Niespodzianki dla kochanych mam

Kopciuszek – przedszkole przyjazne dzieciom i rodzicom

623
Grupa przedszkolaków wraz z Małgorzatą Jóźwik (z lewej), dyrektorką Kopciuszek Daycare oraz nauczycielką Magdaleną Grygorczuk / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Przedszkolaki z Ridgewood i okolicy pamiętają o swoich mamach oraz ich święcie. W związku ze zbliżającym się Dniem Matki - w Polsce obchodzonym zawsze 26 maja - dzieci wraz ze swoimi nauczycielkami i opiekunkami z przedszkola Kopciuszek przygotowały kilka niespodzianek. "Najukochańsze" i "najlepsze na świecie" mamusie pierwszą będą mogły obejrzeć w internecie, kolejne otrzymają osobiście od swoich pociech.

Kopciuszek Daycare obecnie jest najstarszym polskim przedszkolem na Ridgewood, w dodatku cieszącym się bardzo dobrą opinią wśród polonijnych rodziców. Prócz wieloletniego doświadczenia – działa od czerwca 2008 roku – profesjonalnej opieki i zróżnicowanego programu dla dzieci zapewnia im także edukację wczesnoszkolną na wysokim poziomie. Wychowankowie opuszczający to przedszkole są w stanie porozumieć się w dwóch językach, a w dodatku 90 procent z nich trafia później do klas z Dual Polish-English Language Program.

Wychowankowie przedszkola Kopciuszek przygotowali dla swoich mam przestawienie z okazji Dnia Matki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Poza tym dzieci poznają naszą ojczystą tradycję i kulturę, a także kultywują polskie i amerykańskie święta. Jednym z nich jest międzynarodowy Dzień Matki, który w Polsce obchodzony jest zawsze 26 maja, a w Stanach Zjednoczonych w drugą niedzielę tego miesiąca. W czasie pandemii przedszkole musiało dostosować swoją działalność do nowych warunków i różnych obostrzeń, przez co m.in. okolicznościowe akademie nie mogły się odbywać “na żywo” lecz tylko wirtualnie. Uroczystość zorganizowana z okazji tegorocznego Dnia Matki ma charakter hybrydowy, złożony z części wirtualnej i rzeczywistej.

Grupa “starszaków” podczas występu z okazji Dnia Matki / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

OKOLICZNOŚCIOWA AKADEMIA
“Przed pandemią zawsze na Dzień Matki rodzice byli zapraszani do przedszkola na akademię. Obecnie ze względu na ciągle panujące obostrzenia pandemiczne nie jest to możliwie, dlatego – podobnie jak Jasełka – przedstawienie zostało nagrane wcześniej i każdy będzie mógł je obejrzeć na naszym facebookowym profilu ‘Kopciuszek Daycare‘” – wyjaśnia właścicielka przedszkola dr Monika Herrera, specjalizująca się w psychologii i dwujęzyczności.

Uroczystość odbyła się pomiędzy amerykańskim i polskim świętem wszystkich mam. Wówczas została zarejestrowana w formie audiowizualnej i 26 maja będzie udostępniona publicznie. Będzie to wirtualna część akademii, na którą złożą się występy dzieci.

“Przez kilka tygodni przedszkolaki dzielnie ćwiczyły swoje role, śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Jak co roku, samodzielnie przygotowywały laurki oraz prezenty-niespodzianki, które wręczą swoim mamusiom” – podkreśla Małgorzata Jóźwik, nauczycielka i dyrektorka przedszkola. Dodaje, że zarówno młodsze (2-3 letnie) jak i starsze (4-5 letnie) dzieci rewelacyjnie poradziły sobie z tym zadaniem.

Nadia prezentuje laurkę, jaką przygotowała dla swoje kochanej mamusi / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W repertuarze są m.in. takie przeboje jak: “A ja wolę moją mamę”, “Pomogę mamusi”, “Baby Bumblebee Song” i “Mamo, droga mamo”. Z kolei część, która będzie miała formę “realną” odbędzie się w domach lub w chwili, w której mamy będą odbierały swoje pociechy po skończonych zajęciach.

“Przedszkolaki własnoręcznie przygotowały dla nich laurki, a wraz z nimi kwiatuszki w doniczkach, które jakiś czas temu wspólnie posadziliśmy na naszym ogródku. Starszaki zrobiły to osobiście, a maluszkom pomogły opiekunki” – opowiada pani Małgorzata. W ten sposób dzieci wyrażą wdzięczność swoim mamom z okazji ich święta.

Julia wyrecytowała jeden z okolicznościowych wierszyków / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

DZIAŁALNOŚĆ PRZEDSZKOLA
Kopciuszek Daycare jest placówką, która cały czas działa i nie wstrzymała funkcjonowania nawet podczas pandemii. Wraz z jej pojawieniem się przedszkole zaczęło się dostosowywać do potrzeb rynku i wymogów sanitarnych jakie należało wówczas przestrzegać.

“Jako pierwsi wprowadziliśmy tzw. remote learning nadzorowany przez nauczycielki i odbywający się w specjalnie przystosowanej do tego celu sali. Do końca stycznia to było prawie całe nasze przedszkole ponieważ mniejsze dzieci pozostawały w domach z rodzicami, którzy wówczas nie pracowali” – wyjaśnia dr Monika Herrera. Podkreśla jednak, że był to wynik pandemii, ponieważ do chwili jej pojawienia się, przez prawie 13 lat, w Kopciuszku zawsze była tzw. lista oczekujących na wolne miejsce.

Kai prezentuje laurkę, którą wykonał dla swojej mamy / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Bywało nawet tak, że mamy będące w ciąży już zapisywały swoje dzieci, żeby za dwa lata mogły dostać się do naszego przedszkola” – mówi z dumą właścicielka Kopciuszka. Jednak już od kilku miesięcy wszystko zaczyna wracać do normy, w związku z czym Kopciuszek Daycare znów pracuje na pełnych obrotach, i to do tego stopnia, że do września nie ma już wolnych miejsc. Oczywiście cały czas wprowadzane są różne zmiany mające na celu usprawnienie i umożliwienie dostosowania się do oczekiwań rodziców. Stąd też niektóre dzieci nie są tam codziennie, lecz pojawiają się tylko w określone dni.

“Dlatego też rozszerzyliśmy kadrę, ponieważ potrzebowaliśmy więcej opiekunek i nauczycielek zarówno do maluchów jak i dzieci szkolnych (kindergarten, pierwsza i druga klasa) korzystających z tzw. remote learning” – wyjaśnia pani Monika. Dodaje, że jako psycholog zauważyła bardzo ciekawą sytuację, która zaistniała dzięki spotkaniom dzieci młodszych ze starszymi np. podczas wspólnych posiłków czy zabaw.

Kwiaty dla kochanych mam zasadzone osobiście przez przedszkolaków pod okiem ich opiekunek / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

“Okazało się, że dzięki temu 2- i 3-letnie maluszki stały się odważniejsze i bardziej otwarte, a nawet zaczęły naśladować dzieci starsze do tego stopnia, że przychodzą do przedszkola z plecakami i tornistrami, i nie mogą się doczekać kiedy będą mogły pójść do szkoły, czyli do tego pokoju z ławkami i komputerami żeby skorzystać z zoom’a. Z kolei dzieci starsze stały się dla tych młodszych bardzo opiekuńcze i troskliwe” – opowiada nasza rozmówczyni. Podkreśla, że z psychologicznego punktu widzenia jest to bardzo pozytywny efekt. W dodatku uczniowie korzystający z  tzw. remote learning w przedszkolu, wracały i nadal wracają do domu zrelaksowane, ponieważ prócz nauki mają chwilę na zabawę, a także z odrobionymi zadaniami szkolnymi, co na pewno jest dla rodziców bardzo dużą wygodą i ułatwieniem.

Przedszkole Kopciuszek, jest czynne praktycznie przez cały rok, za wyjątkiem kilku największych świąt jak. np. Boże Narodzenie. Jednak na okres wakacyjny zajęte są już wszystkie miejsca. Jak informuje właścicielka Kopciuszek Daycare zostało jeszcze kilka wolnych miejsc na wrzesień.
Więcej informacji na temat przedszkola można znaleźć na facebookowym profilu “Kopciuszek Daycare“.

Przedszkolaki przygotowały piękne laurki dla swoich mam / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

*********

Kontakt:
Kopciuszek Daycare
60-11 71st Ave,
Ridgewood, NY 11385
tel.: (718) 366 2853
fax: (718) 366 2854
email: [email protected]