Obraz Matki Boskiej i relikwie Jana Pawła II ocalone z pożaru Notre Dame

241
Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że w czasie pożaru paryskiej katedry Notre Dame wyniesiono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwię świętego Jana Pawła II. Szczerski powiedział, że taką informację prezydent Andrzej Duda otrzymał od Polskiej Misji Katolickiej oraz kustosza katedry.

Szef Gabinetu Prezydenta dodał, że polska kaplica w katedrze ucierpiała, ale zachowała się. Jak zaznaczył, kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwie św. Jana Pawła II zostały wyniesione wieczorem w czasie pożaru, są zachowane w dobrym stanie i bezpieczne. Zgodnie ze słowami szefa Gabinetu Prezydenta, Andrzej Duda podziękował za ocalenie dwóch cennych dla Polaków obiektów.

Minister Szczerski powiedział, że Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do prezydenta Francji zapewnił, że nasz kraj łączy się z Francuzami, „którzy cierpią dzisiaj z powodu utraty części swojego materialnego dziedzictwa i tożsamości kulturowej”. Krzysztof Szczerski dodał, że w depeszy znalazła się deklaracja prezydenta o gotowości do „aktu europejskiej solidarności w odbudowie katedry Notre Dame”.

FOTO: EPA

Andrzej Duda napisał Emmanuelowi Macronowi, że „Polska ma unikalnych specjalistów w zakresie odbudowy zabytków – zwłaszcza po naszym doświadczeniu zniszczenia dziedzictwa kulturowego w Polsce po drugiej wojnie światowej”. Prezydencki minister poinformował o zapewnieniu prezydenta dotyczącym możliwości podzielenia się tymi kompetencjami z Francuzami.