Nagroda za pomoc w schwytaniu wandala lub wandali

527

MTA oferuje 10 tys. dol. nagrody za wskazówki mogące pomóc w schwytaniu wandala lub wandali. NYPD dokłada 2,5 tys. dolarów. Chodzi o osobę lub osoby, które od kilku tygodni wybijają szyby w metrze. Od maja doszło do ponad siedemdziesięciu takich incydentów, a straty są liczone w setkach tysięcy dolarów. 

W kilkudziesięciu incydentach zniszczonych zostało około 450 szyb. Naprawa to koszt rzędu 300 tys. dolarów. Dla nowojorskiego przewoźnika, który z powodu pandemii i tak boryka się ze sporymi problemami finansowymi, to kolejne duże koszty, jakie musi ponieść, by zapewnić pasażerom bezpieczeństwo. Tylko w poniedziałek, 24 sierpnia, wandal lub wandale dodali do tego rachunku prawie 20 tys. dolarów niszcząc 39 szyb. Do zniszczeń doszło w metrze nr 7, a zostały zauważone przez pracowników MTA po godz. 5 ppoł. i przed godz. 9 wiecz. 12,5 tys. dolarów nagrody ma pomóc w znalezieniu sprawcy lub sprawców. Jak podkreśla policja, kluczową rolę odegrają świadkowie zdarzenia. – Nie możemy ignorować tych incydentów, komuś w końcu może stać się krzywda” – mówią przedstawiciele MTA. Uszkodzenia okien zwróciły uwagę pracowników miejskiego transportu. Jeden z nich zamieścił w środę na Twitterze nagranie z pociągu numer 7, na którym widać kilka wybitych szyb. Na nagraniu słychać, jak motorniczy mówi, że „problem wymknął się spod kontroli”.

Ale MTA boryka się także z innymi problemami. Mimo zdecydowanie mniejszej liczby pasażerów korzystających z usług miejskiego przewoźnika, wzrosła w tym roku, liczba kradzieży. Od stycznia do połowy sierpnia było ich ok. 400. Dla porównania, w tym samym okresie roku ubiegłego – 299. – Nie wiemy jak to wyjaśnić. Od pilnowanie bezpieczeństwa pasażerów jest policja” – mówią przedstawiciele MTA.