Masowe deportacje nielegalnych imigrantów

1740
EPA-EFE/SHAWN THEW
Przywódca USA napisał w poniedziałek wieczorem na Twitterze, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się akcja usuwania nielegalnych imigrantów. „Opuszczą nasz kraj tak szybko, jak tu przybyli” – stwierdził Donald Trump.

Prezydent USA poinformował, że w proces deportacji będą zaangażowani funkcjonariusze ICE. W jaki sposób zapowiadana akcja ma się odbyć i kogo konkretnie dotyczyć? Takich informacji na razie nie ma. Oświadczenia Donalda Trumpa nie komentują też przedstawiciele ICE. Nieoficjalnie mówi się, że działania miałyby się skoncentrować na cudzoziemcach, którzy mają już wydany ostateczny nakaz opuszczenia kraju przez sędziego imigracyjnego, a mimo to, nadal są na terenie USA. Szacuje się, że takich osób jest ponad milion. Nie jest wiadomo czy są wśród nich obywatele Polski. 

Masowe aresztowania mają być, w opinii niektórych przedstawicieli Białego Domu, znakiem ostrzegawczym dla osób, które dopiero planują nielegalnie przedostać się na teren USA. Przeciwnicy prezydenta twierdzą natomiast, że jest to element rozpoczętej oficjalnie we wtorek kampanii wyborczej. Przypominają, że takie same obietnice padały podczas poprzedniej walki o Biały Dom. Nie jest tajemnicą, że wielu Amerykanów oczekuje od rządzących uporządkowania systemu imigracyjnego i uszczelnienia  granic USA.