Najnowsze dane o pandemii

574
EPA-EFE/JEROME FAVRE

793 tysiące ofiar śmiertelnych oraz 22 miliony 600 tysięcy zakażeń – to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.

Szybko rośnie liczba nowych zakażeń w Europie. Francja zanotowała wczoraj 3800 nowych przypadków i oczekuje się, że w kolejnych dniach statystyki nadal będą rosnąć. Więcej zachorowań jest także w bałkańskiej Chorwacji. Niemcy wprowadziły obowiązek testowania osób, wracających z chorwackich wakacji, a Wielka Brytania kwarantannę dla takich podróżnych. W Korei Południowej zachorowały 324 osoby, najwięcej od początku marca. Większość nowych przypadków to prawdopodobnie zakażenia do których doszło w miejscowych kościołach. W Maroku król Muhammad VI zapowiedział, że możliwy jest powrót do całkowitego lockdownu, bo rośnie liczba zakażeń, głównie w Casablance i w Marrakeszu.

Poprawia się sytuacja w Australii, gdzie zanotowano najmniej zakażeń od pięciu tygodni. Stan Wiktoria, gdzie wirus rozchodził się najszybciej, nadal jest jednak zamknięty. W Ameryce Południowej, która jest teraz epicentrum wirusa, liczba zachorowań przekroczyła 250 tysięcy. Gospodarki Argentyny i Peru zanotowały największe od lat spadki.