Marzenia się spełniają

Nowy plac zabaw w Williamsburg "Y" Head Start

338
Ruth Neale (trzecia z lewej) z posłem stanowym Josephem Lentolem (czwarty z prawej) oraz dyrektorką Williamsburg "Y" Head Start Elżbietą Szurą (trzecia z prawej) i członkami zarządu przedszkola / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Od kilku dni dzieci uczęszczające do popularnego wśród Polaków przedszkola Williamsburg "Y" Head Start mogą się bawić na nowym placu zabaw. Podczas uroczystego przecięcia wstęgi i oddania obiektu do użytku został on zadedykowany Ruth Neale, wieloletniej dyrektorce, przedszkola, która zarządzała nim ponad 40 lat.

„W uznaniu dla Ruth Neale za wieloletnią, oddaną służbę dla wydziału Head Start, rodzin i społeczności. Jej dziedzictwo, przewodnictwo i przywództwo pozostawiło niezatarty ślad na społeczności Head Start” – taki napis znalazł się na tablicy odsłoniętej podczas inauguracji nowego placu zabaw przedszkola Williamsburg „Y” Head Start. Jest to zarazem wyraz upamiętnienia ponad 40-letniej pracy na rzecz tej placówki jej byłej dyrektorki.

Ceremonia oddania do użytku nowego obiektu dla maluchów odbyła się w piątek, 17 maja. Wśród zaproszonych gości, prócz Ruth Neale, która wraz z końcem stycznia przeszła na emeryturę, oraz nowej dyrekcji i członków zarządu przedszkola Williamsburg „Y” Head Start, pojawili się m.in.: poseł stanowy Joseph Lentol oraz Lydia Ruiz Ferreira, koordynatorka rodzinna 14. dystryktu nowojorskiego Wydziału Edukacji, która dokonała przecięcia wstęgi. Z kolei Joseph Lentol wręczył Ruth Neale specjalną proklamację w uznaniu jej wieloletniej pracy na rzecz realizacji programu Head Start.

Lydia Ruiz Ferreira, koordynatorka rodzinna 14. dystryktu nowojorskiego Wydziału Edukacji, przecina wstęgę podczas inauguracji nowego placu zabaw / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Marzenia się spełniają, ten plac zabaw jest tego przykładem” – powiedział poseł stanowy. Przy okazji zaśpiewał a cappella znany standard „The Impossible Dream”, rozsławiony przed laty m.in. przez Franka Sinatrę i Elvisa Presleya. Również przedszkolaki obecne na ceremonii wystąpiły z krótkim programem artystycznym, po czym z radością zaczęły się bawić na nowym placu zabaw.

„Jestem bardzo dumna i jestem pod wielkim wrażeniem – podkreśliła w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Ruth Neale. – Wróciłam do domu ze szpitala i dowiedziałam się, że ten plac zabaw został odnowiony, oraz że dzieci z naszego przedszkola znów będą się mogły na nim bawić. Jestem bardzo zadowolona, że udało się to zrobić” – dodała była dyrektorka Williamsburg „Y” Head Start, dzięki której staraniom udało się pozyskać środki finansowe na renowację tego obiektu. W ciągu ponad 40-letniej pracy na rzecz przedszkola udało się jej bardzo go rozwinąć i rozbudować.

„Początkowo przedszkole dysponowało 4 klasami, obecnie ma ich 11, a także pokój konferencyjny dla rodziców” – wyjaśniła Elżbieta Szura, nowa dyrektorka przedszkola, która wcześniej pełniła funkcję dyrektor programowej. Zasługi Ruth Neale oraz jej poświęcenie na rzecz dzieci uczęszczających do Williamsburg „Y” Head Start przyświecały obecnej dyrekcji podczas podejmowania decyzji o jej upamiętnieniu.

Przedszkolaki wystąpiły z krótkim programem artystycznym / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Doszliśmy do wniosku, że skoro pani Ruth przez wiele lat była dyrektorką naszego przedszkola oraz starała się o dotację na renowację placu zabaw, to wraz z jego otwarciem dedykujemy jej specjalną tablicę pamiątkową” – wyjaśniła Elżbieta Szura, która obowiązki głównej szefowej Williamsburg „Y” Head Start przejęła 30 stycznia br. Okazuje się, że doskonale zna jego potrzeby, ponieważ pracuje w nim od 2000 roku.

„Przedszkole to realizuje pierwszy program typu Universal Pre-K, który został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych. Został on stworzony za czasów administracji prezydenta Lyndona Johnsona i nazwany Head Start” – podkreślił Joseph Lentol, który również doskonale zna tę placówkę, w dodatku od samego początku jej istnienia. Polityk zaznaczył, że jest to federalny program socjalno-pedagogiczny, mający na celu wyrównywanie szans dzieci w wieku od 3 do 5 lat.

Dzieci z przyjemnością rozpoczęły szaleństwa na nowym placu zabaw / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Chodziło o zapewnienie im wczesnej edukacji, a także by jak najszybciej zaczęły samodzielnie myśleć. Stąd też wzięła się nazwa programu Head Start” – wyjaśniał Joseph Lentol. Program działa w ramach sponsoringu z budżetu federalnego i jest adresowany głównie do dzieci z rodzin z niskimi dochodami. Według badań, we wszystkich oddziałach Head Start jest od 50 do 75 procent przedszkolaków pochodzących z rodzin należących do mniejszości etnicznych. Z kolei w Williamsburg „Y” Head Start około 50 procent to dzieci polskie lub mające polskie korzenie. Bardzo dużo z nich pochodzi także z różnych krajów europejskich. Obecnie jest tam 195 dzieci, maksymalna liczba, jaka – zgodnie z programem – może tam uczęszczać.

Są one również dowożone autobusami z Greenpointu oraz popularnych wśród Polaków dzielnic Queensu (Ridgewood, Maspeth, a nawet Middle Village). Również wśród kadry nauczycielskiej jest wiele osób mówiących po polsku.

„Zamierzamy w przyszłości wprowadzić dwujęzyczną angielsko-polską klasę, która będzie przygotowywała dzieci chcące później korzystać np. z Dual Polish English Language Program. Rozmawialiśmy już na ten temat z przedstawicielami federalnego biura Head Start” – wyjaśnia Elżbieta Szura dodając, że do takiej klasy mogłyby także uczęszczać dzieci reprezentujące inne narodowości, o ile ich rodzice wyrażą takie zainteresowanie.