Nowojorska edycja Kongresu 60 Milionów

Obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego

466
W 2019 roku odbyło się już 5 edycji Kongresu 60 Milionów, najbliższa w Nowym Jorku będzie szóstą / Foto: ARCHIWUM KONGRESU 60 MILIONÓW

Wraz z początkiem października w metropolii nowojorskiej rozpocznie się 9. edycja Światowego Zjazdu Polonii, znanego jako Kongres 60 Milionów. W jego ramach odbędzie się szereg spotkań i imprez związanych z promocją Polski oraz jednoczących Polonię. Będzie to zarazem początek obchodów związanych z Miesiącem Dziedzictwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to pierwsze polonijne wydarzenie organizowane na tak dużą skalę i włączające środowisko amerykańskie.

Polonia amerykańska na stałe wpisała już do swojego kalendarza październik jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory największym wydarzeniem akcentującym tę okoliczność była Parada Pułaskiego, która od 1936 roku dumnie maszeruje manhattańską Piątą Aleją. W tym roku odbędzie się jej 82. edycja, która już zapowiada się wyjątkowo, ponieważ po raz pierwszy parada przemaszeruje pod przewodnictwem stanu Connecticut. Nie będzie to jednak jedyna historyczna rzecz, która wydarzy się podczas tegorocznych obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. Dodatkowo wzbogaci je sześć innych wydarzeń związanych z pierwszą nowojorską edycją Kongresu 60 Milionów.

Założyciele Kongresu 60 milionów. Od lewej: Grzegorz Fryc, Zbigniew Klonowski i Kamil Szymański / Foto: ARCHIWUM KONGRESU 60 MILIONÓW

IDEA KONGRESU
„Kongres 60 Milionów to jedna z najważniejszych inicjatyw łączących Polonię. Podczas ośmiu dotychczasowych edycji nawiązano dziesiątki relacji, które zaowocowały tworzeniem się i rozwojem biznesów, inicjatyw kulturalnych i politycznych – podkreśla Grzegorz Fryc, prezes stowarzyszenia Pangea Network USA i współtwórca Kongresu 60 Milionów oraz organizator jego nowojorskiej edycji. – Na kongres delegowali swoich przedstawicieli zarówno amerykańscy kongresmani i senatorowie, jak i wielu prominentnych polskich polityków, w tym prezydent Polski Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. 20-milionowa polska diaspora w końcu posiada inicjatywę, która doprowadza do regularnych spotkań jej liderów i jest zarazem świetną platformą do inicjacji i tworzenia projektów polonijnych, które pączkują praktycznie po każdej edycji kongresu. Jako długoletni działacz Polonii nowojorskiej cieszę się, że Kongres 60 Milionów odbędzie się też tutaj, w jednym z najważniejszych centrów polonijnych nie tylko w Ameryce, ale i na świecie” – podkreślił Grzegorz Fryc.

Ideą leżącą u podstaw Kongresu 60 Milionów, czyli Światowego Zjazdu Polonii, jest integracja polskich środowisk biznesowych zogniskowanych w kraju oraz poza jego granicami. Nazwa kongresu koresponduje z ogólną liczbą żyjących na świecie Polaków. Intencją, która przyświeca jego organizatorom, jest zdefiniowanie aktualnego statusu i charakteru współpracy między polskimi ośrodkami biznesowymi, naukowymi i kulturalnymi w kraju i za granicą oraz określenie wagi tej współpracy wraz z płynącymi z niej korzyściami. Podstawowym celem debaty podczas spotkania jest zidentyfikowanie tych płaszczyzn kooperacji, na których warto rozwijać i umacniać dotychczasowe relacje, a także poszukiwanie nowych, istotnych z ekonomicznego i wizerunkowego punktu widzenia obszarów wspólnego działania.

Dotychczas odbyło się już osiem edycji kongresu, które miały miejsce w Miami, Buffalo, Londynie, Berlinie oraz dwukrotnie w Rzeszowie. Ostatnia miała tam miejsce na przełomie sierpnia i września i zgromadziła ponad 500 osób z 11 krajów, którzy wysłuchali ponad 80 prelegentów uczestniczących w 22 panelach dyskusyjnych.

Program kongresu bogaty był w wydarzenia towarzyszące, takie jak m.in.: uroczysta gala, turniej golfowy 60 Mln Cup, Regaty 60 Mln Sailing Cup nad Jeziorem Solińskim, wystawa i aukcja dzieł sztuki oraz wizyta studyjna w Krakowie. Wyjątkowym elementem programu rzeszowskiej edycji Kongresu 60 Milionów były wybory Miss Earth, które odbyły się podczas wieczornej gali. W ramach tego konkursu wybrano najpiękniejszą dziewczynę i jednocześnie reprezentantkę Polski w międzynarodowych wyborach Miss Earth.

Jednym z mówców Kongresu 60 milionów w Rzeszowie była znana amerykańska dziennikarka Rita Cosby, która również będzie prelegentem w jego nowojorskiej edycji / Foto: ARCHIWUM KONGRESU 60 MILIONÓW

POLSKI WIECZÓR W CITY HALL
Nowojorska edycja Kongresu 60 Milionów również zapowiada się bardzo ciekawie. Program rozpocznie się w środę, 2 października, w City Hall na Manhattanie, gdzie odbędzie się przywitanie gości kongresu w ramach „Polskiego wieczoru w nowojorskim ratuszu”.

Imprezę tę organizuje biuro radnego Roberta Holdena z Queensu – reprezentującego m.in. Glendale, Maspeth, Middle Village i Ridgewood – Kongres 60 Milionów oraz Pulaski Association of Business and Professional Men. Podczas spotkania przemawiać będą polonijni liderzy i amerykańscy politycy, odbędą się także występy artystów i muzyków. Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich po wcześniejszej rejestracji, którą można zrobić na stronie: www.council.nyc.gov/eventslub pod nr. tel. (212) 482-4121 (do 30 września).

POCZĄTEK KONGRESU
Oficjalne otwarcie Kongresu 60 Milionów nastąpi we czwartek, 3 października, kiedy to od wczesnych godzin porannych w Melrose Ballroom na Queensie rozpoczną się sesje panelowe, przemówienia, prezentacje oraz spotkania przedstawicieli Polonii z całego świata. Obecni będą między innymi prominentni politycy amerykańscy i polscy, liderzy, biznesmeni, aktywiści i działacze polonijni oraz przedstawiciele świata kultury i mediów, którzy wezmą udział w 16 sesjach panelowych kongresu. Wieczorem tego samego dnia – z okazji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego – w ratuszu miejskim na Queensie odbędzie się gala zorganizowana przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, organizację P.O.M.O.C. oraz Kongres 60 Milionów. Prócz części oficjalnej odbędą się tam także występy zespołów, zaplanowano także wiele innych atrakcji.

Gościem i mówcą podczas Kongresu 60 milionów był m.in. Jerzy Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju / Foto: ARCHIWUM KONGRESU 60 MILIONÓW

SESJA W KONSULACIE
W piątek, 4 października, kongresowe sesje panelowe będą kontynuowane w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Tematyka będzie się skupiać na aktywności politycznej Polonii, współpracy gospodarczej z Polską i budowaniu relacji biznesowych pomiędzy firmami w Polsce i USA. Będzie także mowa o promocji polskiej kultury poza granicami kraju, edukacji i wprowadzaniu polskiej agendy do amerykańskich podręczników historycznych, o roli Polonii w wyborach amerykańskich, o wyzwaniach społecznych i wizerunkowych, z jakimi Polonia musi się zmierzyć w XXI wieku, o aktywizacji młodego pokolenia, a także o roli mediów w życiu Polonii. Poruszone również zostaną tematy weteranów i wojskowej współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską oraz wiele innych ważnych kwestii.

WIZYTA W WEST POINT
Po dwóch dniach obrad, w sobotę, 5 października, uczestnicy kongresu będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim będzie sobotnia wycieczka do elitarnej amerykańskiej West Point Military Academy. Wysłuchają tam prelekcji na temat dziedzictwa Tadeusza Kościuszki w Stanach Zjednoczonych oraz wystąpień weteranów i przedstawicieli organizacji wojskowych dotyczących naszych wspólnych relacji militarnych. Po sesjach panelowych przedstawiciele organizacji Friends of Kościuszko at West Point oprowadzą gości kongresu po akademii i pokażą im m.in. najstarszy na świecie pomnik Tadeusza Kościuszki oraz Ogród Kościuszki i Muzeum West Point.

MUZYCZNY FINAŁ
Oficjalne zakończenie Kongresu 60 Milionów odbędzie się w sobotni wieczór i będzie połączone z częścią artystyczną – koncertem Natalii Kukulskiej w Melrose Ballroom na Queensie. W tym samym miejscu wystąpią również inne zespoły: LUC Rebel Babel Film Orchestra, Green Secret i Dzieci PRL-u.

PLATFORMA 60 MILIONÓW
W niedzielę, 6 października, uczestnicy kongresu będą mieli szansę wziąć udział w 82. Paradzie Pułaskiego. Pomaszerują wspólnie z Platformą 60 Milionów, która już po raz drugi przejedzie Piątą Aleją, celebrując polskie dziedzictwo w Stanach Zjednoczonych.

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił przemówienie do uczestników kongresu zgromadzonych w Miami w lutym 2019 roku / Foto: ARCHIWUM KONGRESU 60 MILIONÓW

3 KOMENTARZE

Comments are closed.