Obchody 80. rocznicy napaści ZSRR na Polskę

257

W 80. rocznicę inwazji wojsk sowieckich na Polskę, we wrześniu 1939 roku, odbędą się przy pomniku Katyń 1940 w Jersey City, NJ, przy Exchange Place uroczystości ją upamiętniające.

15 września 2019 roku w tym szczególnym, na amerykańskiej mapie, miejscu, przy pomniku upamiętniającym Polaków zamordowanych przez Sowietów, usytuowanym na tle Manhattanu, spotkamy się o godz. 5 po południu. Uroczystości rozpoczną przemówienia gości, wśród nich nie zabraknie przedstawicieli świata polityki amerykańskiej, jak i przywódców polskich organizacji.

Podczas uroczystości wyświetlony zostanie film „Katyń – ostatni świadek”, dający żywy obraz tej straszliwej sowieckiej zbrodni, w której zamordowano ponad 22 tysiące polskich żołnierzy, policjantów, nauczycieli i duchownych. Dla nas, Polaków, ta tragedia ma jeszcze inny wymiar. Jest dramatycznym przykładem, tego w jaki sposób nasz naród potraktowany został przez sojuszników, którzy w imię większego dobra, pokoju za wszelką cenę, zgodzili się na mniejsze zło.

Jednak kłamstwa nie da się utrzymać, a prawda ujrzy światło dzienne. I właśnie o tym jest ten najnowszy film jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów Piotra Szkopiaka. To obraz ukazujący proces dochodzenia do prawdy i obnażenie kłamstwa, na którym miał zostać zbudowany powojenny porządek świata.
Gości prosimy o przyniesienie własnych krzeseł, ponieważ liczba siedzeń będzie ograniczona.

Organizatorami wydarzenia są:
– Komitet Konserwacji Zabytków Katyńskich i Obiektów Historycznych
– The Platta Law Firm oraz mec. Sławomir Platta, prawnik z Nowego Jorku (to dzięki m.in. jego wysiłkom pomnik Katyński stoi do dziś w tym samym miejscu).
„W ubiegłym roku pomnik Katyński miał dużo rozgłosu w mediach i z dumą mogę powiedzieć, że coraz więcej osób, zarówno mieszkańców Jersey City, jak i członków polsko-amerykańskiej społeczności, zdają sobie sprawę z reprezentacyjnej lokalizacji tego pomnika i planują organizować tutaj coraz więcej wydarzeń” – mówi mec. Sławomir Platta, zapraszając wszystkich na uroczystości 15 września pod pomnikiem Katyń 1940 w Jersey City.

Obchody 80. rocznicy inwazji ZSRR na Polskę wraz z pokazem plenerowym filmu „Katyń – ostatni świadek”
niedziela, 15 września, godz. 5:30 ppoł.
pomnik Katyń 1940, Exchange Pl
Jersey City, NJ
wstęp wolny