Można wysłać lub dostarczyć osobiście

619
EPA-EFE/LUKASZ GAGULSKI POLAND OUT

Jak informuje konsul w Nowym Jorku, ‪od jutra do soboty włącznie będzie możliwość osobistego dostarczenia pakietów wyborczych do siedziby konsulatu na Manhattanie. Można to zrobić – od poniedziałku do piątku – w godzinach pracy urzędu, a w sobotę od 7 rano do 9 wiecz. Co ważne, nadal można wysyłać pakiety drogą pocztową.

Konsulat generalny w Nowym Jorku rozesłał już wszystkie pakiety wyborcze do Polaków zarejestrowanych do udziału w II turze wyborów prezydenta RP. Ponad 18 i pół tysiąca przesyłek zostało przekazanych amerykańskiej poczcie w rekordowym czasie niespełna jednej doby. Pakiety rozsyłane są także w pozostałych okręgach konsularnych w USA.
W pierwszej turze wyborów prezydenckich w nowojorskim okręgu konsularnym zarejestrowało się ponad 13,5 tysiąca Polaków. W drugiej turze liczba ta wzrosła o 5 tysięcy. „Mieliśmy do przygotowania 18,5 tysiąca pakietów wyborczych i wszystkie udało nam się wysłać w rekordowym czasie jednego dnia” – powiedział Polskiemu Radiu konsul generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki. 

W przegotowywanie pakietów zaangażowani byli wszyscy pracownicy konsulatu oraz członkowie komisji wyborczych. Biorąc pod uwagę czas jaki pozostał do głosowania, w okręgu nowojorskim pakiety wyborcze zostały wysłane o dwa dni wcześniej niż w pierwszej turze. „Liczymy, że dzięki dwóm dodatkowym dniom frekwencja będzie jeszcze wyższa niż w pierwszej turze, kiedy to wyniosła 84 procent” – dodał Adrian Kubicki. 
W całych Stanach Zjednoczonych do głosowania zarejestrowało się 46 tysięcy Polaków, czyli ponad 12 tysięcy więcej niż w pierwszej turze. W USA wybory odbywają się w całości korespondencyjnie.