Milioner oskarżony o handel nieletnimi miał popełnić samobójstwo

375
EPA-EFE/JASON SZENES

To była jedna z najgłośniejszych spraw ostatnich miesięcy. 66-letni Jeffrey Epstein, wpływowy milioner z Nowego Jorku został oskarżony między innymi o handel osobami nieletnimi oraz o uprawianie seksu z nastolatkami poniżej 18 roku życia i nakłanianie do prostytucji. Trafił do więzienia. W sobotę miał popełnić samobójstwo. Prokurator generalny William Barr oświadczył, że śmierć Jeffreya Epsteina nasuwa poważne pytania, na które trzeba odpowiedzieć.

Prokurator generalny przyznał, że był przerażony, gdy dowiedział się o śmierci miliardera. Dodał, że skonsultował się z Inspektorem Generalnym Departamentu Sprawiedliwości, który wszczął dochodzenie w sprawie okoliczności zgonu Jeffreya Epsteina. Śledztwo prowadzi także Federalne Biuro Śledcze FBI. Milioner został znaleziony w sobotę, ok. 6:30 rano, nieprzytomny w swej pojedynczej celi, w Metropolitan Correctional Center w Nowym Jorku. Przewieziono go do szpitala, gdzie stwierdzono zgon. Mężczyzna miał się powiesić. Wcześniej przebywał w celi, gdzie prowadzony był 24 godzinny nadzór, gdyż uznano, że więzień może próbować popełnić samobójstwo. Jakiś czas przed zdarzeniem został przeniesiony do innej celi. Na razie nie jest wiadomo skąd taka decyzja. Tym bardziej, że w połowie lipca 66-latek został znaleziony nieprzytomny w celi. Według CNBC już wtedy mógł próbować popełnić samobójstwo lub został zaatakowany. Telewizja nie wykluczała jednak sfingowanej próby samobójstwa, dzięki której milioner miałby być przeniesiony do innego więzienia.

Milioner został znaleziony nieprzytomny w swojej celi, w sobotę rano
EPA-EFE/ALBA VIGARAY

Jeffrey Epstein był oskarżony m.in. o wykorzystywanie seksualne nieletnich dziewcząt, nakłanianie ich do prostytucji oraz handel nimi. Najmłodsza ofiara miała 14 lat. Podczas przeszukiwania jego rezydencji prokuratorzy odkryli setki pornograficznych zdjęć nieletnich, nazywanych przez niego seksualnymi niewolnicami. Zgromadzony przez prokuraturę materiał dowodowy to ponad 2 tys. stron. Do zarzucanych milionerowi zdarzeń miało dochodzić między innymi w posiadłości przy 71 Street między 5th Avenue, a Madison Avenue na Manhattanie.

Jedna z ofiar, Virginia Giuffre, zeznała, że 66-latek miał zmusić ją do uprawiania seksu z księciem Andrzejem, demokratycznym senatorem George Mitchellem, gubernatorem Nowego Meksyku Billem Richardsonem, inwestorem bankowym Glennem Dubinem oraz wieloletnim profesorem MIT Marvinem Minsky. Wszyscy mężczyźni zdecydowanie zaprzeczyli, jakoby mieli cokolwiek wspólnego z Virginią Giuffre.

66-latkowi groziło 45 lat więzienia. Proces miał się rozpocząć w czerwcu 2020 r. Sąd nie zgodził się na wypuszczenie Epstein’a za kaucją z aresztu z obawy przed ucieczką milionera.