Miliarder Jeffrey Epstein oskarżony o handel „żywym towarem”

401
EPA-EFE/JASON SZENES

Amerykańska prokuratura federalna ujawniła akt oskarżenia w sprawie miliardera Jeffreya Epsteina, który w weekend został aresztowany pod zarzutem organizowania spotkań seksualnych z nieletnimi. Biznesmen, który w przeszłości przyjaźnił się z wieloma wpływowymi osobami, został oskarżony o wykorzystanie ponad czterdziestu dziewcząt. Zarzut dotyczy m.in. handlu „żywym towarem”.  

66-letni Jeffrey Epstein został oskarżony o przestępstwa seksualne kilkanaście lat temu. W 2008 roku zawarł jednak z prokuraturą porozumienie, na mocy którego w zamian za przyznanie się do winy trafił na 13 miesięcy do więzienia, z którego mógł wychodzić „do pracy” przez 6 dni w tygodniu. 

Śledztwo dziennikarskie przeprowadzone przez Miami Herald wykazało jednak, że ofiary Epsteina zostały zmarginalizowane, a układ z prokuraturą mógł być skutkiem konotacji politycznych i biznesowych. Sprawa została więc wznowiona i miliarderowi postawiono nowe zarzuty seksualnego wykorzystania ponad czterdziestu dziewcząt, z których najmłodsze miały 14 lat. Epstein płacił im po kilkaset dolarów za spotkania i namawiał do rekrutowania koleżanek. 

Przestępstwa miały miejsce co najmniej w latach 2003-2005. „Mam zaszczyt reprezentować służby, których misją jest wsadzenie przestępców za kratki, niezależnie od ich władzy, bogactwa czy rzekomych powiązań” – mówił prokurator z Nowego Jorku Gorffrey Berman.  Wśród byłych przyjaciół Jeffreya Epsteina wymienia się obecnego prezydenta Donalda Trumpa, byłego prezydenta Billa Clintona oraz brytyjskiego Księcia Andrzeja oraz Wodego Allena.   Bill Clinton wielokrotnie korzystał z prywatnego odrzutowca Epsteina i był gościem na jego prywatnej wyspie na Morzu Karaibskim. Nikomu z wpływowych znajomych miliardera prokuratura nie stawia zarzutów.

Jeffrey Epstein miał zajmować się też handlem ludzi, nastolatki, które trafiały do jego rezydencji pochodziły z różnych krajów także Europy Wschodniej, ale nie tylko. Według medialnych doniesień miał je wynajmować wyłącznie na masaż, ale w trakcie miał je zmuszał do seksu. Nawet osoby nieletnie. Jeśli zostanie mu udowodniona wina, Epsteinowi grozi kara dożywotniego więzienia. Epstein nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.