Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w USA

257
Plakat PSFCU

Obchody siedemdziesiątej piątej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego organizuje także amerykańska Polonia. Uroczystości rocznicowe odbędą się dziś między innymi w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce oraz na Greenpoincie.

We wszystkich polskich kościołach w godzinę „W” rozdzwonią się dzwony. Na Greenpoincie przed budynkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej powiewa biało-czerwona, powstańcza flaga z kotwicą. Przez 63 dni będzie przypominała mieszkającym tam Polakom o powstańczych walkach. W kościele świętego Stanisława biskupa i Męczennika na Manhattanie, z inicjatywy Nowojorskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zostanie odprawiona tradycyjna msza święta. Od 50 lat biorą w niej udział wszystkie polonijne organizacje i harcerze. W Instytucie Piłsudskiego i Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej odbędą się projekcje filmów o Powstaniu i spotkania z historykami. A w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown w stanie Pensylwania przez cały sierpień będą organizowane uroczystości upamiętniające Powstanie Warszawskie.

Uroczystości rocznicowe odbędą się też między innymi w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce. Uczestnicy zostaną oprowadzeni po wystawie poświęconej powstańcom warszawskim. Muzeum posiada pamiątki oraz dokumenty, przekazane do zbiorów przez kombatantów i ich rodziny, którzy po wojnie znaleźli się w Stanach Zjednoczonych. O 5 ppoł.  miejscowego czasu minutą ciszy zostanie uczczona pamięć poległych powstańców. Będzie też wyświetlony film dokumentalny o emigracyjnych losach powstańców. W uroczystościach wezmą udział między innymi mieszkający w Chicago uczestnicy wydarzeń sprzed 75 lat. Upamiętnienie w Muzeum Polskim to nie jedyne wydarzenie w Chicago. W kościele Świętej Trójcy wieczorem odbędzie się czuwanie, a w weekend zostanie odprawiona msza święta w intencji uczestników i ofiar Powstania. Zaś przed Pomnikiem Polskiego Żołnierza na cmentarzu Maryhill w niedzielę – msza polowa i apel poległych.