Obchody 35.rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

181

Od dziś do 20 października potrwają obchody 35.rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Dziś przypada 72. rocznica urodzin księdza Jerzego Popiełuszki, a 19 października – 35. rocznica jego męczeńskiej śmierci.

Dlatego dziś  w kościele św. Stanisława Kostki zaplanowano koncert „Litania Wolności” z udziałem aktora Adama Woronowicza, który będzie czytał fragmenty Mszy za Ojczyznę i zespołu El Camino. Koncert zainauguruje ogólnopolski konkurs literacki dla licealistów „Dobrem Zwyciężaj”. Organizuje go Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, który przygotował szkolną lekcję historii o kapelanie Solidarności.

W jury konkursu zasiada między innymi Małgorzata Nawrocka – autorka książek dla dzieci i młodzieży, która zachęca licealistów do udziału w konkursie. Zaznaczyła, że chodzi o to, aby młodzi ludzie w osobie księdza Jerzego Popiełuszki znaleźli bohatera – postać, która może wiele zmienić w ich życiu. Podkreśliła, że przesłanie księdza jest wciąż aktualne i musi być usłyszane przez kolejne pokolenie.
Patronat na konkursem dla licealistów sprawuje między innymi radiowa Jedynka.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko w 1980 roku współtworzył Solidarność. 19 października 1984 roku został porwany i brutalnie zabity przez tajne komunistyczne służby, a szczegóły tej zbrodni nie są znane do dzisiaj. W 2010 roku został błogosławionym Kościoła katolickiego.