Międzynarodowy Festiwal Żywności w polskim konsulacie

478
Uczestnicy seminarium biznesowego "Organic City" / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Seminarium "Organic City", poświęcone polskiej ekologicznej żywności, odbyło się w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Wzięli w nim udział przedstawiciele firm, które uczestniczyły w tegorocznej edycji Summer Fancy Food Show. Spotkanie połączone było z Międzynarodowym Festiwalem Żywności organizowanym corocznie przez Stowarzyszenie Konsulów Zagranicznych w Nowym Jorku.

Tradycyjnie – przy okazji odbywających się w Wielkim Jabłku największych amerykańskich targów żywności Summer Fancy Food Show 2019 – zorganizowane zostało w siedzibie Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie w środę, 26 czerwca, spotkane z polskimi producentami. Jego główną częścią było seminarium biznesowe „Organic City”, podczas którego zaprezentowano polskie i europejskie firmy produkujące żywność ekologiczną, a także omówiono wymogi, jakie muszą spełniać wyroby, by mogły zostać uznane za organiczne. Uczestnicy spotkania mieli także okazję spróbować różnych ekologicznych produktów zarówno z Polski, jak i innych krajów Unii Europejskiej.

Seminarium biznesowe „Organic City” otworzył konsul generalny Maciej Golubiewski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Po zakończeniu seminarium odbyła się doroczna impreza Stowarzyszenia Konsulów Zagranicznych w Nowym Jorku połączona z Międzynarodowym Festiwalem Żywności, w ramach którego prezentowane były kuchnie z różnych krajów świata. Dzięki temu każdy miał okazję poznać smaki najpopularniejszych potraw z państw, których konsulowie wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w tym roku w siedzibie polskiego konsulatu.

Ekologiczne wyroby z Unii Europejskiej prezentowane podczas seminarium biznesowego „Organic City”

SUMMER FANCY FOOD SHOW 2019
Tegoroczna edycja targów żywności Summer Fancy Food Show odbyła się w dniach 23-25 czerwca i tradycyjnie miała miejsce w manhattańskim Javits Center. Swoją ofertę spożywczą wystawiało tam ponad 2400 producentów żywności i napojów z całego świata, w tym także z Polski. Nasze rodzime firmy od pięciu lat systematycznie biorą udział w tych targach i każdego roku jest ich coraz więcej. Polski pawilon tworzą przedsiębiorcy skupieni wokół Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także w Krajowej Izbie Gospodarczej. W tym roku był on bardzo okazały.

„Po raz pierwszy wzięło w nim udział około 40 polskich firm. Mieliśmy bardzo dużo produktów, począwszy od wyrobów mięsnych, poprzez owoce, warzywa i przetwory owocowo-warzywne, aż po słodycze i ciastka – wyjaśniła w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Bożena Wróblewska, prezes zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej. – Mieliśmy także bardzo duży pawilon produktów organicznych, który jest kontynuacją zapoczątkowanej cztery lata temu promocji europejskiego znaczka jakości produktów ekologicznych. Jako że jesteśmy w Europie jednym z największych producentów wyrobów organicznych, to coraz bardziej staramy się wejść tutaj z tymi produktami. W związku z tym mamy więcej różnych działań i spotkań, żeby pokazać wysoką jakość naszych wyrobów” – podkreśliła Bożena Wróblewska.

Bożena Wróblewska, prezes zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej, podczas swojego wystąpienia / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Uczestnicy Summer Fancy Food Show 2019 bardzo dobrze oceniali te targi, które są największym tego typu spotkaniem branży spożywczej w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy z nich przyjechali do Nowego Jorku tylko po to, by zbadać rynek lub zapoznać się z ofertą konkurencji, ale jednak większość wystawców pojawiła się, by nawiązać współpracę handlową lub ją podtrzymać. Dlatego też niektórzy producenci uczestniczą systematycznie w Summer Fancy Food Show.

„Po pierwsze mogą obejrzeć konkurencję i poznać głównych graczy handlowych oraz zobaczyć, jakie firmy z innych krajów próbują wejść na tutejszy rynek, a także które już tutaj się dobrze sprzedają” – powiedziała prezes zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej i dodała, że większość wystawców nawiązała nowe kontakty i poznała nowych partnerów. Zwróciła także uwagę, że nowe firmy, które chcą zaistnieć na tutejszym rynku, czeka jeszcze sporo różnych formalności.

„Na razie trudno się spodziewać czy też przewidzieć, jakie będą efekty tych targów, ponieważ w Stanach Zjednoczonych istnieją zupełnie inne uwarunkowania w handlu oraz imporcie zagranicznych produktów niż w Polsce czy Europie” – zaznaczyła Bożena Wróblewska. Jak stwierdziła, na amerykańskim rynku panuje ogromna konkurencja, dlatego ważne jest, by każdy miał tutaj swego przedstawiciela.

„Przede wszystkim trzeba mieć agenta i każdy, kto chce go znaleźć, może to zrobić na Summer Fancy Food Show, ale może także szukać go na bardziej niszowych lub branżowych targach dotyczących danego, wąskiego sektora. Ważne jest, żeby jednak bywać na targach, ponieważ to jest klucz do sukcesu. Poprzez wysyłanie e-maili i ofert niewiele możemy osiągnąć” – stwierdziła pani prezes.

To, że polskie firmy zaczynają bywać na Summer Fancy Food Show, oznacza, iż nasi rodzimi producenci zdają sobie z tego sprawę. Dlatego też z każdym rokiem na nowojorskich targach żywności pojawia coraz więcej polskich producentów zarówno nowych, jak i już uznanych marek.

„Polska co roku walczy na Summer Fancy Food Show o swoją pozycję i lokalizację, która jest bardzo ważna z punktu marketingowego. Kilka lat temu byliśmy w piwnicach na najniższych poziomach, a obecnie jesteśmy w głównym holu targowym. To już jest sukces, ponieważ dzięki temu jesteśmy zdecydowanie bardziej zauważalni” – podkreśliła Bożena Wróblewska dodając, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszył pawilon z produktami organicznymi. Okazuje się, że Polska, obok Włoch, jest największym producentem żywności ekologicznej w Europie. Ciągle jednak – podobnie jak w innych krajach europejskich – jest to bardzo mały procent łącznej skali wyrobów rolniczych i spożywczych.

„W Polsce struktura produkcji żywności ekologicznej ma niszowy charakter i oparta jest na ekologicznym rolnictwie oraz na małych lokalnych firmach rodzinnych. Jest niewiele firm, które produkują taką żywność na skalę masową, ale jednak istnieją one w naszym kraju. Bardzo dużo rolników proekologicznych produkuje swoje wyroby już pod potrzeby i pod marką dużych firm” – zaznacza prezes zarządu Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej.

Gości Międzynarodowego Festiwalu Żywności powitał konsul generalny Maciej Golubiewski / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

INTERNATIONAL FOOD FESTIVAL
W tym roku Konsulat Generalny RP na Manhattanie był także gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Żywności, organizowanego przez Stowarzyszenie Konsulów Zagranicznych w Nowym Jorku. Tak się złożyło, że impreza ta zbiegła się w czasie z seminarium „Organic City”, więc konsul generalny Maciej Golubiewski zdecydował się na połączenie obu wydarzeń.

Część konsulów biorących udział w Międzynarodowym Festiwalu Żywności, organizowanym przez Stowarzyszenie Konsulów Zagranicznych w Nowym Jorku / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

International Food Festival rozpoczął się tuż po zakończeniu seminarium biznesowego dotyczącego wysokiej jakości jedzenia organicznego, organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą i finansowanego z funduszy Unii Europejskiej. Dzięki temu polscy producenci i eksporterzy żywności mieli okazję zobaczyć, ale także poznać i posmakować innych kuchni świata. W Międzynarodowym Festiwalu Żywności – prócz Polski – wzięli udział przedstawiciele 19 państw z całego świata. Wśród nich były takie kraje, jak: Afganistan, Arabia Saudyjska, Barbados, Bangladesz, Bułgaria, Ekwador, Estonia, Filipiny, Gruzja, Indie, Jamajka, Katar, Kolumbia, Meksyk, Peru, Portugalia, Rumunia, Tajlandia, Turcja.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Żywności prezentowane było jedzenie z różnych krajów świata / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Imprezie kulinarnej towarzyszyły występy artystyczne, które – podobnie jak jedzenie – pokazały różnorodność kulturową poszczególnych państw. W tej części festiwalu wystąpili tancerze z Meksyku, Indii, Kolumbii i Bangladeszu. Z kolei Polskę reprezentował pianista Philip Kwoka, który dał krótki recital fortepianowy.

W programie artystycznym zaprezentowały się m.in. tancerki z Bangladeszu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Stowarzyszenie Konsulów Zagranicznych w Nowym Jorku (Society of Foreign Consuls in New York) ma ponadstuletnią tradycję. Istnieje od 1925 roku i jest organizacją, dzięki której konsulowie mogą się nie tylko spotykać i poznawać, ale również wymieniać różnymi spostrzeżeniami.

Polski pianista Philip Kwoka dał krótki recital fortepianowy / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Żeby budować taką komitywę i wymieniać się doświadczeniami, organizujemy każdego roku dwie cykliczne imprezy. Jedną z nich jest Międzynarodowy Dzień Kobiet, a drugą Międzynarodowy Festiwal Żywności” – wyjaśnił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” konsul generalny Maciej Golubiewski. – Ja związałem się z tym stowarzyszeniem rok temu i zostałem jego skarbnikiem. Tak więc jako członkowi zarządu wypadało mi bardziej się włączyć w jego działalność. Dlatego też zaoferowałem organizację dzisiejszej imprezy w naszym konsulacie. Każdego roku spotkania te odbywają się w innym miejscu” – dodał przedstawiciel polskiego rządu.

Tancerki z Meksyku zachwycały pięknymi strojami regionalnymi / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK