Nowa jakość wyrobów mięsnych

Podlasie Meat Market w New Britain

722
Właściciele sklepu Podlasie Meat Market Henryk Skrodzki (z prawej) z synem Łukaszem Skrodzkim / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Znany polonijny biznesmen i producent wyrobów wędliniarskich Henryk Skrodzki rozpoczął podbój rynku w stanie Connecticut. Niedawno w New Britain otworzył duży sklep mięsno-spożywczy Podlasie Meat Market, a w przyszłości planuje uruchomienie restauracji cateringowej, oferującej także jedzenie na miejscu.

Podlasie Meat Market rozpoczął swoją działalność w czwartek, 5 grudnia, i już wówczas od godzin porannych zaczął przyciągać rzesze klientów. Wielu z nich chciało sprawdzić, czy faktycznie krążąca opinia o produktach wędliniarskich pochodzących z masarni Henryka Skrodzkiego jest prawdziwa.

Jak na otwarcie poważnego biznesu przystało, jego właściciel zadbał, by każdy – niezależnie od tego, czy zrobił zakupy, czy nie – mógł spróbować oferowanych wyrobów. Osoby, z którymi rozmawiał „Nowy Dziennik”, zwracały uwagę na smak i jakość testowanych produktów.

W sklepie przy stoisku w wyrobami wędliniarskimi cały czas była kolejka / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Niebo w gębie” – stwierdziła jedna z pań. „Poczułam się jak w domu, na Podlasiu” – mówiła jej koleżanka. „Pyszne, nieprzesolone, a w dodatku z pięknym i świeżym zapachem” – wychwalała produkty, które miała okazję skosztować, inna pani. „Dla mnie to nowa jakość” – zaznaczył z kolei jeden z mężczyzn. Klienci podkreślali również, że wyroby Henryka Skrodzkiego mają bardzo konkurencyjne ceny, a zawłaszcza wędzone ryby, w których się specjalizuje, m.in. łososie, makrele i węgorze.

Podlasie Meat Market, poza rybami wędzonymi i świeżymi, oferuje całą gamę mięs, kiełbas, szynek, polędwic, boczków, karkówek, żeberek, kaszanek, pasztetów i wiele różnych przetworów mięsnych. Cały oferowany asortyment pochodzi z masarni Henryka Skrodzkiego i oparty jest na sprawdzonych swojskich recepturach.

Prócz wyrobów mięsnych sklep posiada także bardzo duży wybór różnych produktów spożywczych, przede wszystkim pochodzących z Polski. Są przetwory owocowo-warzywne, dżemy, miód, mąki i kasze, ciastka, słodycze itp. Nie brakuje także wyrobów piekarskich i cukierniczych. Tak więc w Podlasiu Meat Market każdy może zrobić kompleksowe zakupy. A sprzyja temu również duży parking przed sklepem, gdzie bez problemu można zostawić swój samochód. Również jego lokalizacja jest bardzo dogodna – sklep stoi przy 188 Hight Street, przy skrzyżowaniu z Broad Street.

Podlasie Meat Market oferuje szeroki asortyment szynek, boczków i wędlin / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Henryk Skrodzki od dawna myślał o otwarciu sklepu w tym rejonie, ale nie chciał tego robić w wynajmowanym budynku. Tak więc, gdy tylko pojawiła się możliwość zakupu nieruchomości w New Britain, od razu ją wykorzystał.

„Wszelkie maszyny i urządzenia garmażeryjne są tak bardzo drogie, że jak się w nie zainwestuje, to trzeba je jak najdłużej wykorzystywać. Dlatego należy mieć pewność, że biznes będzie działał bardzo długo, oraz że nikt nam po kilku latach nie podniesie zbyt wysoko czynszu ani nie da wymówienia. W takiej sytuacji trudno byłoby sprzedać te urządzenia, ponieważ maszyny te szybko tracą na wartości, więc cała inwestycja skazana byłaby na straty” – wyjaśnia Henryk Skrodzki. Dlatego też decyzja o rozszerzeniu jego działalności z Nowego Jorku na Connecticut nie była pochopna, dojrzewała bardzo długo i czekała na odpowiedni moment.

„Od dawna marzyłem o otwarciu sklepu w Connecticut, ponieważ dobrze znam ten rynek. Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. Chciałem zainwestować w dobre i duże miejsce, gdzie będę mógł się rozwijać i profesjonalnie prowadzić działalność” – zapewnia biznesmen.

Prócz sklepu planuje także w sąsiednim budynku rozpocząć działalność cateringową połączoną ze sprzedażą obiadów na miejscu.

„Zamierzamy obsługiwać duże imprezy, przygotowywać jedzenie, ale również tzw. chłopskie stoły, pieczone prosiaki itp.” – opowiada Henryk Skrodzki.

Henryk Skrodzki (pierwszy z lewej) z rodziną oraz pracownikami sklepu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Właściciel sklepu Podlasie Meat Market ma w tym bardzo duże doświadczenie. Od ponad 20 lat specjalizuje się w produkcji i sprzedaży produktów mięsnych w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu ma także doskonałe kontakty i rozeznanie dotyczące zakupu mięsa najlepszej jakości w dobrych cenach.

Swój pierwszy biznes masarski otworzył w 1998 roku na Greenpoincie i był nim sklep noszący identyczną nazwę – Podlasie Meat Market. Niestety z powodu wygaśnięcia umowy najmu lokalu i problemów z jej odnowieniem musiał go zamknąć w 2013 roku. Równolegle prowadził – uruchomiony niecały rok później – bliźniaczy sklep pod tą samą nazwą na Glendale, na Queensie, gdzie funkcjonuje on do dziś.

Z kolei w 2010 roku otworzył na Greenpoincie Amber Steak House, pierwszy tego typu lokal w tej dzielnicy, który obecnie uznawany jest za jedną z najlepszych restauracji na całym Brooklynie. Oczywiście cały czas produkuje własne wyroby masarskie, które także są sprzedawane w innych sklepach.

Jego doświadczenie w produkcji wyrobów mięsnych jest jednak zdecydowanie dłuższe i sięga młodzieńczych lat w Polsce, kiedy to jako nastolatek zaczął pracę w branży masarskiej i do czasu wyjazdu do Stanów Zjednoczonych zajmował się tego typu usługami, doskonale opanowując tę profesję.

Podlasie Meat Market w New Britain jest czynny od wtorku do niedzieli. W dni robocze oraz soboty sklep jest otwarty od godz. 8 rano do 8 wieczorem. Z kolei w niedziele zakupy można zrobić w godz. od 8 rano do 2 po południu.

„Poniedziałki będą tzw. dniem gospodarczym, służącym do złożenia zamówień i uzupełnienia brakujących produktów oraz zrobienia generalnego sprzątania obiektu” – mówi Henryk Skrodzki, wyjaśniając powód zamknięcia sklepu w poniedziałki. Dodaje także, że w przyszłości, gdy tylko uruchomiona zostanie sprzedaż ciepłych śniadań dla ludzi jadących do pracy, będzie on już czynny od godziny 6 rano.

Sklep Henryka Skrodzkiego w New Britain znajduje się w dobrej lokalizacji – przy 188 High St. (róg Broad St.) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

*********

PODLASIE MEAT MARKET
188 High Street (róg Broad St.)
New Britain, Connecticut
tel. (860) 224-8467

Sklep czynny:
• od wtorku do soboty
w godz. 8 rano – 8 wiecz.
• w niedziele w godz. 8 rano – 2 ppoł.