Od dziś można wypełniać wnioski w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży

1161
FOTO: Anna Arciszewska/Nowy Dziennik

Po wielu latach starań Polska dołączyła do Programu Ruchu Bezwizowego. Od dziś obywatele polscy mogą już wypełniać aplikacje w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Koszt to 14 dol. Należy to zrobić najpóźniej 72 godz. przed planowaną datą wylotu. Przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, nie oznacza, że granice otworzą się na oścież. Osoby, które złamały prawo imigracyjne, nie zostaną wpuszczone na teren USA.

Zmiana warunków podróżowania, ucieszyła między innymi mieszkańców Podkarpacia, którzy wyemigrowali do USA. Rozmawialiśmy z nimi na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Choć nie ma danych mówiących o tym, ile osób z tego regionu ma bliskich za oceanem, z pewnością można ich liczyć w tysiącach. Pani Barbara pochodzi z Nowej Dęby, od prawie 30 lat mieszka w New Jersey. Tu urodziła się jej córka, Wiktoria.  “Ja się cieszę, uważam, że wszyscy, którzy chcą powinni przylecieć do USA, na przykład na wakacje i zobaczyć, jak tutaj jest naprawdę” – uważa pani Barbara. “Ja się bardzo cieszę, bo teraz cała moja rodzina, która jest w Polsce, bez problemów będzie mogła mnie odwiedzić” – wtóruje jej córka Wiktoria.

Wiktoria Tomczyk i jej mama przyleciały do Polski przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych. FOTO: Anna Arciszewska/Nowy Dziennik

“Są takie uroczystości jak wesela, chrzciny, komunie i przecież zdarzało się, że bliscy nie mogli dostać tej wizy” – mówi z kolei pani Zofia Przywara z New Jersey. – Jest też tak, że większość rodziny mieszka w Ameryce. W Polsce zostaje jedna czy dwie osoby i też były problemy, żeby udowodnić, że jedzie w celu turystycznym” – dodaje. Więcej o historycznej decyzji w najbliższym wydaniu “Nowego Dziennika”.