Msza za twórcę i obrońcę pomnika Katyń 1940

406
Mistrz Andrzej Pityński (z lewej strony) zmarł 18 września, natomast radny Michael Yun zmarł 6 kwietnia / Foto: WOJTEK KUBIK & WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych zaprasza Polonię na okolicznościowe nabożeństwo w intencji mistrza Andrzeja Pityńskiego oraz radnego Michaela Yuna. Msza św. zostanie odprawiona w kościele św. Antoniego z Padwy w Jersey City.

Listopad to szczególny miesiąc, poświęcony przede wszystkim na refleksje i wspomnienia związane ze zmarłymi osobami. W związku z tym obrońcy pomnika upamiętniającego prawie 22 tys. polskich żołnierzy i obywateli zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku na terenie ZSRR postanowili zorganizować mszę św. dedykowaną zmarłym w tym roku osobom związanym z monumentem znajdującym się na Exchange Place w Jersey City.

Okolicznościowe nabożeństwo zostanie odprawione w intencji mistrza Andrzeja Pityńskiego, twórcy pomnika Katyń 1940, oraz jego zagorzałego obrońcy ze strony radnych miasta Jersey City – Michaela Yuna. Msza św. zostanie odprawiona w sobotę, 28 listopada, i rozpocznie się o godz. 4:30 po południu. Odbędzie się w kościele św. Antoniego z Padwy (457 Monmouth St, Jersey City, NJ 07302), a więc w parafii, która była nie tylko bardzo zaangażowana w akcję zbierania podpisów pod petycją wzywającą władze miejskie do zorganizowania referendum w sprawie pozostawienia pomnika Katyń 1940 na dotychczasowym miejscu, ale również użyczyła sali na spotkania obrońców tego monumentu.

Mszę św., której organizatorem jest Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, odprawi ks. kanonik Józef Urban, również zaangażowany w obronę dzieła mistrza Andrzeja Pityńskiego.

***
Michael Yun był wielkim przyjacielem Polonii oraz niestrudzonym obrońcą pomnika Katyń 1940. Był jednym z trzech radnych Jersey City, którzy od samego początku sprzeciwiali się zarówno usunięciu jak i późniejszej opcji przesunięcia pomnika Katyń 1940. Jednocześnie Michael Yun swoim autorytetem i wiedzą wspierał w walce polonijnych obrońców tego monumentu. Zmarł 6 kwietnia w wyniku powikłań spowodowanych koronawirusem. Miał 65 lat. Był radnym od 2013 r. i zarazem pierwszą osobą urodzoną w Korei, która dostała się do Rady Miasta Jersey City – zasiadał w niej po raz drugi. Obecną kadencję miał pełnić do końca 2021 r. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał w marcu 1979 r., a dwa lata później zamieszkał w Jersey City Heights.

***
Mistrz Andrzjej Pityński był jednym z najbardziej znanych polskich rzeźbiarzy mieszkających i tworzących w Stanach Zjednoczonych. Stworzył kilkadziesiąt monumentalnych pomników, z których najbardziej znanym jest Katyń 1940 znajdujący się na Exchange Place w Jersey City, NJ. Andrzej Pityński do Stanów Zjednoczonych przyjechał 1974 r. Początkowo pracował i studiował rzeźbę. Szybko został profesorem w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville, NJ. Artysta był Kawalerem Orderu Orła Białego. Zmarł 18 września, w szpitalu Virtua Memorial Hospital w Mount Holy, NJ. Przeżył 73 lata.

*********

Msza św. – sobota, 28 listopada, godz. 4:30 po południu.
Kościół św. Antoniego z Padwy, 457 Monmouth St, Jersey City, NJ 07302

1 KOMENTARZ

  1. The Microsoft Office suite is one of the most vital components of a pc because it helps the users to without difficulty and swiftly coping with the important files, folders, and sheets. It’s miles important to recognize how to download, install, and spark off ms workplace software program application. So, in case you are not sufficiently talented to complete the download and installation of workplace applications on pc, then virtually get entry to the workplace. For sure, while you get the right of entry to this website you can get the utility downloaded hassle-freely by using sitting at your home. Nicely, you may additionally immediately touch to deft connoisseurs if dealing with any system faults and unable to remove them. Dial toll-unfastened number as soon as viable and phone top-most techie for a fast solution. For more Visit: office.com/setup

Comments are closed.