Memorial Day – w hołdzie obrońcom wolności

280
Od środy, 22 maja, trwa Tydzień Floty. Do nabrzeża, między innymi Manhattanu, przycumowały statki amerykańskiej marynarki wojennej, łodzie straży przybrzeżnej i okręty wojenne/EPA

Memorial Day, czyli Dzień Pamięci, obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych w każdy ostatni poniedziałek maja. To święto państwowe, kiedy wyjątkowo honoruje się pamięć o żołnierzach poległych na polach bitew wojen prowadzonych przez Stany Zjednoczone. W tym dniu odbywają się liczne parady, pokazy sprzętu wojskowego czy pikniki militarne. Sporo wydarzeń, jak zawsze, zaplanowano w metropolii nowojorskiej.

Tylko w Nowym Jorku w Memorial Day organizowanych jest aż pięć parad. Najstarsza i najsłynniejsza odbywa się na Brooklynie w dzielnicy Bay Ridge.

W tym roku przemaszeruje już po raz 152. Początek – godz. 11 przed południem w okolicy 78 Street i 3 Avenue. Trasa wiedzie wzdłuż 3 Avenue do Marine Avenue, a następnie wzdłuż 4 Avenue. Specjalne uroczystości odbędą się w John Paul Jones Park, przy 101 Street, w okolicach mostu Verrazano. Oprócz weteranów i żołnierzy w paradzie wezmą udział policjanci i i strażacy. Na czele będzie maszerował były nowojorski senator Partii Republikańskiej Marty Golden, kiedyś służący w szeregach NYPD.

Największa parada organizowana jest w dzielnicach Little Neck i Douglaston na Queensie. W tym roku odbędzie się już po raz 92. Uczestnicy będą celebrować 205. rocznicę powstania poematu „Gwieździsty sztandar”, który w 1931 r. stał się hymnem USA.

Początek parady – godz. 2 ppoł. na skrzyżowaniu Jayson Avenue i Northern Boulevard. Na Manhattanie specjalne uroczystości z okazji Dnia Pamięci odbędą się m.in. o godz. 10 przed południem przy Soldiers’ and Sailors’ Memorial Monument, znajdujący się w okolicach 89 Street i Riverside Drive w Riverside Park w dzielnicy Upper West Side.

W Memorial Day honoruje się pamięć o żołnierzach poległych na polach bitew wojen prowadzonych przez USA/EPA

TYDZIEŃ FLOTY
Od środy, 22 maja, trwa Tydzień Floty. Do nabrzeża, między innymi Manhattanu, przycumowały statki amerykańskiej marynarki wojennej, łodzie straży przybrzeżnej i okręty wojenne. Przez kilka dni, pomiędzy godziną 8 rano a 5 po południu, można wejść na pokłady tych jednostek.

Część znajduje się przy Pier 88 (w okolicach 48 Street), a także Pier 86. Zwiedzanie statków jest darmowe. Marynarzy będzie można spotkać i porozmawiać, a także zrobić sobie zdjęcie, w różnych częściach miasta. Na przykład na Times Square w czwartek, piątek i sobotę od godz. 10 rano do 5 ppoł. Sporo będzie się działo w niedzielę, 26 maja. Statki będzie można zwiedzać przycumowane nie tylko na Manhattanie, ale też m.in. w dzielnicy Red Hook na Brooklynie (Brooklyn Cruise Terminal). Sporo będzie się działo w Liberty State Park w New Jersey.

Między innymi 1 Mile Fun Run oraz 5K Race (26 maja). Rejestracja trwa do 25 maja i kosztuje 20 oraz 40 dolarów. Początek pierwszego biegu: godz. 10:30 rano, drugiego – 11. W tym samym dnu odbędą się też wyścigi dla dzieci od 5. do 12. roku życia,  a także specjalny bieg rodziców z dziećmi – początek godz. 1:30 ppoł. Od 12 wpoł. do 5 ppoł. w Liberty State Park będzie trwał piknik militarny.

Rodzinnie będzie też na Staten Island, gdzie muzyczny piknik rusza w niedzielę o godz. 12. Bez względu na pogodę. Adres to Flagship Brewery (40 Minthorne Street). Podobne wydarzenia odbywają się też na Brooklynie (National Sawdust Music Venue) oraz na Queensie – City Field, gdzie rozegrany zostanie m.in. mecz Mets kontra Detroit Tigers.

Również w niedzielę, po raz ostatni podczas Tygodnia Floty, będzie można usłyszeć Navy Band na Times Square. Początek koncertu – godz. 5 ppoł. W poniedziałek, podczas Memorial Day, będzie można zwiedzać statki, ale też wziąć udział w specjalnej ceremonii na cześć amerykańskich żołnierzy, która odbędzie się w Inteprid Sea, Air and Space Museum, przycumowanym przy Pier 88. Początek – godz. 11 rano.

W Memorial Day honoruje się pamięć o żołnierzach poległych na polach bitew wojen prowadzonych przez USA/EPA

F16 NAD JONES BEACH
Z kolei na Long Island, a konkretnie na Jones Beach, w weekend odbędzie się dwudniowe święto dla pasjonatów lotnictwa. W sobotę i niedzielę (25 i 26 maja) od godz. 10 rano do 3 ppoł. będzie można oglądać popisy najlepszych pilotów, m.in. z Thunderbirds, czyli zespołu akrobacyjnego sił powietrznych USA. Latają na myśliwcach F16. Na co dzień stacjonują w bazie lotniczej w Nevadzie.

Zespół istnieje od lat 50. Warto wiedzieć, że wszystkie samoloty latające w Thunderbirds są maszynami bojowymi, jedynie tymczasowo rozbrojonymi i przystosowanymi do lotów pokazowych. Przywrócenie gotowości bojowej jest możliwe w ciągu 72 godzin. W weekend nad Joens Beach zaprezentują się też m.in. paralotniarze z United States Army Golden Knights oraz “Screamin Sasquatch”. Pokazy lotnicze pełne akrobacji co roku przyciągają na nowojorską plażę ok. 200 tys. widzów. Wstęp jest darmowy, ale trzeba zapłacić 10 dol. za parking.

POCZĄTEK SEZONU KĄPIELOWEGO
Memorial Day Weekend to także początek sezonu kąpielowego – od soboty, 25 maja, otwarte są plaże metropolii nowojorskiej – w sumie 14 mil, a także kąpieliska na jeziorach i baseny. Ratownicy strzegą bezpieczeństwa amatorów wodnej i słonecznej kąpieli codziennie od godz. 10 rano do godz. 6 ppoł. Sezon trwa do poniedziałku, 2 września, czyli do Labor Day.

Podczas odpoczynku nad wodą, oprócz dobrej pogody, najważniejsza jest rozwaga. Ratownicy apelują, aby pływać tylko w miejscach strzeżonych, a gdy widzimy czerwoną flagę, pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody. Podobnie po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Mimo obecności ratownika nie należy odpływać od brzegu dalej niż na odległość 50 metrów. Większy dystans wydłuża czas ewentualnej akcji ratunkowej, uniemożliwia ją bądź sprawia, że w ogóle do niej nie dojdzie, bo nikt wypadku nie zauważy. Jeśli nie umie się pływać, nie powinno wchodzić się do wody głębiej niż do pasa.

Jak wynika z informacji Centers for Disease Control and Prevention, co roku, w trakcie wypoczynku nad amerykańskimi wodami, ginie ok. 4 tys. osób. Utonięcie to główna przyczyna śmierci dzieci do 4. roku życia.
Najtłoczniejszą nowojorską plażą jest Coney Island. Między innymi ze względu na znajdujące się tuż obok wesołe miasteczko, które jest czynne od piątku, 24 maja, codziennie od godz. 10 lub 11 rano (zależy od dnia). Od 25 maja czynne jest też Coney Island Museum, otwarte po ponadrocznej przerwie. Znajduje się w historycznym budynku z 1917 r. Renowacja kosztowała ponad milion dolarów. Wstęp dla osoby dorosłej to 5 dol., seniorzy płacą 3 dol. W środku prezentowana jest między innymi historia Coney Island.

MUZEUM STATUY WOLNOŚCI
Podczas gorszej pogody można pozwiedzać, np. nowe muzeum Statuy Wolności. To pierwsza tak duża inwestycja na Liberty Island, odkąd postawiono na niej statuę. Muzeum zostało otwarte 16 maja i  kosztowało 100 mln dolarów. Ma powierzchnię 26 tys. stóp kw. (2,4 tys. m kw.). Szacuje się, że co roku będzie je odwiedzać ponad 4,5 mln turystów. Zwiedzający będą mogli obejrzeć film o historii Statuy i zapoznać z metodą, jaką została zaprojektowana i zbudowana.

W muzeum znajduje się też naturalnej wielkości odlew twarzy rzymskiej bogini, a także oryginalna pochodnia, która została zastąpiona inną w 1986 roku. W sali, w której znajdują się te eksponaty, zwiedzający będą mogli napisać, czym dla nich jest wolność. Budowa muzeum trwała dwa lata. Na dachu znajduje się niewielki taras, gdzie odwiedzający mogą chwilę odpocząć po intensywnym zwiedzaniu.

W przeciwieństwie do korony Statuy czy muzeum znajdującego się w piedestale, do nowo otwartej placówki po drugiej stronie wyspy nie trzeba wcześniej rezerwować miejsc. Nie ma też dodatkowych opłat. Pieniądze na powstanie muzeum pochodzą z donacji. Średnia wpłata wynosiła 35 dolarów. Częścią ekspozycji są nagrane wspomnienia imigrantów, którzy przekroczyli granicę Stanów Zjednoczonych na położonej niedaleko Ellis Island.

Opowiadają, co czuli, gdy pierwszy raz zobaczyli Statuę Wolności.
Liberty Island można zwiedzać codziennie. Promy kursują z Battery Park na Manhattanie od godz. 8:30 rano. O tej samej godzinie wypływa pierwszy prom z Liberty State Park w New Jersey. Ceny biletów zaczynają się od 18,50 dol. za osobę dorosłą. Seniorzy (62+) płacą 14 dol. Wejściówki warto kupić przez internet, by oszczędzić sobie czasu stania w kolejce do kasy. A ta potrafi być naprawdę długa, szczególnie teraz, gdy rusza sezon turystyczny. Uwaga – bilety na piedestał statuy oraz na koronę trzeba rezerwować z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. n

Memorial Day, a wcześniej Decoration Day, bo taka była pierwotna nazwa tego święta, został wymyślony, by pogodzić wygranych i przegranych wojny secesyjnej. Krwawy kilkuletni konflikt kosztował życie ponad 620 tys. Amerykanów. Z czasem święto stało się ogólnonarodowym dniem pamięci – o tych, którzy polegli na polach bitew wojen prowadzonych przez Stany Zjednoczone. Święto na cześć poległych żołnierzy zostało proklamowane 5 maja 1868 r. przez gen. Johna Logana, który wyznaczył datę 30 maja. Wtedy nosiło nazwę Decoration Day. Oprócz czczenia pamięci amerykańskich bohaterów dekorowano kwiatami groby poległych. Pierwsze uroczystości odbyły się na Arlington National Cemetery. Pięć tys. osób ułożyło specjalne wiązanki na grobach, w których spoczywali żołnierze walczący zarówno po stronie Unii, jak i Konfederacji. Pierwszym stanem, który uznał to święto, był Nowy Jork. Prawie 100 lat później Kongres zdecydował, że Memorial Day będzie obchodzony w każdy ostatni poniedziałek maja. Aby przypomnieć Amerykanom o sensie tego święta, w 2000 roku przyjęta została rezolucja „Narodowy moment upamiętnienia”, która wzywa, aby o godz. 3 ppoł. lokalnego czasu wszyscy Amerykanie „dobrowolnie i na własny sposób zatrzymali się na chwilę w zadumie i milczeniu, składając hołd i upamiętniając amerykańskich żołnierzy poległych na służbie”.