Nieuleczalnie chorzy w New Jersey mogą sami zakończyć życie

326

Nieuleczalnie chorzy pacjenci w New Jersey mogą poprosić o pomoc medyczną w zakończeniu życia. Ustawa umożliwiająca tzw. medyczne samobójstwo weszła w życie w tym stanie na początku sierpnia.

Terminally Ill Act, podpisany przez gubernatora Phila Murhpy’ego w kwietniu br., pozwala pacjentom nieuleczalnie chorym, którzy – według prognoz lekarskich – mają mniej niż sześć miesięcy życia – na uzyskanie recepty na lekarstwo kończące życie.

Według prawa, psycholog albo psychiatra musi orzec, czy pacjent jest w stanie sam podjąć decyzję o przedterminowym zakończeniu życia. Decyzja ta bowiem należy do pacjenta, nie może jej podjąć nikt z jego otoczenia. Potem lekarz wypisuje receptę na serię tabletek, które pacjent musi sam wziąć. “Pozwalając osobom z nieuleczalnymi chorobami podjąć ostateczną decyzję to właściwy krok” – powiedział gubernator Murphy.
Od 2014 r. ustawodawcy próbowali zatwierdzić różne wersje tego prawa. Udało im się dopiero w tym roku. Wcześniej podobne prawa zatwierdzone zostały w Kalifornii, Kolorado, Oregonie, Vermont, Waszyngtonie, Montanie, DC oraz na Hawajach. Co najmniej 19 innych stanów stara się pójść w ich ślady.

Ci, którzy głosowali przeciwko, obawiają się konsekwencji nowego prawa. “Ustawa ta ma długotrwałe reperkusje i mnóstwo luk prawnych – stwierdził republikański senator stanowy Robert Singer. – Mamy problem opoidowy, przez który przestaliśmy ufać lekarzom, a teraz nagle chcemy im zaufać”.

Nowe prawo potępili przedstawiciele Kościoła, nazywając go “prawem samobójstwa” i uznając go za “haniebną porażkę rządu”. “Medyczne samobójstwo to ciężki afront dla godności ludzkiego życia i nie może być moralnie usprawiedliwione. To porażka prawdziwej, autentycznej i humanitarnej opieki dla cierpiących i bezbronnych, szczególnie tych cierpiących na nieuleczalne choroby, starszych, i osób niepełnosprawnych” – napisał biskup James F. Checchio z Metuchen, NJ.

Jego zdaniem, pod presją tej ustawy starsze osoby mogą “czuć się zmuszone do sięgnięcia po kończące życie lekarstwo, żeby nie być ciężarem dla rodziny”.