Mieszkańcy przeciwko powstaniu schroniska na Queensie

606

Setki osób protestowało przeciwko budowie schroniska dla bezdomnych mężczyzn, jakie ma powstać w dzielnicy Glendale na Queensie, niedaleko szkoły podstawowej. Jego otwarcie planowane jest na wiosnę 2020 r. Mieszkańcy, w tym Polacy, od lat walczą z planami miasta. 

Mimo wielu sprzeciwów i akcji protestacyjnych prowadzonych od kilku lat, Department of Homeless Services prowadzi prace, których finałem ma być schronisko dla bezdomnych mężczyzn przy 78-16 Cooper Ave w miejscu byłych zakładów produkujących części do samolotów. Jak tłumaczą przedstawiciele departamentu, ma się wpisać w inicjatywę „Odwróć los bezdomności”, której celem jest to, by przestać korzystać przez miasto z hoteli, w których obecnie mieszka część bezdomnych, a także z prywatnych apartamentów, w których są lokowani. 

W dzielnicy Glendale, miałoby zamieszkać 200 mężczyzn, którzy mają pracę albo uczestniczą w programach dotyczących szkolenia zawodowego. Średni czas pobytu w schronisku to 9 miesięcy. Wprowadzona miałaby być także godzina policyjna – bezdomni mogliby wchodzić i wychodzić z obiektu tylko w drodze do pracy i z powrotem. 

Mimo to mieszkańcy Glendale i okolicznych dzielnic, wśród nich Polacy, nie chcą się zgodzić na otwarcie schroniska, obawiając się o bezpieczeństwo. Chcą, by w tym miejscu powstała szkoła specjalna. Mówił o tym, w trakcie sobotniego protestu,  radny Robert Holden, reprezentujący Glendale, Ridgewood, Maspeth i Middle Village. W 2014 r. powołał do życia  specjalną organizację Glendale-Middle Village Coalition, która zebrała środki finansowe, wynajęła adwokata i złożyła pozew sądowy przeciwko miastu w związku z wieloma uchybieniami w ekspertyzie miejsca, w którym ma powstać schronisko. 

Walka o to, by tak się nie stało trwa od 2013 r. Wtedy pojawiły się plany stworzenia schroniska. “W tej sprawie będzie pozew, może nawet kilka pozwów. Trzeba przeprowadzić dochodzenie. Ta sprawa śmierdzi na odległość” – mówił w sobotę radny Robert Holden. Zwrócił też uwagę, że w lutym 2018 r. nowojorskie władze poinformowały o rezygnacji z budowy schroniska na Glendale. “Zostaliśmy oszukani przez Department of Homeless Services” – uważa radny. Zapowiada też, że jeśli miasto nie zrezygnuje z planów, będą organizowane kolejne protesty.