Nowi ministrowie w rządzie Morawieckiego

269

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nazwiska nowych ministrów spraw zagranicznych i zdrowia. Szefem MSZ będzie prawnik, profesor Zbigniew Rau, pełniący do tej pory funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Zastąpi Jacka Czaputowicza, który dziś podał się do dymisji. Natomiast doktor nauk ekonomicznych Adam Niedzielski, dotychczasowy szef NFZ, będzie nowym ministrem zdrowia. Zastąpi Łukasza Szumowskiego, który podał się do dymisji przedwczoraj. 

Na konferencji prasowej w KPRM premier Mateusz Morawiecki podkreślał kompetencje i doświadczenie następcy Jacka Czaputowicza. Jak mówił, Zbigniew Rau obecnie zajmuje się sprawami zagranicznymi. W przeszłości poświęcił na nie wiele lat swojego życia zawodowego. 
Przedstawiając nowego szefa polskiej dyplomacji, premier mówił, że jest on profesorem prawa – zajmuje się między innymi tematyką transatlantycka. “Ma ogromne doświadczenie na polu współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, ma także ogromne zainteresowania gospodarcze czy europejskie” – podkreślił Mateusz Morawiecki. 
Premier zaznaczył, że Jacek Czaputowicz chęć złożenia urzędu sygnalizował około miesiąca temu. Odbył kilka rozmów z szefem rządu w tej sprawie. Mateusz Morawiecki mówił, że poinformował o niej prezydenta Andrzeja Dudę. Z nim też konsultował kandydaturę nowego szefa MSZ.
Z kolei przedstawiając sylwetkę nowego szefa resortu zdrowia, premier mówił, że od wielu lat pracuje on w różnych obszarach administracji publicznej. Podkreślał doświadczenie Adama Niedzielskiego. Jak mówił, “najpierw, wiele lat temu zbierał je on w Ministerstwie Finansów, potem w NIK-u, następnie w innych ministerstwach – w tym w Ministerstwie Sprawiedliwości, ale także w ZUS-ie”. Dodał, że Adam Niedzielski pełnił także funkcję dyrektora generalnego w Ministerstwie Finansów. 
Premier Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że Adam Niedzielski będzie bardzo dobrym ministrem zdrowia, ze względu na swoją wiedzę ekonomiczną i doświadczenie zdobyte w Ministerstwie Finansów. Szef rządu podkreślał, że minister zdrowia musi zarządzać wysokim budżetem. Jak mówił, łącznie budżet służby zdrowia – Ministerstwa Zdrowia i NFZ-u to dzisiaj około 105-110 miliardów złotych, a wraz z usługami, które obywatele kupują oddzielnie ze swoich własnych portfeli, jest to ponad 140 miliardów złotych. 
Premier Mateusz Morawiecki nazwał Adama Niedzielskiego wybitnym specjalistą. Podkreślił, że zna on specyfikę funkcjonowania administracji publicznej, niedoskonałości i trudności w funkcjonowaniu wielkich instytucji takich jak ZUS, NFZ, ministerstwa i wie, gdzie szukać tych nieefektywności. “Wszyscy, którzy się parają służbą zdrowia, wiedzą doskonale, że to właśnie często te nieefektywności, niedoskonałości i brak wysokiej jakości w przestrzeganiu procedur powodują, że (…) czasami pieniądze przeciekają nie tam, gdzie trzeba; czasami nie są we właściwy sposób alokowane” – mówił premier. 
Szef rządu podziękował za pracę obu ustępującym ministrom – Łukaszowi Szumowskiemu i Jackowi Czaputowiczowi. Premier podkreślał, że zarówno sprawy związane z ochroną zdrowia jak i kwestiami polityki zagranicznej były w dobrych rękach. Obu ministrom podziękował “za ich dotychczasowe wysiłki, wielkie zaangażowanie, za to, że potrafili przebudować swoje resorty w taki sposób, że działały wyraźnie sprawniej, w jasny sposób wytyczały i realizowały cele”.