Minuta ciszy w szkołach dla ofiar 9/11

198
EPA-EFE/JUSTIN LANE

W Nowym Jorku wprowadzono nowe prawo w związku z obchodami rocznicowymi zamachów z 11 września. Uczniowie szkół w stanie będą czcili pamięć ofiar minutą ciszy w każdą kolejną rocznicę tego dramatycznego wydarzenia. Przeprowadzone 18 lat temu zamachy były najtragiczniejszymi w historii USA. Zginęło w nich prawie 3 tys. osób, także Polacy.   

Zgodnie z nowym prawem, w każdą rocznicę 11 września, przed rozpoczęciem zajęć szkolnych, uczniowie będą oddawali cześć ofiarom zamachów minutą ciszy. Jak tłumaczą przedstawiciele gubernatora Andrew Cuomo, chodzi o zachowanie pamięci o tych strasznych wydarzeniach wśród najmłodszych nowojorczyków, których nie było wtedy na świecie lub, którzy byli zbyt mali, by pamiętać co stało się w 2001 r. 

„11 września był jednym z najciemniejszych okresów w historii tego stanu i tego narodu. Jesteśmy to winni tym, których straciliśmy i tym, którzy z narażeniem życia rzucali się na ratunek innym. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pamięć o nich, nigdy nie zanikła” – powiedział Andrew Cuomo. – „Wprowadzając, co roku krótką chwilę cichej refleksji, możemy sprawić, że przyszłe pokolenia lepiej zrozumieją ten dzień i jego znaczenie w naszej historii”- dodał. 

W środę minęło 18 lat odkąd w atakach zginęło prawie 3 tys. osób. Także Polacy. Wśród nich między innymi Jan Maciejewski. Polak skrócił urlop i wrócił do pracy w restauracji na 107. piętrze WTC, gdyż zadzwonił menedżer, że brakuje kelnerów. Przeżył samo uderzenie samolotu. Zdążył zadzwonić do swojej żony. Powiedział: „Jestem na 107. piętrze, czekam na ewakuację”. Niestety, jak wszyscy pracownicy i goście lokalu, nie zdołał się uratować. Kolejna ofiara to między innymi Maria Jakubiak. 11 września przyjechała do pracy w WTC z Ridgewood na Queensie. Mieszkała tam z mężem Kazimierzem oraz trojgiem dzieci: 17-letnią Joanną, 15-letnim Pawłem i 10-letnim Chrisem. Wjechała na 93. piętro, gdzie mieściła się firma Marsh&McLennan, w której była księgową. Miała tu drugie biurko od okna po północnej stronie wieży.Porwany samolot nadleciał właśnie z północnej strony, a strefa uderzenia zaczynała się od 93. piętra. Zamach sprzed 18 lat był najtragiczniejszym tego typu zdarzeniem w historii Stanów Zjednoczonych. Główne uroczystości, jak zawsze, odbyły się w 9/11 Memorial and Museum w Nowym Jorku. Początek zaplanowano na godz. 8:25. Uroczystości były transmitowane na kanale CBS News.

Zamachów dokonało 19 porywaczy, którzy kupili bilety na 4 loty krajowe amerykańskich linii. Po przejęciu kontroli nad samolotami skierowali je w dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Trzeci samolot zniszczył część Pentagonu, a czwarty nie dotarł do celu, jakim był prawdopodobnie Biały Dom. Rozbił się na terenie Pensylwanii ok. 15 min. lotu od Waszyngtonu. Winą za zamachy obarczono organizację Al-Kaida dowodzoną przez Osamę bin Ladena. Podczas uroczystości zawsze upamiętniane są ofiary zamachu z 1993 r. kiedy to terroryści umieścili bombę w ciężarówce, która wjechała do garażu pod jednym z wieżowców. Wzorem ubiegłych lat odczytane zostały nazwiska wszystkich osób, które zginęły w atakach. Zachęca się, by każdy kto umieści w mediach społecznościowych wiadomość lub zdjęcie nawiązujące do uroczystości i tragicznych wydarzeń sprzed 18 lat, dołączył hasztag –  #Honor911.