Ohio ogranicza aborcje

160
Gubernator amerykańskiego stanu Ohio podpisał ustawę znacznie ograniczającą prawo do aborcji. Według nowych przepisów przerwanie ciąży będzie niemożliwe po wykryciu bicia serca u płodu. Zwolennicy praw do aborcji zapowiadają zaskarżenie ustawy.

Ustawę zakazującą przerywania ciąży po wykryciu bicia serca u płodu parlament Ohio uchwalał w przeszłości dwukrotnie. Jej podpisania odmawiał jednak republikański gubernator John Kasich argumentując, że jest ona niezgodna z konstytucją. Jego następca Mike DeWine podpisał dokument tłumacząc, że nienarodzonym należy się ochrona. “Podstawowym zadaniem władzy jest ochrona bezbronnych” – tłumaczył gubernator.

Przepisy zakazujące aborcji po wykryciu bicia serca płodu, co może nastąpić już w szóstym tygodniu ciąży, były wcześniej uchwalane przez Dakotę Północną i Iowa. W obu przypadkach sądy uznawały je za niezgodne z konstytucją powołując się na wyrok Sądu Najwyższego z 1973 roku (Roe v. Wade) legalizujący aborcję w całych Stanach Zjednoczonych. Wraz z późniejszymi decyzjami sądu dopuszczał on przerwanie ciąży do momentu, w którym płód może samodzielnie przeżyć poza organizmem matki, czyli 23-24 tygodniem ciąży. Ponad dwadzieścia amerykańskich stanów wprowadziło jednak własne restrykcje dotyczące aborcji.