Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w USA

232
FOTO: Wojciech Maślanka/Nowy Dziennik

Chwila ciszy o godzinie W, wciągniecie na maszty flag z kotwicą i spotkania z żyjącymi jeszcze powstańcami. Tak Polacy w Stanach Zjednoczonych będą obchodzić 76. rocznicę Powstania Warszawskiego. 

Najważniejsze uroczystości odbyły się w Chicago i Nowym Jorku. Głównym punktem obchodów w Nowym Jorku było wciągnięcie na maszt biało-czerwonej flagi z kotwicą – symbolem Polski Walczącej. Ceremonia z udziałem uczestników Powstania odbyła się na Greenpoincie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. To właśnie ta organizacja od 5 lat organizuje nowojorskie uroczystości przy wsparciu Konsulatu RP w Nowym Jorku. „Nowy Jork zawsze pamięta o rocznicy Powstania Warszawskiego” – podkreśla konsul generalny RP, Adrian Kubicki. 

Po uroczystości jej uczestnicy udali się pod mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu na fasadzie Polskiego Domu Narodowego. Osoby, które z powodu epidemii koronawirusa nie mogły osobiście uczcić rocznicy Powstania Warszawskiego, mogły śledzić uroczystości w Internecie. „W tym roku wspólnie z KGHM i Teatrem Kamienica zaprosiliśmy Polaków mieszkających w Nowym Jorku na spektakl „Godzina W”, który można będzie obejrzeć w naszych mediach społecznościowych” – dodał konsul Kubicki. W Chicago, poza wciągnięciem na maszt biało-czerwonej flagi z kotwicą, odbył się Apel Poległych, Msza Święta oraz wieczór poezji “Warszawie w kwiatach rok 1944”.