Middle Village – nowym kontyngentem Parady Pułaskiego

Tworzycie dzisiaj historię tej dzielnicy

660
Na czele nowo powstałego kontyngentu z Middle Village staną: Edyta Maselbas jako marszałek, Klaudia Truskolaska jako Miss Polonii oraz Lillian Nalewajko jak Junior Miss Polonii / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Edyta Maselbas jako marszałek, Klaudia Truskolaska jako Miss Polonii oraz Lillian Nalewajko jak Junior Miss Polonii, podczas tegorocznej Parady Pułaskiego staną na czele nowo powstałego kontyngentu z Middle Village. Jego działalność została zainicjowana 10 czerwca podczas Balu Marszałkowskiego, który odbył się w Villa Erasmo Ristorante.

“Przyrzekamy reprezentować naszą dzielnicę z dumą. Mamy nadzieję, że dzięki tej ceremonii szarfowania będziemy stanowić przykład dla przyszłych marszałków i Miss Polonii” – czytamy w Księdze Pamiątkowej wydanej z okazji inauguracji działalności dywizji z Middle Villige, która 2 października dołączy, jako niezależny kontyngent, do maszerujących Piątą Aleją podczas 85. Parady Pułaskiego.

W Balu Marszałkowskim będącym historycznym momentem dla jednej z najpopularniejszych obecnie wśród Polaków nowojorskich dzielnic wzięło udział wielu mieszkańców Middle Village oraz przedstawicieli lokalnych biznesów.

Gośćmi honorowymi byli: były kandydat na burmistrza Nowego Jorku Curtis Sliwa z żoną Nancy Regulą i synem Anthonym, radny Robet Holden wraz z szefem jego biura Danielem Kurzyną, który pojawił się wraz z żoną Kingą, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc wraz z żoną Magdaleną i synem Aleksandrem oraz menedżerka oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej z Maspeth Małgorzata Leniartek.

Do tańca grał DJ Stefan Bielski, a śpiewali Magdalena Bałdych i Blake Mallay. Goście świetnie się bawili przez cały wieczór, a bal zakończył się loterią fantową z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Dla wielu uczestników marszałkowskiej imprezy była ona niezapomnianym wydarzeniem, które na pewno będą wspominać z wielką przyjemnością.

Szarfowania pierwszej reprezentacji nowo powstałego kontyngentu z Middle Village dokonał Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc. Marszałkiem Middle Village została Edyta Maselbas (pierwsza z prawej), Miss Polonii Klaudia Truskolaska (w środku), i Junior Miss Polonii Lillian Nalewajko / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

SZARFOWANIE, KORONACJA I PRZEMOWY
“Dzisiaj spotykamy się, żeby uczcić powstanie nowego kontyngentu Parady Pułaskiego. Do tej pory Middle Village, które jest piękną częścią Queensu, zawsze uczestniczyło z innymi dzielnicami m.in. z Maspeth. Od tego roku dzięki Edycie Maselbas Middle Village będzie miało własny kontyngent i swoje miejsce w paradzie” – zapewnił Marcin Luc, składając przy tej okazji gratulacje pomysłodawczyni stworzenia niezależnej dywizji dla mieszkańców Middle Village i zarazem pierwszej marszałek tej dzielnicy. Wspominał też, że to co kilka miesięcy temu było tylko ideą i pomysłem, właśnie się urzeczywistniło.

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 dokonał również szarfowania pierwszej przywódczyni kontyngentu z Middle Village. W swoim przemówieniu podkreślił, że zna Edytę Maselbas od wielu lat, i wie, że czegokolwiek się podejmie to robi to nie tylko bardzo dobrze, ale również z pełnym zaangażowaniem. Dodał, że jest przekonany, że tak samo będzie z nową dywizją, która podkreśli obecność mieszkańców Middle Village na Piątej Alei podczas październikowej parady.

“Osiągnęłaś coś, co mało komu się udaje. Stworzyłaś coś nowego i potrzebnego. Cieszę się bardzo i serdecznie ci gratuluję – powiedział Marcin Luc. – Wykonałaś kawał dobrej roboty” – dodał na zakończenie tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego.

Po otrzymaniu insygniów marszałkowskich Edyta Maselbas powitała wszystkich uczestników balu oraz podziękowała im za uczestnictwo w imprezie i wsparcie dla nowo powstałego kontyngentu.

“Mam nadzieję, że będziemy godnie reprezentować naszą okolicę, oraz że nasz kontyngent będzie się rozrastał” – stwierdziła założycielka dywizji Middle Village. Przy okazji podzieliła się wrażeniami z przygotowań związanych zarówno z kontyngentem, jak i pierwszym Balem Marszałkowskim.

“Nie będę ukrywać, że było niesamowicie ciężko to zgrać, ponieważ wszystko było robione po raz pierwszy. Dlatego tym bardziej dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w przygotowaniach. Dziękuję sponsorom oraz każdej osobie, która przyszła z pomocą i przyłożyła swoją rękę do organizacji tego wszystkiego – podkreślała Edyta Masaelbas. – Mam nadzieję, że w październiku spotkamy się wszyscy na Piątej Alei” – dodała na zakończenie marszałek Middle Village.

Po krótkiej przemowie dokonała wraz z Marcinem Lucem szarfowania oraz koronacji Miss Polonii i Junior Miss Polonii. Zostały nimi odpowiednio Klaudia Truskolaska oraz Lillian Nalewajko.

Małgorzata Leniartek (pierwsza z prawej), menedżerka oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej z Maspeth, złożyła gratulacje oraz wręczyła kwiaty i certyfikaty. Na zdjęciu również Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc, marszałek Middle Village Edyta Maselbas (druga z prawej), Miss Polonii Klaudia Truskolaska (druga z lewej) i Junior Miss Polonii Lillian Nalewajko / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

Po koronacji gratulacje nowo mianowanym przywódcom dywizji z Middle Village złożyła Małgorzata Leniartek, menedżerka oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej z Maspeth.

“Działamy na tym samym terenie, dlatego bardzo się cieszę, że zorganizowaliście swój kontyngent oraz dzisiejszy bal, na którym możemy się spotkać, a ja osobiście mogę złożyć wam życzenia. Mam nadzieję, że będziemy mogli razem maszerować Piątą Aleją” – powiedziała pani Małgorzata. Szefowa oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej z Maspeth wręczyła także marszałek Middle Village bukiet pięknych kwiatów, a Miss Polonii i Junior Miss Polonii tej dzielnicy dyplomy i certyfikaty.

Dyplomy z gratulacjami całej trójce pięknych pań wręczył również radny Robert Holden. Złożył także gratulacje zarówno w Księdze Pamiątkowej, jak i osobiście podczas balu. Podziękował za zaproszenie na Bal Marszałkowski, co – jak zaznaczył – było dla niego wielkim zaszczytem. Wyrazy uznania skierował także w stronę Marcina Luca, Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2022. “Drodzy państwo, tworzycie dzisiaj historię tej dzielnicy” – stwierdził nowojorski polityk.

Z kolei w zamieszczonym w Księdze Pamiątkowej liście podkreślił znaczenie Polonii w życiu i funkcjonowaniu Nowego Jorku, a zwłaszcza dzielnic, które reprezentuje jako radny.

“Jestem przekonany, że Komitet Parady Pułaskiego z Middle Village będzie nadal odnosił sukcesy dzięki oddaniu waszych członków i polskiej społeczności” – napisał w okolicznościowym piśmie. Zwrócił również uwagę na wkład Polonii w rozwój Wielkiego Jabłka.

“Społeczność polska jest bardzo ważna dla mojej dzielnicy i znacząco przyczyniła się do rozwoju dzielnic, które reprezentuję. Polacy to pracowici ludzie, którzy bardzo dbają o swoje domy i są wspaniałymi sąsiadami. Spędziłem większość mojego dzieciństwa z Polakami i z wieloma z nich utrzymuję kontakt do dziś” – stwierdził radny Robert Holden.

O znaczeniu Polonii mówił także inny polityk obecny na Balu Marszałkowskim i zarazem były kandydat na burmistrza Nowego Jorku – Curtis Sliwa. Przypomniał on o swoich polskich korzeniach oraz o ojcu Chesterze pochodzącym z Limanowej. To właśnie od niego dowiedział się o bohaterach dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego.

“Wiedzę o pięknej polskiej historii oraz wielkich polsko-amerykańskich patriotach: Pułaskim i Kościuszce, którzy pomogli nam walczyć podczas Rewolucji Amerykańskiej, mam nie z publicznej szkoły tylko od mojego ojca. Gdybym on nie był Polakiem, to nie wiedziałbym, kim był Pułaski i Kościuszko” – opowiadał Curtis Sliwa zwracając uwagę, że trzeba zrobić wszystko, aby nauka o tych bohaterach pojawiła się w amerykańskich szkołach.

W swoim przemówieniu nawiązał również do Parady Pułaskiego i przypomniał, że on również bierze w niej udział, a także, iż pełnił funkcję Wielkiego Marszałka, co miało miejsce w 2009 roku, z czego jest bardzo dumny.

Marszałek Middle Village Edyta Maselbas wraz z gośćmi honorowymi (od lewej): Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2022 Marcinem Lucem, radnym Robertem Hildenem i byłym kandydatem na nowojorskiego burmistrza Curtisem Sliwą / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

MARSZAŁEK MIDDLE VILLAGE
Edyta Maselbas pochodzi z Augustowa. Ukończyła tam Technikum Ekonomiczne – w którym przez trzy lata była przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Jako nastolatka marzyła, by zostać dziennikarką i konsekwentnie to realizowała. Mając 16 lat była redaktor naczelną “Przeglądu Młodzieżowego” w lokalnej gazecie “Przegląd Augustowski”. Już w tamtym czasie przeprowadzała wywiady z polskimi gwiazdami, które koncertowały lub gościły w okolicy, w której mieszkała. Założyła też Młodzieżową Radę Powiatową w Urzędzie Miasta w Augustowie, a mając 18 lat zainicjowała w nim kampanię antynikotynową. Rok później wyjechała to Stanów Zjednoczonych wraz ze swoim narzeczonym Tomaszem. Mają razem mają dwójkę dzieci, 16-letnią Laurę oraz 11-letniego Damiana.

Pomysłodawczynią i organizatorką kontyngentu z Middle Village jest Edyta Maselbas Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Obecna marszałek Middle Village tuż po przyjeździe do Nowego Jorku zaczęła uczęszczać do szkoły językowej, a w 2004 roku rozpoczęła studia w Queens College. Ukończyła go mając dwa fakultety – z ekonomii oraz prawa pracy. Prócz tego uczęszczała do szkoły kosmetologicznej, ponieważ ta profesja, podobnie jak przemysł kosmetyczny, ogromnie pasjonował ją od lat dziecięcych. W 2012 roku stworzyła organizację charytatywną Noble Planners, której jest prezesem do dzisiaj. Była inicjatorką Klubu Młodych Odkrywców, jak również wielu programów kulturalno-edukacyjnych. W 2015 roku za swoje działania otrzymała nagrodę – wyróżnienie od prezydenta RP.

Edyta Maselbas nigdy nie spoczywa na laurach. Jest kobietą bardzo ambitną i pracowitą. Samodzielnie prowadzi medyczne spa – Opulence Glamour Skin Clinic – i bardzo często udziela się w Polonii, a także wspiera różne organizacje i wydarzenia. Co roku wyjeżdża do Polski na szkolenia. Warto podkreślić, że część jej klientów to amerykańscy celebryci – aktorzy i artyści.

Marszałek Middle Village Edyta Maselbas wraz z mężem Tomaszem i mamą Danutą / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

W 2021 roku Edyta Maselbas za zasługi dla dzielnicy i społeczności Wielkiego Jabłka została wyróżniona przez nowojorską Radę Miasta specjalną proklamacją. W tym roku jej klinika kosmetyczna – Opulence Glamour Skin Clinic – uzyskała tytuł najlepszego spa na Queensie, i to aż w trzech kategoriach: “The best day spa”, “The best skincare” oraz “The best waxing salon”. W ubiegłym tygodniu, 9 czerwca, a więc tuż przed inauguracją działalności nowego kontyngentu z Middle Village, jej klinika kosmetyczna została wyróżniona i otrzymała Certificate of Recognition od radnego Roberta Holdena oraz od nowojorskiego senatora Josepha Addabo jr.

Edyta Maselbas, która uwielbia kreatywność, jest także współwłaścicielką Luxmoon Events, firmy zajmującej się planowaniem imprez, wynajmem ścianek dekoracyjnych itp. W tym roku przyczyniła się do zorganizowania Komitetu Parady Pułaskiego na Middle Village i stworzenia nowego kontyngentu, który w październiku po raz pierwszy pojawi się na manhattańskiej Piątej Alei. Została również pierwszym marszałkiem tej dzielnicy.

Miss Polonii z Middle Village Klaudia Truskolaska z rodzicami – Martą i Radosławem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

MISS POLONII
Klaudia Truskolaska ma 19 lat i studiuje farmację na St. John’s University. Po wakacjach rozpocznie trzeci rok nauki.

“Poza szkołą pracuję, aby pomóc rodzicom opłacić czesne na uczelni oraz spłacać swój samochód, który udało mi się kupić cztery miesiące temu” – podkreśla Miss Polonii z Middle Village 2022. Klaudia jest bardzo ambitna i chętnie podejmuje się każdego zadania. Ukończyła Szkołę Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth jako najlepsza uczennica w klasie. Urodziła się w Polsce, ale do Stanów Zjednoczonych przyleciała wraz z rodzicami jako 3-letnie dziecko. Mimo tego piękne mówi po polsku.

“Dla mnie ogromnym zaszczytem jest możliwość reprezentowania naszej społeczności z Middle Village jako pierwsza Miss Polonii tej dzielnicy. Uważam, że należy pamiętać o naszej ojczyźnie i dawać przykład młodym ludziom, ponieważ jak nie pokażemy naszej tradycji kolejnym pokoleniom, to Polonia bardzo szybko będzie zanikać – powiedziała “Nowemu Dziennikowi” Klaudia Truskolaska. – Jako Miss Polonii chciałabym pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych, trzeba tylko chcieć je realizować. Można się uczyć i pracować. Można być Amerykaninem, a także doceniać polskość i udzielać się w Polonii” – dodała nasza rozmówczyni. Przy okazji przekazała podziękowania za nominację do tego tytułu i zapewniła, że postara się godnie reprezentować nowy kontyngent z Middle Village.

Junior Miss Polonii z Middle Village Lillian Nalewajko wraz z rodzicami – Adamem i Martą – oraz młodszą siostrą Milą / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK

JUNIOR MISS
Lillian Nalewajko na 7 lat i jest uczennicą 2 klasy szkoły podstawowej PS 128 na Middle Village. Uczęszcza również w soboty do Polskiej Szkoły Konsularnej na Williamsburgu. Poza tym lubi grać w tenisa, uwielbia gimnastykę i pływanie. Należy do grupy Swim Team. Interesuje się muzyką oraz uczy się grać na pianinie. Lubi taniec i należy do zespołu Polish American Folk Dance Company na Greenpoincie.

“Jestem bardzo zadowolona z tego, że zostałam wybrana na Junior Miss Polonii z Middle Village, a najbardziej podoba mi się to, że mogę nosić koronę jak księżniczka i uczestniczyć w balu” – powiedziała “Nowemu Dziennikowi” Lillian Nalewajko.

Podczas balu do tańca grał DJ Stefan Bielski (z tyłu), a śpiewali Magdalena Bałdych i Blake Mallay / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK