Nie żyje aktor Jan Kobuszewski

321
Wikipedia.org

W sobotę rano zmarł aktor teatralny i filmowy oraz artysta kabaretowy Jan Kobuszewski. Miał 85 lat.

Jan Kobuszewski grał w pierwszym polskim serialu telewizyjnym „Barbara i Jan”. Wystąpił też w kilkudziesięciu filmach, między innymi Stanisława Barei „Brunet wieczorową porą”, „Nie ma róży bez ognia” czy „Poszukiwany, poszukiwana”. Propozycje, które otrzymywał, obejmowały charakterystyczne, często niewielkie role, które Jan Kobuszewski zmieniał w mistrzowskie epizody.

„Nadziei upatruję w zbawieniu” – powiedział w wypowiedzi dla Tygodnika „Niedziela” z 2006 roku – „Będę bardzo szczęśliwy, gdy spotkam się z moim Panem i Stwórcą. Nie wiem tylko, czy mój Pan i Stwórca będzie szczęśliwy, gdy spotka się ze mną! To nieprawda, że nadzieja jest matką głupich. Nadzieja to matka mądrych. Życie bez nadziei jest nic niewarte. Uważam również, że wiara, nadzieja i miłość to wartości równoprawne”.

Zmarłego na Twitterze wspominał prezydent Andrzej Duda: „Odszedł Pan Jan Kobuszewski. Jakiś ciepły promyk zgasł.” – napisał prezydent.
„To był arystokrata satyry”.Jan Kobuszewski został zapamiętany przede wszystkim jako aktor komediowy – powiedział o zmarłym wiceminister kultury Jarosław Sellin. Wiceminister podkreśla, że aktor „był kochany za to, że w wielu swoich produkcjach potrafił rozśmieszać do łez i tego będzie brakowało. Mało jest takich ludzi, którzy z taką klasą i z takim wysokim poziomem kultury potrafią rozśmieszać”.

„Był nadzwyczajnym człowiekiem i aktorem” – powiedziała o zmarłym aktorka i reżyserka Olga Lipińska. Jan Kobuszewski współpracował z nią między innymi przy telewizyjnym show „Właśnie leci kabarecik” oraz w kabarecie Dudek. Olga Lipińska w rozmowie z IAR wspominała Jana Kobuszewskiego, jako bardzo dobrego człowieka, który nikogo nie zostawiał w potrzebie samego. „Pomagał kolegom w czasach, kiedy nie można było dostać podstawowych rzeczy, chodził z nimi, przed nim były otwarte wszystkie drzwi. Był kochany przez całą Polskę przecież. Zawsze mogłam do niego zadzwonić, pożalić się, czy powiedzieć o jakiś sprawach ważnych dla mnie” – wspominała.

Olga Lipińska przypomniała, że z Janem Kobuszewskim pracowała od młodości. Podkreśliła, był świetnym aktorem i ważną postacią na planie filmowym. „Uważam, że nie napisano dla niego wielkiej roli filmowej, tak, jak dla Louisa de Funesa czy Fernandela. To był wielki aktor. Takiego drugiego chyba już nieprędko Polska będzie miała. Nasza praca jest trudna, czasami okropnie nerwowa i bywają konflikty, Janek był zawsze takim człowiekiem, który uspokajał wszystkich, łagodził” – zauważyła.
Jan Kobuszewski urodził się 19 kwietnia 1934 roku w Warszawie. Studia aktorskie ukończył w 1956 roku. Przez wiele lat był związany z warszawskimi teatrami: Młodej Warszawy, Klasycznym, Narodowym, Polskim, Wielkim i Teatrem Nowym w Łodzi.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, a także Superwiktora. W 2016 roku odebrał Nagrodę imienia Cypriana Kamila Norwida za całokształt twórczości.