Młode polskie talenty na WantedDesign w Nowym Jorku

194
Agata Domżał i Weronika Walenciak "Płaszcz dla bezdomnych" / Akademia Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi

WantedDesign, Instytut Kultury Polskiej, Core77, Industry City wraz z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie zapraszają na: WantedDesign czyli Młode polskie talenty w NYC

Podczas New York Design Week, 7. edycji NYCxDESIGN, oraz z okazji 100. rocznicy polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych zaprezentowane zostaną 16-21 maja w Nowym Jorku młode talenty z dwóch polskich szkół wyższych: Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Wystawa Design School Brooklyn Exhibition CONSCIOUS DESIGN
autorstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
18-21 maja
Industry City
Brooklyn, 274 36th St

Wystawa „Conscious Design” na Brooklyn Exhibition School Design w Brooklyn’s Industry City prezentuje innowacyjne rozwiązania w zakresie projektowania produktów i materiałów przyjaznych dla środowiska oczami studentów Akademii Strzemińskiego w Łodzi. Sześć prezentowanych projektów jest wynikiem współpracy zespołów studenckich pracujących pod okiem wykładowców i kuratorów mgr. Karola Janiaka i dr Dominiki Drezner-Ilczuk.

„W obecnych czasach, kiedy nie mamy już złudzeń odnośnie ekologicznej, kulturowych i społecznej kondycji naszego świata odpowiedzialne projektowanie jest niezmiernie ważne. Nasza wystawa traktuje o designie w kontekście zmian na szczeblu lokalnym. Chcemy zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną środowiska, jak i przemianami społecznymi. Za pomocą wizualnych środków przekazu chcielibyśmy, aby słowo ‚design’ było zrozumiane nie jako element life-stylu, ale jako narzędzie, za pomocą którego możemy zmienić świat, zaczynając od własnego otoczenia. Impuls zmieniający podejście do egzystencji nastawionej na konsumpcjonizm powinien docierać do naszej świadomości na różnych poziomach komunikacji. Design może być, a nawet musi być jednym z nich. Jesteśmy przekonani, że za pomocą dobrych i niekoniecznie dużych działań można wprowadzić zmiany, które poprzez przeskalowanie mogą dać wymierne efekty” – mówią kuratorzy wystawy: mgr Karol Janiak i dr Dominika Drezner-Ilczuk.

Projekty te uczulają na problemy ekologiczne, kulturowe oraz społeczne uwarunkowania na świecie, a design figuruje jako narzędzie ochrony środowiska i zmian społecznych. Sześć prezentowanych propozycji to m.in. mały projekt architektoniczny stworzony przez Zuzannę Janecką i Gabrielę Zapałę „ConnectORnot”, który ma na celu zaspokojenie potrzeb społeczności lokalnej.

Zaprojektowany przez Agatę Domżał i Weronikę Walenciak „Płaszcz dla bezdomnych” łączy języki mediów i reklamy z wartościami dotyczącymi świadomości i odpowiedzialności społecznej, a gra karciana „Basura” autorstwa Agaty Bugalskiej i Katarzyny Michnowskiej edukuje graczy o ekologii i problemach dotyczących odpadów poprzez interaktywną zabawę. „Unmei” Olgi Jęchorek to maska, która oferuje nowy sposób filtrowania zanieczyszczeń z każdego środowiska.

Cykl kolaży „Punkt widzenia” (“Point of View”) Karoliny Kołodziejczyk i Valerii Rud odnosi się również do kwestii zanieczyszczenia środowiska oraz składowania odpadów w oceanach i przyrodzie, a instalacja „Życzenie ryby” (“Wish for a Fish”) zwraca uwagę na odpowiedzialność przy konsumowaniu wody.

Karolina Kołodziejczyk i Valeria Rud, „Punkt widzenia” / MAT. ORGANIZATORÓW

Warsztaty Design Schools Workshop 2019 „Forma otwarta dla dobrego samopoczucia” (Open Form for Well-Being) prowadzone będą przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, członków Wydziału Wzornictwa – Tomka Rygalika i Jerzego Porębskiego.
Konkurs oraz finałowa prezentacja: 21 maja, godz. 11:00
Conversation Lounge na WantedDesign
Chelsea, Manhattan
269 11th Ave, pomiędzy 27 i 28th St, NY 10001

VIII edycja Design Schools Workshop DSW 2019 będzie po raz pierwszy prowadzona przez polską szkołę projektowania – Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie oraz wykładowców Tomka Rygalika i Jerzego Porębskiego, a także członków zespołu WantedDesign i mentorów gościnnych. DSW to warsztaty, w których zespoły projektowe tworzą uczniowie z różnych szkół o profilu designu z całego świata. W tym roku w warsztatach uczestniczy dziesięć szkół reprezentowanych przez czterech do pięciu uczniów: Aalto University (Finlandia), Appalachian University (USA), Art Center (USA), Centro (Meksyk), Ecole Boulle (Francja), Escuela de Comunicación Monica Herrerra (Salwador), Pratt Institute (USA), Strate School of Design (Francja), Tongji University (Chiny) oraz Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (Polska). Studenci reprezentujący Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie to Aleksandra Jankowska, Anna Jurgielewicz, Wiktor Szufler i Szymon Zakrzewski.

Studenci połączą siły w pracy zespołowej, aby zrealizować projekt odnoszący się do konceptu Formy Otwartej (Open Form). Uczestnicy będą mieli tylko pięć dni na burzę mózgów, konceptualizację, zaprojektowanie i produkcję obiektów badających, jak „Forma otwarta dla dobrego samopoczucia” może być zastosowana we wzornictwie w sposób znaczący, praktyczny, przekonywujący użyciem materiałów, formą, konceptem i funkcyjnością. Kulminacją projektu będzie konkurs jury. Końcowa publiczna prezentacja odbędzie się we wtorek, 21 maja, o godzinie 11:00 w Conversation Lounge na WantedDesign Manhattan w Chelsea.

Tytuł „Forma otwarta dla dobrego samopoczucia” nawiązuje do teorii Formy Otwartej, stworzonej pod koniec lat 50. przez polskiego architekta, projektanta, artystę oraz pedagoga Oskara Hansena. Hansen jako pierwszy sprzeciwił się modernistycznej tezie Karty Ateńskiej z 1933 r. (Athenian Charter) i zakwestionował zwolenników Le Corbusiera.

Udział Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Design School Workshop jest współorganizowany i wspierany przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, oraz przy wsparciu Industry City, Visual Magnetics, XL Airways, Filzfelt i Omar Muniz Studio. Prezentowany wraz z Core77.
Udział Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi w wystawie Brooklyn School Design Exhibition 2019 jest współorganizowany i wspierany przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.