Nowa Zelandia uczciła ofiary erupcji wulkanu

86
EPA-EFE/ROYAL NEW ZEALAND NAVY

Nowa Zelandia uczciła ofiary erupcji wulkanu na jednej z wysp. W tydzień po tragedii mieszkańcy kraju minutą ciszy oddali hołd zabitym. Liczba ofiar wybuchu na wyspie White Island wzrosła w ostatnich dniach do 16 osób.

Dokładnie tydzień po tragedii pamięć ofiar uczczono w całym kraju. O 14.11 czasu miejscowego część kierowców zatrzymała swoje samochody, a ludzie w miastach przystanęli na chwilę. Premier Nowej Zelandii oddała hołd ofiarom podczas posiedzenia rządu, a specjalną uroczystość zorganizowano w miasteczku Whakatane, położonym w pobliżu wyspy.

“Dla naszego miasta to było straszne przeżycie. Ludzie są w żałobie, a dzisiaj chcemy przeżywać ją razem” – mówi jedna z mieszkanek. “Nastrój jest bardzo ponury. Z drugiej strony, przynajmniej część rodzin odzyskała już ciała swoich bliskich” – dodaje inny Nowozelandczyk. Do erupcji wulkanu doszło, gdy na małej wyspie była niemal 50-osobowa wycieczka. Jak dotąd, potwierdzono śmierć 16 osób, w tym miejscowych przewodników i turystów z Australii czy Stanów Zjednoczonych. Dwie osoby są uznawane za zaginione, a ich ciał nie udało się na razie odnaleźć. Około 20 osób z ciężkimi poparzeniami jest teraz na oddziałach intensywnej terapii. Wulkan na wyspie White Island jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie w Nowej Zelandii. Sama wyspa jest terenem prywatnym, ale jest też częstym celem wycieczek.