Miss Polonii i Junior Miss Polonii. Jestem przekonany, że swoim zaangażowaniem będą uosabiać wszystko co szlachetnie i cenne w naszej społeczności”.

Wielka Marszałek Parady Pułaskiego Jadwiga Kopala (trzecia z lewej) wraz z marszałkiem Ridgewood 2019 ks. Dariuszem Blicharzem (drugi z lewej) oraz tegorocznym marszałkiem tej dzielnicy Zdzisławem Suskim i jego żoną Krystyną, a także wraz z Miss Polonii 2020 Izabelą Hajder (pierwsza z prawej) i Junior Miss Polonii 2020 Izabelą Kołakowską / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

MARSZAŁEK I MISS POLONII
“Będę godnie reprezentował naszą parafę na Piątej Alei podczas Parady Pułaskiego. Nie mogę zawieść ludzi oraz zaufania, jakim mnie obdarzyli” – powiedział “Nowemu Dziennikowi” tegoroczny marszałek. Zdzisław Suski od 2005 roku mieszka na Ridgewood i z żoną Krystyną od około 7 lat czynnie udziela się w Polskim Komitecie Parafialnym przy parafii św. Macieja. Oboje od pewnego czasu są autorami i wykonawcami wszelkich dekoracji zdobiących szkolne audytorium podczas różnych imprez parafialnych. Pan Zdzisław ma córkę Martę oraz dwie wnuczki, a jak podkreśla, rodzina jest dla niego najważniejsza. Czuje się bardzo zaszczycony funkcją, jaką mu powierzono.

Izabela Hajder – tegoroczna Miss Polonii z Ridgewood – jest uczennicą 10 klasy Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej działającej przy parafii św. Macieja. Jest członkiem pocztu sztandarowego oraz udziela się muzycznie. Poza tym jest uczennicą 11 klasy All City Leadership Academy na Brooklynie, gdzie także gra w zespole jazzowym. W przyszłości zamierza studiować biologię. Jak powiedziała “Nowemu Dziennikowi”, nie tylko ona bardzo się cieszy z otrzymanego tytułu.

“Zarówno rodzice, którzy są bardzo patriotyczni, jak i obie moje babcie w Polsce są bardzo szczęśliwe, a to sprawia mi największą radość” – stwierdziła Miss Polonii z Ridgewood.

Jej młodsza koleżanka, Izabela Kołakowska ma osiem lat i jest uczennicą 2 klasy Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej oraz 2 klasy szkoły podstawowej PS 119 na Glendale. Bardzo dobrze się uczy i chętnie pomaga swoim kolegom. Gra na pianinie oraz uwielbia sport. Uczęszcza na zajęcia gimnastyczne oraz na pływalnię, gdzie należy do grupy Junior USA Swimming Team. Lubi aktywnie spędzać czas ze swoją rodziną, łowić ryby, chodzić po górach oraz jeździć konno