Nad Morzem Galilejskim odkryto kościół Apostołów

122

W pobliżu Morza Galilejskiego w Izraelu archeolodzy odnaleźli ruiny, które – jak mówią – są pozostałością kościoła Apostołów. Była to bizantyjska świątynia zbudowana w Betsaidzie – miejscu, gdzie mieszkali apostołowie Piotr, Andrzej i Filip oraz w którym według przekazu biblijnego Jezus Chrystus uzdrowił niewidomego. 

Na pozostałości budowli natrafiono w izraelskim mieście Al-Araj na północnym brzegu Morza Galilejskiego. W starożytności była to żydowska wioska rybacka Betsaida, która w I wieku naszej ery weszła we władanie rzymskie i otrzymała nazwę Julias. Sto metrów od budowli odsłonięto ślady żydowskiej wioski rybackiej i rzymskiego polis. 

Profesor Steven Notley z Nyack College powiedział Fox News, że na pierwsze dowody istnienia kościoła archeolodzy natknęli się w ubiegłym roku. Odkryto wtedy kawałki marmuru, który oddzielał prezbiterium od pozostałej części świątyni oraz małe szklane bloki, które stanowiły elementy mozaiki, zdobicej wnętrze. W tamtych czasach mozaikami były zdobione tylko świątynie.

„Te odkrycia dały nam informacje, że kościół jest w pobliżu” – powiedział Steven Notley. Według badaczy mozaika zdobiła posadzkę świątyni. „Zawsze wspaniałe jest oświetlać te piękne zdobione podłogi po 1500-letnim przysypaniu” – podkreślił Steven Notley. 

Kościół Apostołów był wspominany przez pielgrzymów, którzy w średniowieczu przybywali na biblijne tereny. Wygląd świątyni opisał bawarski biskup Willibald z Eichstatt, który w 725 roku pielgrzymował do Ziemi Świętej. Umiejscowił go między Kafarnaum i Kursi, czyli tam, gdzie odkryto ruiny. „Willibald stwierdził, że kościół w Betsaidzie został zbudowany nad domem Piotra i Andrzeja – pierwszych uczniów Jezusa” – powiedział Fox News profesor Notley. Dodał, że odkrycie kościoła jest istotne z co najmniej dwóch powodów. „Po pierwsze, aż do niedawnego odkrycia wielu uczonych kwestionowało jego istnienie. Chociaż jest wspominane w bizantyjskich szlakach pielgrzymkowych, wielu myślało, że raporty się mylą. Ważne jest to, że kościół potwierdza położenie Betsaidy” – podkreślał.

W języku hebrajskim Betsaida oznacza „dom rybaka”. Zgodnie z Nowym Testamentem mieli się tam urodzić Andrzej, Piotr, Filip oraz, według tradycji, Jan i Jakub Większy. Święty Marek w Ewangelii zapisał, że w Betsaidzie Chrystus uzdrowił niewidomego. Zapowiedział też zniszczenie miasta.

Szacuje się, że miejsce to pozostało niezamieszkane w IV i V wieku naszej ery. Miejscowa społeczność zachowała jednak pamięć o starożytnej osadzie. „Odkrycie kościoła daje podstawę, by el-Araj uznać za nowotestamentową Betsaidę-Julias” – wyjaśnił profesor Notley. 
W

2017 roku w Al-Araj odkryto rzymską łaźnię. Następnie badacze odnaleźli domy i ceramikę z czasów rzymskich, co potwierdziło doniesienia o istniejącej tam wiosce. Archeolodzy są przekonani, że w trakcie prac uda się całkowicie wykopać bizantyjski kościół. „Dotąd odkryliśmy tylko niektóre południowe pomieszczenia kościoła, prawdopodobnie południową nawę. Dodatkowo odkrywamy mozaiki – najprawdopodobniej z nawy środkowej kościoła” – podkreślił Steven Notley.