Nie żyje Romuald Lipko

291

Nie żyje Romuald Lipko – muzyk Budki Suflera, kompozytor, autor największych przebojów grupy. Współpracował też z gwiazdami polskiej estrady. Dla Anny Jantar napisał „Nic nie może wiecznie trwać”, dla Zdzisławy Sośnickiej „Aleję Gwiazd” dla Urszuli „Dmuchawce latawce wiatr”. Komponował też piosenki między innymi dla: Izabeli Trojanowskiej, Maryli Rodowicz i Ireny Santor. Miał 69 lat. 

Urodził się w 1950 roku w Lublinie. Był szkolnym kolegą Krzysztofa Cugowskiego, z którym na początku lat 70. założył Budkę Suflera. Grupa stała się jednym z najpopularniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Romuald Lipko był w niej basistą, potem klawiszowcem i kompozytorem. Gdy Krzysztof Cugowski odszedł z zespołu w 1978 roku, stał się liderem grupy. Stworzył jej największe przeboje: „Jolka, Jolka, pamiętasz”, „Takie tango”, „Nie wierz nigdy kobiecie” czy „Za ostatni grosz”.
W sumie w swoim dorobku Romuald Lipko miał około 400 piosenek. Potrafił komponować utwory dla bardzo różnych osobowości scenicznych. Stworzył kompozycyjnie charakterystyczną Izabelę Trojanowską oraz zupełnie odmienną od niej Urszulę.  

Kiedy w 2014 roku Budka Suflera zakończyła działalność, kompozytor powołał Romuald Lipko Band, z którym wykonywał najbardziej znane kompozycje polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenie towarzyszyli mu wokaliści, z którymi współpracował w swojej karierze.
W 2019 roku muzycy Budki Suflera poinformowali, że zespół wraca. W lipcu pojawiła się informacja, że Romuald Lipko choruje na raka.