Na zakupy z własną torbą

701

Władze Paramus, miasteczka w północnym New Jersey, nazywanego stolicą zakupów w tym stanie, zatwierdziły zakaz używania jednorazowych toreb plastikowych do pakowania zakupów.

Ustawa została zatwierdzona 21 sierpnia podczas posiedzenia rady miasta. Zakaz dotyczy plastikowych worków do pakowania zakupów oraz foremek polisterynowych. Przepis wejdzie w życie w styczniu 2020 r.

To ustawa o dużym znaczeniu, biorąc pod uwagę, że Paramus to największe centrum handlowe w New Jersey, gdzie funkcjonuje około 700 sklepów detalicznych, skupionych w czterech ogromnych mallach oraz innych centrach handlowych usytuowanych wzdłuż dróg nr 4 i 17.

Rocznie klienci wydają tam 6 miliardów dolarów. “Biorąc pod uwagę, że Paramus to centrum zakupowe dla New Jersey a nawet w całym północno-wschodnim okręgu, ta ustawa będzie miała ogromne znaczenie. Ograniczy zużycie jednorazowych torebek plastikowych, które potem trafiają na wysypiska śmieci, i mam nadzieję, że zainspiruje inne miasta do wprowadzenia podobnych przepisów” – powiedziała Jennifer Coffey, dyrektor Association of New Jersey Environmental Commissions.

Paramus to kolejne miasto w New Jersey, które zakazało plastikowych jednorazówek. Wcześniej już 22 inne miasteczka (w tym Parsippany-Troy Hills, Jersey City, Maplewood, Long Branch, New Brunswick) oraz jeden powiat wprowadziły tego rodzaju zakazy. Co najmniej 12 innych zatwierdziło ustawy, które wejdą w życie w najbliższym czasie.

W międzyczasie władze stanowe rozważają podobny zakaz, ale o zasięgu stanowym, którym objęte byłyby nie tylko jednorazówki plastikowe, ale również torby papierowe, rurki plastikowe oraz polisterynowe foremki na jedzenie.
Jedna osoba zużywa średnio rocznie 500 plastikowych worków na zakupy, a cztery miliardy tych woreczków trafia w ręce zakupowiczów rocznie w New Jersey. Przy czym tylko 1 procent tych worków jest poddawany recyklingowi.